Loading...
Jedzenie

Diety potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia

Dieta w pudełkach

Według aktualnych danych statystycznych, na nadwagę lub otyłość cierpi nawet połowa osób dorosłych w wieku od 19 to 59 lat. Nadmiar zbędnych kilogramów może być groźny dla zdrowia i samopoczucia. Istnieją różne metody odchudzania, które posiadają określone wady i zalety. Wprowadzenie do codzienności zdrowego stylu życia, a tym samym właściwej diety należy zrobić rozważnie, aby uniknąć efektu jojo oraz innych niepożądanych komplikacji. Niektóre plany żywienia są tak rygorystyczne, że mogą stać się niebezpieczne.

Dieta Atkinsa

W diecie Atkinsa z menu eliminowana jest znaczna część węglowodanów, a plan żywienia opiera się głównie na białku oraz tłuszczach. Jej przebieg jest kilkufazowy. Na początkowym etapie należy zbijać wagę poprzez spożywanie jedynie 20 g węglowodanów dziennie. Ich zawartość można stopniowo zwiększać w kolejnych fazach, jednak docelowo nie mogą przekroczyć 90 g na dobę. Dieta Atkinsa sprzyja odchudzaniu, jednak musi być bardzo dobrze zbilansowana. W przeciwnym wypadku może doprowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych, zwłaszcza sodu i magnezu. Zbyt duża ilość białka może osłabić kości i przyczynić się do uszkodzeń wątroby. Nadmiar tłuszczu podwyższa z kolei cholesterol i zwiększa ryzyko zawału.

Dieta Dukana

Podstawą diety Dukana jest obniżenie poziomu tłuszczów i węglowodanów w jadłospisie. Początkowa faza żywienia jest wyłącznie białkowa. Na kolejnych etapach do jadłospisu wprowadzić można owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Wadą tej diety jest nadmiar białka, które znaczne ilości mogą się przyczynić do osłabienia wątroby oraz nerek. Wynika to z obciążenia powodowanego mocznikiem i amoniakiem. Niedostatecznie odżywiony mózg szybko zaczyna domagać się glukozy, co doprowadzi do osłabienia jego pracy oraz wystąpienia bólów głowy. Problemem jest także brak błonnika, którego niedobór niekorzystnie wpływa na jelita i może stać się przyczyną zaparć.

Dieta Kwaśniewskiego

Dieta wysokotłuszczowa Kwaśniewskiego uznawana jest przez lekarzy i dietetyków za niebezpieczną. Nadmiar tłuszczu mocno obciążą nerki i wątrobę. Minusem są także niedobory witaminowe, powodowane wykluczeniem z jadłospisu wielu grup produktów. U wielu osób stosowanie diety Kwaśniewskiego doprowadziło do problemów z przemianą materii, ze względu na niemal całkowite wykluczenie z jadłospisu błonnika. Szczególnie niebezpieczny jest także wzrost poziomu cholesterolu, który może w szybkim tempie przyczynić się do rozwoju miażdżycy. Diecie Kwaśniewskiego często towarzyszy senność, osłabienie i odwodnienie organizmu.

Dieta kopenhaska

Jedną z najbardziej monotonnych, restrykcyjnych i ubogich w składniki odżywcze jest dieta kopenhaska. Jej program opera się na dostarczaniu organizmowi zaledwie 500-900 kcal dziennie. W założeniach ma to pozwolić na schudnięcie nawet 10 kg w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Podczas stosowania diety kopenhaskiej z reguły występują bóle głowy, problemy z koncentracją i wahania nastroju. Ubogie żywienie odbija się negatywnie także na kondycji skóry, włosów i paznokci. Utrata wagi jest nieefektywna, ponieważ opiera się głownie na odwodnianiu organizmu. W przypadku tej diety często też występuje efekt jojo, ze względu na nagły powrót do standardowego planu odżywiania.

Głodówka

Regularna głodówka to radykalne posunięcie, na które decyduje się bardzo wiele osób. Teoretycznie rezygnacja z jedzenia faktycznie sprzyja odchudzaniu, a jednocześnie oczyszcza organizm z toksyn. Brak posiłków może jednak doprowadzić do znacznego spowolnienia metabolizmu. W rezultacie organizm przyzwyczaja się do długich przerw w otrzymywaniu kalorii i składników odżywczych. Podczas głodówki energia jest magazynowana i chroniona, a nie wydatkowana. Organizm staje się zmęczony, a dostarczane posiłki trawi powoli i odkłada zapasy w postaci tłuszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.