Loading...
Jedzenie

Dieta SIRT – skuteczna czy raczej niebezpieczna?

Otwata lodówka w kuchni w której znajdują się rzeczy do diety SIRT

Artykuł partnera.

Dieta powinna być zdrowa i zbilansowana. Jednak coraz częściej dietę traktuje się przez pryzmat konkretnych i surowych zasad polegających na wyeliminowaniu dużej ilości produktów i postawieniu na monochromatyzm. Pomyślcie choćby o diecie kapuścianej. Chyba nie trzeba przypominać, że jest ona bardzo szkodliwa, ale pomimo to nadal tak wiele osób ją stosuje. Swego czasu była jedną z najpopularniejszych diet odchudzających. Obecnie spadła nieco, bo jej miejsce zastąpiła dieta SIRT. Czas o niej dowiedzieć się więcej.

Moda na Adele

Czasami dieta może stać się modna z błahego powodu. Otóż tak było w tym przypadku. Ta dieta stała się modna nie dlatego, że jest naprawdę dobrze zbilansowana, lecz dlatego, że piosenkarka Adele stwierdziła, iż zawdzięcza jej spektakularną metamorfozę. Cóż, jakby się sprawie głębiej przypatrzeć, to trzeba zauważyć, że Adele nie tylko schudła, ale i jej rysy się zmieniły. Inteligentni ludzie wiedzą, że co jak co, ale ta metamorfoza nie została osiągnięta tylko przez dietę, lecz także przez wiele innych zabiegów. Można powiedzieć, że celebryci lubią wciskać ludziom totalne kity. A przerażające jest to, że nadal tak wiele osób w to wierzy. Zatem to już jasne, ale czas dowiedzieć się więcej o tej diecie, reklamowanej jako dieta Adele. Wbrew pozorom nie jest to żadna nowa dieta, lecz w sumie połączenie kilku innych rzekomo cudownych diet. Ale zacznijmy od początku. Otóż dieta SIRT została opracowana przez Aidana Gogginsa i Glena Mattena, którzy są naukowcami z Uniwersytetu w Surrey w Anglii. W 2016 roku napisali on i książkę pt. „The SirtFood Diet”,w której opisali zasady diety. Ta dieta łączy w sobie redukcję ilości spożytych kalorii i spożywanie dodatkowych zielonych koktajli, które rzecz jasna jak można się domyślić po nazwie muszą być bogate w aktywatory sirtuin. W pierwszym etapie można odnieść wrażenie, że dieta będzie niczego sobie, wszak zakłada eliminacje produktów niezdrowych typu jedzenie śmieciowe, ale dochodzi do tego też eliminacje wszystkich produktów z białej mąki. I właśnie zaraz zaczną się schody.

Kolejne etapy diety, czyli maksymalna redukcja kalorii

Pierwszy etap wcale nie brzmiał źle, jednak zaraz po nim następuje kolejny, który zakłada maksymalną redukcję kalorii do 1000. Otóż niestety w kolejnej części, która ma trwać przez trzy dni należy na dzień spożywać 3 koktajle sirtuinowe plus 1 posiłek sirtuinowy. W następnym etapie wartość kaloryczna posiłków zwiększa się do 1500, co rzecz jasna nadal jest za małą ilością. Przez kolejne cztery dni należy spożywać na dzień 2 koktajle sirtuinowe plus 2 posiłki sirtuinowe. Następna faza trwa przez 6 dni i nie ma konkretnych założeń dotyczących ilości spożywanych kalorii. Przy czym układ posiłków powinien wyglądać tak, że należy spożyć 3 główne posiłki, 1–2 przekąski plus 1 koktajl sirtuinowy. I teraz dochodzimy to kolejnego etapu, który trwa od 15 dnia i również na tym etapie nie ma restrykcji dotyczących ilości spożytych kalorii. Można też jeść wszystko, ale do tego należy spożywać produkty sirtuinowe i pić zielone koktajle. Do produktów sirtuinowych można zaliczyć choćby warzywa takie jak seler naciowy, szpinak, rukola, jarmuż, czerwona cebula, natka pietruszki, czerwona cykoria, lubczyk. Wśród owoców wyróżnia się wszystkie owoce jagodowe, truskawki. Do tego jeszcze czarna kawa, kurkuma, a także zielona herbata matcha czy oliwa z oliwek, a nawet wino, które wiadomo, że zawiera alkohol, który jest niezdrowy.

Efekty

Na początek pojawi się osłabienie, potem drażliwość. Do tego stosując taką dietę przyśpieszycie metabolizm, który następnie zwolni. I choć na początek schudniecie, to jednak musicie liczyć się z tym, że po zakończeniu diety zapewne przytyjecie, bo nie można być cały czas na diecie SIRT. Swoją drogą prowadzi ona do niedoborów. Założenie, by spożywać produkty SIRT nie jest złe, ale nie można tylko ich spożywać, bo nie dostarczą one organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Zdrowa dieta to zbilansowana dieta

Zdrowa dieta to zbilansowana dieta i o tym musicie pamiętać. Zamiast stosować diety, które mogą być szkodliwe i niebezpieczne należy postawić na spożywanie zdrowych, lekkostrawnych produktów. Z diety nie należy eliminować tylko jedzenia śmieciowego, ale też alkohol. Oczywiście wiele osób sądzi, że nie ma czasie na zdrowe odżywianie się, ale nie jest to prawda, wszak wystarczy tylko zdecydować się na ciekawe rozwiązanie. Polecamy catering pudełkowy w Sopocie czy Poznaniu, ale i Warszawie czy Rybniku. To świetna opcja niezależnie jak dużo pracujecie czy gdzie mieszkacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.