Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Czym zajmuje się lekarz internista?

Zajęcia lekarza internisty

Interna jest specjalizacją medycyny, w ramach której leczy się szeroko pojęte choroby narządów wewnętrznych. Interniści są bardzo często lekarzami, do których pacjenci zgłaszają się po zauważeniu niepokojących objawów w organizmie. Czym na co dzień zajmuje się lekarz internista i czy można o nim mówić, jak o specjaliście pierwszego kontaktu? Jakie różnice występują między interną, a medycyną rodzinną? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

Kim jest lekarz internista?

Zastanawiasz się od czego jest internista? Otóż interniści zajmują się diagnozowaniem oraz profilaktyką chorób wewnętrznych. W ramach specjalizacji znać należy ogólną fizjologię człowieka, mając wiedzę na temat każdego z układów działających w organizmie. Interna holistycznie podchodzi do kwestii leczenia. Zakłada, że organizm składa się z układów połączonych, dlatego przy szukaniu źródła problemu oraz dobieraniu leczenia trzeba mieć to na uwadze. Lekarz internista jest tym specjalistą, który decyduje o kolejnych etapach leczenia chorego. Poprzez całościowe spojrzenie na organizm jest w stanie postawić szybką diagnozę chorób wewnętrznych i wskazać, gdzie leży problem. Mówiąc o tym, kto to internista należy wspomnieć o czynnościach, jakich podejmuje się lekarz. To nie tylko profilaktyka i diagnoza, ale także wystawianie recept, skierowań do innych specjalistów, bądź na rehabilitacje.

Dolegliwości, z którymi zgłosić się można do internisty. Lekarz internista – od czego jest?

Przyjęta definicja internisty mówi, że jest to lekarz zajmujący się chorobami wewnętrznymi. Pacjenci często nie wiedzą jednak, co to oznacza. Oto problemy, z którymi można zgłosić się do internisty:

  • dysfunkcje w układzie oddechowym – podejrzenie astmy, gruźlicy, czy chorób płuc,
  • choroby w układzie krwionośnym – kłopoty z sercem, nadciśnieniem, miażdżycą,
  • problemy z tarczycą – niedoczynność, nadczynność, Hashimoto,
  • nieprawidłowe działanie układu moczowego – zapalenie pęcherza, ból wynikający z kamicy nerkowej,
  • kłopoty z funkcjonowaniem kości i stawów – reumatyzm, zwyrodnienia kręgosłupa, ubytki w kościach, zapalenia stawów,
  • dysfunkcje w układzie pokarmowym – problemy z jelitami, trzustką, wątrobą, żołądkiem, przełykiem,
  • problemy z cukrzycą.

Tylko na przykładzie wymienionych chorób widać od czego jest internista i jak dużą wiedzę posiadać musi internista do postawienia skutecznej diagnozy. Choroby wewnętrzne dotyczyć mogą każdego z układów w organizmie, a tylko ich odpowiednie rozpoznanie pozwala podjąć efektywne leczenie.

Interna przed wyborem dalszej specjalizacji lekarza

Zawód lekarza internisty
Źródło: Pixabay.com

Dla zobrazowania istoty zawodu internistów, warto posłużyć się uproszczonym porównaniem: każdy lekarz to internista. Jeszcze przed wyborem dalszej specjalizacji, każda osoba pragnąca zajmować się medycyną musi poznać fizjologię człowieka oraz poznać procesy zachodzące w ciele. Zanim więc lekarz zdecyduje się zagłębić wiedzę w określonej dziedzinie medycyny, musi stać się internistą. Wiedza na temat chorób wewnętrznych jest bardzo przydatna w diagnozowaniu.

Niekiedy problem dotykający pacjenta ma kilka źródeł jednocześnie, a lekarz internista może precyzyjnie je wskazać, dzięki ogólnemu spojrzeniu na układy wewnątrz organizmu. Omawiając, kto to internista warto wiedzieć, jak tego szeroko wykwalifikowanego specjalistę nazywać można zamiennie. Wielu uważa bowiem, że interna jest tym samym, co medycyna rodzinna.

Internista to nie lekarz rodzinny

Zgodnie z definicją internista to lekarz zajmujący się chorobami wewnętrznymi. Wiele osób utożsamia tą specjalizację z lekarzem rodzinnym, co jest błędem. Podstawowa różnica pomiędzy medykami polega na zakresie pacjentów, których przyjmują w swoim gabinecie. Podczas, gdy lekarz rodzinny bada dorosłych, dzieci i seniorów, internista zajmuje się wyłącznie osobami dorosłymi. Specjalista medycyny rodzinnej musi mieć zdecydowanie szerszą wiedzę, od lekarza internisty. Oba zawody można jednak zamiennie nazywać „lekarzami pierwszego kontaktu”, ponieważ to do jednego z nich dwóch zgłaszają się pacjenci zaraz po zaobserwowaniu niepokojących dolegliwości chorobowych.

Autor:
Marcin Węgłowski – bloger, dziennikarz, tata.

Źródło:

  • http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-d6d8c451-db70-47e4-ab1b-fe866044c768.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.