Loading...
Zdrowie

Dieta alkaliczna – czy warto się na nią zdecydować?

Kobieta na dieci alkalicznej robi sobie jedzenie

Dieta może być kapuściana, mleczna, zupowa, ale też alkaliczna. I dziś przedstawimy Wam zalety i wady tej ostatniej. Warto wiedzieć, że taka dieta reklamowana jest jako swoista dieta pro zdrowotna, która nawet leczy. Ale czy jest to prawda, czy raczej kolejne czcze gadanie. Czas dowiedzieć się więcej.

Dieta na zakwaszenie organizmu

Wiele osób zmaga się z zakwaszeniem organizmu. Uważa się, że jest ono niebezpieczne. Otóż długotrwałe zakwaszenie organizmu może prowadzić do cukrzycy, alergii, ale i nowotworów. Dodatkowo wzrasta ryzyko chorób wrzodowych, ale i miażdżycy czy otyłości, zatem wesoło nie jest. Trzeba zdawać sobie sprawę, że zakwasić organizm jest łatwo, zdecydowanie gorzej wygląda walka z nim. Tutaj musicie wiedzieć, że o zakwaszeniu mówimy wtedy, gdy równowaga kwasowo-zasadowa ulega zachwianiu. Wszystkie mechanizmy odpowiedzialne za regulowanie pH ciała działają prawidłowo, czyli pH krwi mieści się w przedziale 7,35 – 7,45, ale pomimo to organizm ciągle trawi i wydala więcej związków kwasotwórczych. Przyczyn takiego stanu rzeczy niestety jest wiele i wiele osób nieumyślnie poprzez nieprawidłową dietę czy nawet zbyt dużą aktywność fizyczną doprowadza do takiego stanu rzeczy. Otóż picie mocnej kawy, ale też palenie papierosów czy picie alkoholu, a nawet rygorystyczna dieta odchudzająca czy zbyt intensywne ćwiczenia niedostosowane do możliwości ćwiczącego mogą prowadzić właśnie do zakwaszenia organizmu. I tutaj z pomocą przychodzi właśnie dieta alkaliczna, która ma za zadanie utrzymać równowagę kwasowo-zasadową.

Zasady diety alkalicznej

Już wiecie, kiedy należy stosować taką dietę, jednak co ciekawe może być ona stosowana także profilaktycznie, aby zapobiegać zakwaszeniu organizmu. Jej zasady są bardzo proste, gdyż wystarczy tylko i wyłącznie wyeliminować bądź też zmniejszyć ilość spożywanych produktów o charakterze zasadowym, czyli wszelkich przetworzonych mięs, wędlin, a nawet produktów zbożowych. Należy za to zwiększyć ilość spożywanych warzyw, które wręcz powinny dominować. Należy również zwiększyć ilość spożywanych owoców. Do tego trzeba stosować tłuszcze roślinne oraz dodatki takie jak migdały, orzechy czy ziarna słonecznika, ale one powinny być traktowane jako przekąski. Gdy będziecie stosować się do takich zaleceń, Wasze samopoczucie będzie lepsze, ale też poprawi się Wasz stan zdrowia. Zasadniczo można pokusić się o stwierdzenie, że taka dieta nie jest niczym odkrywczym, gdyż zakłada jedzenie zbilansowanych posiłków. A więc w żadnym przypadku nie mogą dominować w nich inne produkty niż warzywa.

Jakie proporcje trzeba zachować?

Danie powinno składać się z warzyw, które powinny zajmować nie mniej niż połowę objętości talerza, a jeszcze lepiej jeśli będą stanowić 75%. pozostałą część powinno zajmować mięso oraz ewentualnie produkty zbożowe. Do tego posiłki należy jadać regularnie i to 4-5 razy dziennie. Do tego należy jeszcze zachować właściwy odstęp, czyli nie można robić zbyt dużych przerw. Oczywiście nie można zapominać o nawadnianiu organizmu. Zaleca się picie 2 litrów wody, można dodać do niej sok z cytryny. Trzeba natomiast ograniczyć picie mocnej kawy czy też herbaty. Rzecz jasna zabronione jest spożywanie produktów przetworzonych czy mocno solonych.

Jak ogarnąć taką dietę?

Cóż, gdy przyjrzycie się zasadom diety alkalicznej trudno nie dojść do wniosku, że rzeczywiście przypomina ona każdą dietę, która jest zdrowa i zbilansowana. Zatem można pokusić się o stwierdzenie, że warto ją stosować. W końcu trzeba zdrowo i dobrze się odżywiać, a także wyeliminować produkty przetworzone. Wszystkie dania powinny być przygotowywane na bazie najlepszej jakości składników, stąd nie można jadać żadnego jedzenia śmieciowego. Jednak z drugiej strony pewnie wiele osób stwierdzi, że zwyczajnie nie ma czasu na stosowanie się do takiej diety, gdyż dużo pracuje, a przy tym gotowanie nie jest ich najmocniejszą stroną. Na szczęście nie trzeba się martwić, wszak jest jeszcze jedno dobre rozwiązanie. Wystarczy tylko zdecydować się na zdrowy catering dietetyczny. Gdańsk, Warszawa czy Katowice – niezależnie jakieś części Polski mieszkacie, bez problemu znajdziecie dobrą firmę oferującą właśnie taki catering. Gwarantujemy, że jedzenie jest bardzo smaczne, a i cena wcale nie jest wysoka. Zatem warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.