Loading...
ChorobyDom i rodzina

Czyrak w miejscu intymnym – przyczyny, objawy, rozpoznanie i formy leczenia

Czyraki w miejscach intymnych u kobiet

Czyraki mogą powstawać tam, gdzie obecne są mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe. Jak wygląda czyrak w miejscu intymnym? Czy wrzód na wardze sromowej jest niebezpieczny? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Jak wyglądają czyraki? Czym jest czyrak na wardze sromowej?

Popularnie określane jako krosty, to ze względu na ich wygląd, potocznie nazywane wrzody na skórze, ta naprawdę czyraki (łac. furunculus, furunkuł, karbunkuł). Ich pochodzenie związane jest z bakteryjnym zakażeniem mieszków włosowych, a dokładniej mówiąc, okolic okołomieszkowych. Zakażenie powodują przede wszystkim gronkowce.

Charakterystyczne dla czyraków jest spore zaczerwienienie, związane z występującym w danym miejscu stanem zapalnym. Czyraki pojawiają się w miejscach, w których znajdują się mieszki włosowe, ale także gruczoły łojowe i potowe. Głównymi i najpopularniejszymi obszarami ciała, gdzie pojawiają się te bolesne krostki, są okolice twarzy, ale także owłosiona część skóry głowy.

Dodatkowo czyraki pojawiają się na pośladkach, w okolicach intymnych i pod pachami, co związane jest z występującą w tamtych miejscach dużą ilością gruczołów potowych.
Czyraki lub inaczej nazywane wrzodami, zmiany skórne bolą. Stan zapalny, który towarzyszy im niezmiennie to tylko jeden z objawów. Dodatkowo przy pojawieniu się wrzodów mamy do czynienia z odczuciem pieczenia i napięciem skóry, ale także obecnością i nagromadzeniem się wewnątrz krostki ropy.

Czyrak jak wygląda? Czyraki – przyczyna powstawania?

Nie ma tak naprawdę osoby, u której nigdy nie doszło do zapalenia mieszka włosowego i pojawienia się na skórze nieprzyjemniej krosty. Z reguły ze zwiększoną częstotliwością dotyczy to jednak osób, które mają obniżony poziom odporności. Przeważnie są to osoby wyniszczone, najczęściej po długotrwałej chorobie (często nowotworowej), ale także u pacjentów z chorobami metabolicznymi, takimi jak na przykład cukrzyca.

W przypadku dobrze wyrównanej glikemii, ryzyko zakażenia jest oczywiście niższe. Czynniki ryzyka rozwoju to także:  zakażenie wirusem HIV, niewydolność nerek, oraz nieodpowiednie nawyki higieniczne lub całkowity brak ich przestrzegania; urazy i mikrourazy skóry, które mogą powstać chociażby na skutek wielokrotnego używania maszynek do golenia (dlatego często czyraki pojawiają się u kobiet w okolicy pach, a u mężczyzna na twarzy).

Bakteriami, które w większości przypadków odpowiadają za rozwój czyraków, są bakterie z rodziny gronkowców, a dokładniej mówiąc jest to gronkowiec złocisty. Niekiedy pojawiają się tez inne rodziny bakterii, aczkolwiek są to rzadsze sytuacje.
Z powodu tego, że czyrak to efekt choroby wywołanej przez bakterie, istnieje, chociaż praktycznie zerowe ryzyko zakażenia między ludźmi. Szczególna uwaga dotyczy osób w jednym domostwie lub blisko ze sobą przebywających, które mimo wszystko powinny zachować szczególną ostrożność i dbać o higienę, a prawdopodobieństwo zarażenia się wyniesie absolutne 0 procent.

Czyrak na wardze sromowej – jak wygląda wrzód? Jaka jest przyczyna czyraków w miejscach intymnych?

Kobieta z problemami czyraków w miejscach intymnych
Źródło: Freepik.com

Tak jak zostało wspomniane, jednym z charakterystycznych miejsc pojawiania się czyraków są okolice intymne, a więc wargi sromowe u kobiet, czy po prostu obszary pachwin.

Wrzód na wardze sromowej, czy właśnie w okolicy pachwin, może być uciążliwy, ze względu na to, ze ogranicza ruchomość kończyn dolnych. Chodząc, ruszając się w jakikolwiek sposób, nawet na rowerze, obszary te narażone są na dodatkowe podrażnienia, a jak już wiadomo, krostka czy inaczej czyrak jest zmianą zapalną o charakterze bolesnym i każde dodatkowo narażenie go na niepotrzebny dotyk może sprawiać duży ból.

Początkowo lekkie zaczerwienienie na wardze sromowej przeradza się w ropień, który po kilku, bądź kilkunastu dniach wypełnia się ropą, czyli białą półpłynną wydzieliną, zbierającą się u szczytu wrzodu.

Dodatkowo przy czyrakach podskórnych, które posiadają podstawę w głębokich warstwach skóry dochodzi do zwiększonej wrażliwości na ból, która może momentami objawiać się wrażeniem i uczuciem pulsowania tej zmiany skórnej, w jej warstwach głębokich.

Jak wygląda wrzód na wardze sromowej? Jak pozbyć się czyraków?

Niezależnie jednak od umiejscowienia, wielkości czy wyglądu czyraka, wspólną, najbardziej charakterystyczną cechą jest pojawienie się w pewnym momencie tzw. centralnego czopa martwiczego. Gdy czyrak uzyska już ostateczną formę, może zostać samodzielnie usunięty, poprzez wyciśnięcie z niego nagromadzonej ropy. Niestety, zabieg ten jest zarówno bolesny, nieprzyjemny (szczególnie w okolicach pachwin) jak i konsekwencje mogą polegać na ubytku skóry w danym miejscu, o charakterze kraterowatym. Powstała, dosłownie dziura, w miejscu wyciśnięcia czyraka może goić się przez okres tygodnia, a niekiedy nawet kilku tygodni, pozostawiając po sobie bliznę, lub przebarwienie. O ile sam wygląd drobnej blizny w miejscu takim jak wargi sromowe nie jest największym problemem, o tyle ze względu na umiejscowienie może dojść do ponownego zakażenia powstałej rany, oraz do dalszego odczuwania dyskomfortu i bólu w tym miejscu.

Zapobieganie powstawaniu czyraków na wardze sromowej

Aby zapobiec powstawaniu czyraków i ich rozwoju w tak newralgicznym miejscu jakim są okolice intymne, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach higieny. Stosowanie maszynek do depilacji okolic wrażliwych powinniśmy ograniczyć tylko i wyłącznie do maszynek jednorazowych. Każde ponowne użycie tej samej maszynki może skutkować drobnymi skaleczeniami i urazami, które będą tylko doskonałym zapoczątkowaniem późniejszych problemów skórnych. Dodatkowo bardzo ważne jest używanie delikatnych środków do higieny okolic intymnych, najlepiej antybakteryjnych żeli z dodatkami środków pielęgnujących i nawilżających. Noszenie i zmiana bielizny powinna być codzienną podstawą. Ważne jednak aby pamiętać, ze najlepiej wybierać bieliznę z materiałów takich jak bawełna, aby zapewnić sobie komfort i jak największą możliwą higienę.

Czyrak – opcje leczenia

Leczenie czyraków, w tym także wrzodów na wargach sromowych, opiera się na łagodzeniu objawów oraz przyspieszeniu wydzielania i usunięcia nadmiaru zalegającej ropy. W dalszej części leczenia, lekarze zazwyczaj kładą duży nacisk na zmniejszenie pojawiających się niekiedy blizn i przebarwień po przebytym stanie zapalnym. Jeżeli mamy do czynienia z pojedynczą krostą to leczenie zazwyczaj oparte jest na okładach, które maja za zadanie odkazić, zmiękczyć i pozwolić na opróżnienie czyraka.

Stosowanie antybiotyków wprowadzane jest w przebiegu leczenie przeważnie dopiero w momencie, gdy okłady nie są w stanie wyleczyć stanu zapalnego, bądź ilość czyraków obecnych na skórze jest na tyle duża, ze same antyseptyczne środki stosowane na powierzchni skóry nie są wystarczające.

Niekiedy dochodzi do konieczności zgłoszenia się do lekarza chirurga. Powodem może być długotrwały, niezmienny pomimo leczenia stan skóry i niegojący się czop wrzodu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, podczas którego chirurg przy pomocy odpowiednich szczypiec opróżnia powstały czop.

Zanim zgłosimy się do lekarza, a nasz czyrak nie jest zbyt uciążliwy, możemy spróbować domowych sposobów polegających na stosowaniu maści i kremów przeciwbakteryjnych, tak aby spróbować zahamować wzrost krosty. Po raz kolejny niestety, metody domowe mogą zawieść, a w przypadku niewłaściwego postępowania z czyrakami, chociażby na twarzy, spowodować pojawienie się trwałych blizn. Szczęśliwie, w obecnych czasach istnieją już nowoczesne metody medycyny estetycznej i dermatologii, które pozwalają w większości przypadków, całkowicie zredukować ślady pozostałe po usunięciu zmiany skórnej jaką jest czyrak.

Źródła:

  • Choroby skory i choroby przenoszone droga płciową, Jabłońska S. Majewski S., rok wydania 2010, wydawnictwo: Państwowy zakład Wydawnictw Lekarskich,
  • Dermatologia kliniczna, Weller, Hunter, Savin, Dahl Czelej, 2011.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.