Loading...
Jedzenie

Dlaczego dieta wysokobiałkowa to must have dla osób starszych niedożywionych lub z wyniszczonym organizmem?

Kobieta wyciąga z torby swoje jedzenie wysokobiałkowe z cateringu dietetycznego

Artykuł partnera.

Białko stanowi jeden z podstawowych składników odżywczych, z tego też względu jego odpowiednia ilość w diecie, warunkuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. W niniejszym artykule omówimy wpływ diety wysokobiałkowej w przypadku osób chorych oraz niedożywionych.

Jaką funkcję pełni białko w naszym organizmie?

Białko odgrywa kluczową rolę w procesach tworzenia nowych tkanek, umożliwiając prawidłowy wzrost oraz rozwój organizmu. W postaci przeciwciał natomiast, wspiera ono układ immunologiczny, poprawiając jego zdolności do walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi, a co za tym idzie chroniąc przed rozwojem infekcji. Niemniej istotna pozostaje również rola transportowa, polegająca na przenoszeniu substancji odżywczych z komórek oraz do komórek. Co więcej, białka umożliwiają utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, a w przypadku niedostatecznej ilości węglowodanów i tłuszczy, wykorzystywane są jako zapasowe źródło energii.

Znaczenie białka w diecie osób chorych i niedożywionych

Jeśli w ostatnim czasie przebyłeś ciężką chorobę, która zmusiła Twój organizm do nadzwyczaj wytężonej pracy lub jesteś niedożywiony, powinieneś z pewnością postawić na dietę wysokobiałkową. Odpowiednia podaż tego kluczowego dla zdrowia składnika pozwoli na regenerację sił, jednocześnie wpływając pozytywnie na pracę wszystkich układów i narządów, wliczając w to układ pokarmowy, kostny, krwionośny czy nerwowy. Warto również zaznaczyć, iż produkty spożywcze bogate w białko pozwalają na zwiększenie masy mięśniowej, utraconej w wyniku przebytej choroby. Odgrywają one także istotną rolę, jeśli chodzi o pacjentów po operacjach, gdyż przyspieszają proces gojenia się ran.

W jakich produktach spożywczych znajdziemy spore ilości białka?

Do produktów odżywczych, stanowiących niezwykle cenne źródło białka możemy zaliczyć przede wszystkim szeroko pojęty nabiał. Najwyższą zawartość tego składnika znajdziemy jednak w serze żółtym, jogurtach naturalnych, serze twarogowym, serze mozzarella oraz mleku. Spore ilości tego składnika odżywczego znajdziemy również w chudym mięsie, a w szczególności piersi z kurczaka lub polędwicy wołowej. Niemniej istotne pozostaje również białko roślinne w postaci nasion roślin strączkowych – czarnej fasoli, soczewicy i nasion soi.

Dieta z wysoką zawartością białka od Dietering.pl

Chcesz mieć pewność, że w dostateczny sposób uzupełniasz swoje codzienne zapotrzebowanie na białko? Pragniesz odżywić swój organizm, dostarczając mu niezbędnych składników? W takim razie, zapraszamy do zapoznania się z ofertą cateringu dietetycznego Częstochowa od Dietering.com.

Bogactwo niezbędnych składników odżywczych i świeże składniki gwarancją zbilansowanego posiłku

Każdy z posiłków został skomponowany w taki sposób, aby nie tylko dostarczał optymalne ilości białka, ale również wszelkich kluczowych dla zdrowia witamin i minerałów. Znajdziesz w nich świeże, starannie wyselekcjonowane składniki. Dieta pudełkowa od Dietering.pl stanowi doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie zdrowy tryb życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.