Loading...
Jedzenie

Dieta obniżająca ciśnienie krwi

dieta

Nadciśnienie jest tym bardziej niebezpieczne, że pojawia się nagle, nie powoduje na początku żadnych dolegliwości, będąc przy tym śmiertelnym zagrożeniem. Nie oznacza to, że osoby dotknięte tą dolegliwością nie mogą prowadzić normalnego życia.

Wręcz przeciwnie, przy zachowaniu odpowiednich metod postępowania i pewnej samodyscypliny można cieszyć się wszystkim, co nas otacza przez długie lata. Oczywistą rzeczą jest, że dolegliwość wymaga wizyty w poradni medycznej, a następnie systematycznego zażywania stosownych leków, jednak nieodzowne jest również przeprowadzanie stałych kontroli ciśnienia we własnym zakresie, do czego służą aparaty do mierzenia ciśnienia krwi. Ponadto należy bezwzględnie stosować odpowiednią dietę niezawierającą składników powodujących niebezpieczny wzrost ciśnienia tętniczego.

Dieta obniżająca ciśnienie krwi

Nie wszystko trzeba radykalnie wykluczać, niektóre składniki wystarczy jedynie ograniczyć przynajmniej o połowę.

Na tej liście znajdujemy:

 • białe pieczywo;
 • makaron z białej mąki;
 • biały ryż;
 • jaja (żółtka);
 • kasze drobnoziarniste.

Niestety wiele z tego, co powodowało do tej pory wielką przyjemność, musi zniknąć z naszej kuchni.

Są to:

 • słodycze;
 • pełne mleko wraz z pełnotłustymi przetworami;
 • tłuste mięsa i wędliny;
 • słone paluszki, orzeszki, chipsy (sól zwiększa ciśnienie);
 • wędzone ryby (z reguły są tłuste);
 • żywność konserwowa;
 • fast foody;
 • gotowe sosy i zupy w proszku.

Należy pamiętać, że maksymalna ilość sodu (soli), którą możemy w tej sytuacji przyjąć do organizmu to pięć gramów na dobę. Idealnie jest całkowicie z niej zrezygnować, bazując na tym, co znajduje się w artykułach spożywczych. Dotyczy to także alkoholu oraz papierosów, chociaż to akurat może wyjść na dobre wszystkim, bez wyjątku.

Nie ma potrzeby od razu załamywania rąk. Odrobina chęci i inwencji twórczej z pewnością pomoże znaleźć doskonałe przepisy na potrawy z wykorzystaniem produktów obniżających ciśnienie.

Nadciśnienie, zmiana przyzwyczajeń

Koniec z przesiadywaniem całymi dniami przed monitorem komputera czy ekranem telewizyjnym. Większość osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze zmaga się również z nadwagą. Aby temu zaradzić, jedynym sposobem jest zwiększenie codziennej dawki ruchu. Na początek wystarczą regularne spacery. Kto wie, może odkryjemy dzięki temu miłość do zwierząt, nabywając sobie psiego towarzysza parkowych wędrówek.

Aparaty do mierzenia ciśnienia krwi

Zacznijmy od tego, że normy stale ulegają modyfikacjom. Na przestrzeni lat prawidłowe, podawane parametry zmieniały się, wprowadzając chaos. Obecnie rozróżniamy ciśnienie optymalne, prawidłowe i prawidłowe wysokie. By nie komplikować sprawy jeszcze bardziej, informujemy, że ciśnienie tętnicze nie powinno przekraczać 140/90 mmHg (milimetry słupa rtęci).

Kontrolę umożliwiają aparaty do mierzenia ciśnienia krwi, spośród których wyróżniamy aparaty zegarowe i elektroniczne. Obsługa jest szalenie prosta, przy czym w przypadku aparatów zegarowych wymagane jest pewne doświadczenie. Z tego powodu osobom niewykazującym wybitnych uzdolnień technicznych polecane są aparaty cyfrowe, których obsługa sprowadza się jedynie do prawidłowego założenia mankietu i wciśnięciu guzika.

Stosując się do powyższych reguł oraz badając regularnie ciśnienie, nic nie stoi na przeszkodzie, by nadal patrzeć w przyszłość z nadzieją i radością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.