Loading...
Dom i rodzinaJedzenieUroda

Dieta kapuściana – opinie, zasady, efekty, przepisy

Zupa kapuściana w diecie Kwaśniewskiego

Dieta kapuściana jest bardzo popularnym, a przy tym tanim i smacznym sposobem na odchudzanie. Chociaż przygotowywany jadłospis jest dość monotonny, to efekty diety są w stanie wynagrodzić wszelkie trudy. Jak wygląda dieta kapuściana, co warto o niej wiedzieć oraz jakie są popularne przepisy diety kapuścianej? Sprawdź!

Czym jest dieta kapuściana?

Dieta kapuściana nosi taką, a nie inną nazwę, ze względu na to, iż przez tydzień nie je się nic więcej, poza domową zupą kapuścianą, która jest także znana jako zupa Kwaśniewskiego. Oprócz zupy kapuścianej, podczas diety spożywane mogą być jeszcze takie produkty, jak: odtłuszczone mleko oraz warzywa lub owoce.

Aby rozpocząć dietę kapuścianą, należy najpierw przygotować duże porcje zupy na cały tydzień. Zupa kapuściana powinna zostać przygotowana z takich składników, jak: kapusta, pomidory, cebule, marchewki, papryka, grzyby suszone itp.

Dieta kapuściana — zasady

Dieta kapuściana powinna trwać 7 dni. Po tym czasie zalecane jest przejście na inną dietę niskoenergetyczną, która pozwoli utrzymać dotychczasowe efekty.

  1. Podczas pierwszego dnia diety, zalecane jest spożywanie nieograniczonych ilości zupy z kapusty i owoców.
  2. Na drugi dzień, należy spożywać wyłącznie zupę i warzywa. Ważne jest to, aby zupa kapuściana odchudzająca została przygotowana z warzyw liściastych. Zupa Kwaśniewskiego powinna być oparta głównie o warzywa zielone.
  3. W kolejnym dniu diety, oprócz zupy można spożyć dużo warzyw i owoców.
  4. Podczas czwartego dnia, dozwolona jest nie tylko zupa, ale również banany i około 2 litrów odtłuszczonego mleka.
  5. Tego dnia, można pozwolić sobie na spożycie około pół kilograma chudego mięsa lub ryby, a także porcję warzyw. Należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu.
  6. Szósty dzień diety, polega na spożywaniu zupy, warzyw, a jeżeli nie zrobiło się tego dzień wcześniej – również mięsa lub ryby.
  7. W ostatnim dniu zalecane są różnorodne warzywa oraz brązowy ryż. Można także pozwolić sobie na sok owocowy, bez dodatku cukru.
Warzywa i owoce w diecie Kwaśniewskiego
Źródło: Pexels.com

Powyższe przepisy, w odniesieniu do całego tygodnia, mogą się wydawać dość monotonne. Jednak ze względu na niską kaloryczność, jadłospis diety kapuścianej spowoduje szybką utratę masy ciała. Uważa się jednak, że jadłospis diety kapuścianej powoduje utratę wody i masy mięśniowej, a nie zalegającego tłuszczu. Według badaczy, podczas pierwszych trzech dni diety, spożywa się mniej niż 1000 kalorii, 4 i 7 dnia około 1000 kalorii, natomiast 5 i 6 – niewiele powyżej 1200 kalorii. Tzw. dieta kapuściana prezydencka oraz jej kaloryczność, są zdecydowanie poniżej dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Zalety diety kapuścianej

Według opinii dietetyków dieta kapuściana nie jest najzdrowsza. Jej największą zaletą jest jednak to, że jest łatwa do przygotowania.  W porównaniu do innych diet jest ona także względnie tania. Zupa kapuściana odchudzająca, spożywana przez cały tydzień może doprowadzić nawet do 5 kilogramów utraty masy ciała. Kolejną zaletą jest to, że dieta ta reguluje pracę układu pokarmowego, oczyszcza jelita oraz ma działanie moczopędne.

Dieta kapuściana, jadłospis — wady jej stosowania

Warzywa w diecie Kwaśniewskiego
Źródło: Pexels.com

Zupa kapuściana odchudzająca, pomimo tego, że może doprowadzić do szybkiej utraty zbędnych kilogramów, to jednak ma wiele wad. Za największą wadę diety kapuścianej uważa się przede wszystkim to, że może być stosowana tylko przez 7 dni. Niska kaloryczność, a następnie powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych, często skutkują również tzw. efektem jo-jo. Ponadto, dieta, podczas której stosuje się tak ograniczone produkty, nie dostarcza organizmowi minimalnej dawki witamin i składników odżywczych. Zupa kapuściana odchudzająca może również prowadzić do nadmiernych wzdęć i gazów. 

Dieta ta liczy jedynie 1000-1200 kalorii dziennie. W przypadku osób o umiarkowanej aktywności fizycznej kobiety powinny spożywać minimalnie 2000 kalorii, natomiast mężczyźni – 2500 kcal. Właśnie dlatego, nie można jej stosować, jeżeli uprawia się różne sporty wyczynowe, czy jest się osobą bardzo aktywną fizycznie. Jedyny wysiłek jaki jest zalecany podczas stosowania tej diety, to kilkuminutowa gimnastyka oraz krótki spacer na świeżym powietrzu. Otyłe osoby, które mają problemy ze zrzuceniem wagi, nie powinny tej diety podejmować bez informowania o tym lekarza lub dietetyka. Nagły spadek związany z dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym może być prawdziwym wstrząsem dla organizmu.

Dieta kapuściana — skutki uboczne

Niska zawartość kaloryczna, nie jest dobra dla zdrowia. Osoby, które stosują dietę kapuścianą, najczęściej skarżą się na takie skutki uboczne jak:

  • Zawroty głowy,
  • osłabienie,
  • senność,
  • wzdęcia,
  • bóle brzucha,
  • niekontrolowane gazy.

Ponadto, niektóre osoby zauważyły u siebie pogorszenie stanu cery, osłabienie paznokci i nadmiernie wypadające włosy. Do poważniejszych skutków ubocznych stosowania diety, należy zaliczyć również omdlenia, anemię, a nawet zaburzenia rytmu serca. Ze względu na niską kaloryczność diety, możliwe są także zaburzenia związane z przemianą materii. Obniżenie metabolizm możee w przyszłości prowadzić do utrudnionego procesu spalania tkanki tłuszczowej. Oprócz tego brak białka w diecie często skutkuje spadkiem masy mięśniowej.

Zupa kapuściana odchudzająca spożywana przez cały tydzień jest dość monotonnym sposobem na dietę. W związku z tym, może ona przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia psychicznego. Jeden rodzaj posiłku potrafi skutecznie zniechęcić do dalszego kontynuowania kuracji. Przepisy diety kapuścianej i ich spożywanie sprawia, że więcej myśli się o jedzeniu. U osób stosujących przepisy diety kapuścianej, może dochodzić do niekontrolowanych napadów chęci spożycia czegoś wysokokalorycznego, jak np. fast-foody, słodycze etc.

Dieta kapuściana prezydencka — kto nie powinien jej stosować?

Stosowanie powyższej diety, nie jest odpowiednie dla wszystkich. Prawda jest taka, że dieta kapuściana prezydencka nie jest zdrowa dla nikogo. Jest jednak specjalna grupa osób, które pod żadnym pozorem nie powinny stosować przepisów diety kapuścianej. Do tej grupy należą:

  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią,
  • dzieci i młodzież w wieku rozwijającym się,
  • osoby chorujące na cukrzycę,
  • osoby zmagające się z chorobą Hashimoto lub innymi chorobami tarczycy,
  • kobiety i mężczyźni uprawiający aktywność fizyczną.

Zupa Kwaśniewskiego — przepis

Zupa kapuściana w diecie Kwaśniewskiego
Źródło: freepik.com

Dieta kapuściana, często nazywana również prezydencką lub dietą Kwaśniewskiego, popularność zyskała dzięki osobie Aleksandra Kwaśniewskiego, który rzekomo miał stosować tę dietę i dzięki niej zrzucić zbędne kilogramy. Popularna zupa Kwaśniewskiego, najczęściej przygotowywana jest z:

  • Główka kapusty białej lub włoskiej,
  • 2 papryk,
  • 6 cebuli,
  • 10 pomidorów,
  • selera naciowego i pietruszki,
  • przypraw: oregano, curry, pieprzu, czosnku, bazylii, kminku, majeranku, bazylii, ziela angielskiego i liści laurowych.

Zupa Kwaśniewskiego, podobnie jak inne dania diety kapuścianej nie powinny być przygotowywane z solą ani tłuszczem (dopuszcza się tylko 2 łyżki oliwy na dobę). Zupa Kwaśniewskiego bogata jest w błonnik, potas oraz witaminę C. Ponadto, zupa kwaśniewskiego jest łatwa i szybka w przygotowaniu — jej gotowanie trwa zaledwie kilkanaście minut.

Zupa Kwaśniewskiego przygotowywana jest od krojenia cebuli i podsmażenia jej na oleju. Następnie należy poszatkować kapustę, dodać ją do smażącej się cebuli i zalać wodą. Następnym krokiem gotowania zupy Kwaśniewskiego jest dodanie przypraw i gotowanie jej przez około 15 minut. W tym samym czasie należy pokroić pozostałe warzywa, dodać ją do zupy i całość gotować przez następne 20 minut. Po tym czasie zupa Kwaśniewskiego jest gotowa.

Dieta optymalna dr. Kwaśniewskiego

Nie tylko zupa Kwaśniewskiego i przepisy diety kapuścianej. Popularna stała się również dieta optymalna dr Jana Kwaśniewskiego, lekarza pochodzącego z Ciechocinka. Dieta optymalna dr. Kwaśniewskiego miała być alternatywą dla niezbyt odżywczych przepisów diety kapuścianej.

Dieta optymalna dr. Kwaśniewskiego jest odmiennym podejściem do kwestii białek, tłuszczów i węglowodanów w diecie. Według założeń diety optymalnej dr Kwaśniewskiego, 60% posiłku powinien stanowić tłuszcz, a kolejne 40% białka oraz węglowodany (po połowie).  Podobnie jak przepisy diety kapuścianej, ta dieta również wzbudza wiele kontrowersji. Jak się jednak okazuje — jest ona zgodna z podstawami biochemii.

Czy warto stosować dietę optymalną?

Przepisy diety kapuścianej, w przeciwieństwie do diety dr. Kwaśniewskiego nie przynosiły żadnych większych efektów fizycznych, czy też zdrowotnych. Wiele osób stosujących dietę optymalną jest zdania, że pomogła im nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale również wyleczyć miażdżycę, cukrzycę oraz choroby zwyrodnieniowe stawów.

Dużą zaletą diety optymalnej jest to, że nie ma się poczucia głodu oraz, że nie trzeba liczyć spożywanych kalorii. Niestety, nie jest ona zbyt dobrze zbilansowana. Zdecydowanie brakuje w niej składników odżywczych, które posiada zupa Kwaśniewskiego. Jej dłuższe stosowanie, może grozić niedoborem błonnika, magnezu, witamin B i C, wapnia oraz potasu.

Przykładowe menu diety optymalnej składa się z takich potraw, jak m.in. jajecznica, mięsa smażone w tłuszczu, omlety, wędliny (w tym kiełbasa, boczek, szynka), masło, tłusta śmietana. Jadłospis ten stał się bardzo popularny po tym, jak jego stosowaniem pochwalił się prezydent Lech Wałęsa.

Warto jednak pamiętać, że wspomniana dieta, u każdej osoby może przynieść odmienne skutki. Wpływ na to może mieć m.in. wiek oraz prowadzony styl życia. Zanim więc dana osoba zdecyduje się na przejście na dietę, powinna swój wybór skonsultować z lekarzem i wykonać wszelkie niezbędne badania. Szczególnie w przypadku osób, które zmagają się z otyłością lub innymi chorobami (takimi jak np. miażdżyca), jadłospis stosowanej diety powinien być konsultowany z dietetykiem. Dzięki temu będzie się miało pewność, że dieta nie przyniesie negatywnych skutków, tylko w sposób pozytywny wpłynie na zdrowie osób ją stosujących. W przypadku chęci zrezygnowania z podjętej diety, również zalecane jest robienie tego pod okiem dietetyka i lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.