Loading...
Bez kategorii

Dieta mleczna – wady i zalety

Mleko w szklanej miseczce do mlecznej diety

Czasami wyobraźnia ludzka potrafi zaskakiwać i to niekoniecznie pozytywnie. I często właśnie tak zaskakuje w przypadku diet. Ludzie wymyślają takie diety „cud”, że to aż przerażające, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że są osoby, które wierzą, że można schudnąć, stosując się do dziwnych tez żywieniowych. Dziś przyjrzymy się kolejnej diecie reklamowanej jako bardzo skuteczna i zdrowa. Przed wami dieta mleczna – poznajcie jej wady i zalety.

Ale zacznijmy od teorii – czym jest dieta mleczna?

Jak już wiecie dieta potrafi zaskakiwać, choć rzecz jasna nie zawsze pozytywnie. Niektóre jadłospisy są wręcz przerażające, a i tak wiele osób się do nich stosuje. Obecnie bardzo popularna staje się dieta mleczna i jak sama nazwa wskazuje jej zasady opierają się właśnie o spożywanie produktów pochodzenia mlecznego. Ale czas poznać ją nieco bardziej, a nawet bardzo. A więc dieta mleczna jest planem żywieniowym, który zakłada, że należy codziennie jeść produkty nabiałowe. Wśród zalecanych znajduje się mleko, maślanka, ser twarogowy, ale i kefir. Należy sięgać po te produkty przynajmniej 5 razy dziennie, a jeżeli to możliwe, nawet 7. Na pewno ciekawe jest też to, że trzeba spożywać tylko i wyłącznie mleko i jego przetwory bez dodatku ryżu czy choćby płatków owsianych. Wśród oficjalnych założeń diety mlecznej jest maksymalne ograniczenie spożycia tłuszczów i węglowodanów. Taką dietę należy stosować 7 do 10 dni, ale można ją powtarzać co miesiąc czy dwa, aż do uzyskania optymalnego i pożądanego efektu, czyli utraty założonej masy ciała. Otóż dieta mleczna wpisuje się w diety redukcyjne, a więc jej stosowanie ma przyspieszyć metabolizm i doprowadzić do szybkiej utraty kilogramów. Nie ma się co oszukiwać, spożywanie tylko i wyłącznie produktów mlecznych nie należy do największej przyjemności. Ale może warto się tak poświęcić?

Efekt „wow”, ale tylko przez chwilę

Oczywiście stosowanie diety mlecznej nie jest ani zalecane, ani też zdrowe. Zasadniczo owszem, stosując ją, można szybko schudnąć, ale z drugiej strony równie szybko można przytyć, szczególnie jeżeli powrócicie do starych nawyków żywieniowych. Rzecz jasna na tym wady się nie kończą, bo niestety, ale mleko czy jego przetwory nie dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, czy też składników odżywczych, a więc bardzo szybko można doprowadzić organizm do niedoborów. I tutaj znowu pamiętajcie, że choć dietę stosuje się około tygodnia, to i przez ten czas można naprawdę rozregulować pracę całego organizmu. Na początek mogą pojawić się problemy trawienne, a potem biegunka czy bóle brzucha. Oczywiście dostarcza się organizmowi naturalny probiotyk w postaci jogurtu czy kefiru, ale z drugiej strony duże spożycie mleka powoduje rozwolnienie. I w sumie na tym opiera się działanie diety mlecznej, czyli dostarcza się organizmowi mniejszą ilość kalorii, a przy tym znacznie przyspiesza metabolizm. Owszem na początek kilogramy spadają, ale po skończeniu diety bardzo szybko wracają i to jeszcze ze zdwojoną siłą.

Czy warto stosować dietę mleczną?

Odpowiedź może być tylko jedna i brzmi „nie”. Aby stracić i to w zdrowy sposób nadprogramowe kilogramy, trzeba zmienić swój styl odżywiania się i nawyki żywieniowe i to na stałe. Nie można stosować diet redukcyjnych, bo one prowadzą tylko do niedoborów, a do tego rozregulowują pracę organizmu. Należy wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, a więc spożywać duże ilości warzyw czy też zrezygnować z jedzenia śmieciowego. Do tego trzeba pić 2 litry wody niegazowanej, natomiast nie należy pić napojów kolorowych i gazowanych. Oczywiście ktoś powie, że nie ma czasu na zdrowe jedzenie, ale to tylko wymówka, bo doskonałym wyborem jest dieta pudełkowa w Białymstoku.

Aktywny styl życia też jest ważny

Skoro już wiecie, że nie należy stosować diety mlecznej, to pamiętajcie też, że poza wprowadzeniem zdrowych nawyków żywieniowych warto postawić na ruch. Ćwiczenia, jazda na rowerze czy nawet spacery – wszystko to jest dobrym wyborem. Gwarantujemy, że wtedy efekty zauważycie bardzo szybko, ale też pozytywne efekty się utrzymają, a Wy ne musicie obawiać się efektu jojo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.