Loading...
Praca zawodowa

Dla kogo przeznaczona jest odzież medyczna?

Kobieta w zielonej odzieży medycznej

W przypadku zawodów medycznych niewskazane jest noszenie do pracy codziennej odzieży. Ubrania zakładane w szpitalu, w przychodni lekarskiej lub w gabinecie stomatologicznym powinny być przystosowane do specyfiki pracy z pacjentami. Kto powinien używać odzieży medycznej?

Czym charakteryzuje się odzież medyczna?

Odzież medyczna jest wykonana z trwałych, naturalnych włókien, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort pracy. Można prać je w wysokich temperaturach w celu usunięcia drobnoustrojów chorobotwórczych oraz wydzielin, z którymi ma się kontakt podczas spotkań z pacjentami. Komfort pracy zapewnia natomiast przewiewność wysokiej jakości bawełny. Dzięki niej można wygodnie wykonywać różne zabiegi i badać chorych bez problemów związanych z nadmiernym poceniem ciała.

W przypadku odzieży medycznej równie ważna jest praktyczność. Ubrania są odporne na intensywne użytkowanie i gniecenie, dlatego sprawdzają się dobrze podczas całego dyżuru. Dodatkowo odzież medyczna posiada kieszenie, w których można schować wszystkie przedmioty przydatne w czasie pracy oraz telefon i inne rzeczy osobiste. Krój bluz i spodni jest luźny, dlatego ubranie nie krępuje ruchów i w razie potrzeby ułatwia wykonywanie procedury ratowania życia. Wygodę użytkowania spodni podnoszą ściągacze i gumki w parsie, które chronią przed spadaniem ubrania i związanym z tym dyskomfortem.

Klasyczna odzież medyczna jest biała, jednak korzystające z niej osoby mogą wybrać dla siebie inne kolory i wzory bluz i spodni. Panie mogą nosić odzież w kolorze różowym lub we wzory kwiatowe. Dla pediatrów przeznaczone są natomiast bluzy w dziecięce motywy z bajek, pluszowe misie lub gwiazdki.

Kto używa odzieży medycznej?

Odzież medyczna jest przeznaczona dla wszystkich osób, które wykonują zawody medyczne lub pokrewne. Noszą ją lekarze w szpitalach i przychodniach, pielęgniarki, położne, rehabilitanci, fizjoterapeuci i stomatolodzy. Ponadto z odzieży medycznej korzysta często pozostały personel zatrudniony w szpitalu, np. salowe i osoby pracujące w rejestracji do przychodni specjalistycznych.

Noszenie odzieży medycznej jest obowiązkowe na salach operacyjnych i w gabinetach zabiegowych. Dzięki niej zapewnia się sterylność i bezpieczeństwo pacjentom oraz samym lekarzom, którzy są odpowiednio chronieni przed kontaktem z krwią i innymi wydzielinami. Prócz bluzy i spodni medycznych na sali operacyjnej wymagane są fartuchy i czepki, które uzupełniają uniform o niezbędne elementy ochronne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.