Loading...
Jedzenie

Dietetyka

Elementy zdrowego odżywiania

Dietetyka jest najlepszym źródłem informacji na temat zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania i sposobem na zapobieganie oraz walkę z wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Jest nauką interdyscyplinarną, która łączy w sobie elementy psychologii, socjologii, farmakologii, biochemii i medycyny. Czerpie również z innych dziedzin, między innymi technologii i przemysłu.

Czym jest dietetyka?

W ostatnich latach dietetyka zaczęła się cieszyć coraz większym uznaniem. Ma to związek z rosnącą świadomością społeczną na temat wpływu zdrowego odżywiania na zdrowie. Dzięki prawidłowej diecie możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich chorób cywilizacyjnych, jak otyłość, cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, osteoporoza, próchnica, a nawet nowotwory. Dietetyka skupia się na biochemii żywności, psychologii żywienia, a także określaniu zasad zdrowego żywienia.

Kiedy warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Do dietetyka możemy zwrócić się zarówno po pomoc z już istniejącymi problemami, jak i w celu ich uniknięcia. Specjalista z tej dziedziny wspomaga osoby cierpiące z powodu zaburzeń odżywiania, takich jak np. bulimia i anoreksja. W tym przypadku jego rola polega przede wszystkim na uzyskaniu poprawy stanu odżywienia i normalizacji masy ciała chorego. Do dietetyka zgłaszają się też osoby, które chcą schudnąć lub przytyć. Jego pomoc jest też nieoceniona przy niwelowaniu za pomocą diety objawów niektórych schorzeń, np. niedoczynności lub nadczynności tarczycy oraz zaburzeń hormonalnych.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Bardzo ważnym elementem działania dietetyka jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. W jego trakcie należy przedstawić mu problemy, z którymi się zmagamy, a także poinformować o przebytych lub przewlekłych chorobach. Istotne są także informacje dotyczące przyjmowanych leków, ewentualnych nałogów oraz oczywiście nawyków żywieniowych. Na pierwszą wizytę u dietetyka warto wziąć ze sobą ostatnie wyniki badań. Bardzo możliwe, że dietetyk poprosi nas mimo to o wykonanie dodatkowych badań, aby móc lepiej poznać stan naszego zdrowia.

Czym zajmuje się dietetyk kliniczny, a czym sportowy?

Rolą dietetyka klinicznego jest ustalanie sposobu odżywiania dla osób chorych. Jego zadaniem jest poprawienie sposobu odżywiania pacjenta, zapobieganie zaostrzeniu choroby lub pomoc w jej leczeniu, a także przyspieszenie rekonwalescencji za pomocą diety. Dietetyk sportowy, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się ustalaniem odpowiedniego jadłospisu dla sportowców zarówno zawodowych, jak i amatorów. Radzi swoim pacjentom jak połączyć wysiłek fizyczny z odpowiednim odżywianiem oraz suplementacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.