Loading...
Zdrowie

Dlaczego kwasy omega-3 i omega-6 są tak ważne dla organizmu?

Kobieta rozmawia ze starsza kobietą o kwasach potrzebnych dla organizmu

Artykuł partnera.

Z pewnością nie jeden raz słyszałaś, że kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 są obowiązkowym elementem codziennej diety. Wiele mówi się o ich dobroczynnym wpływie na organizm. Zastanawiałaś się jednak, dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że są tak bardzo polecane? Które produkty warto jeść? A może konieczna jest suplementacja? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj go i rozwiej swoje wątpliwości!

Kwasy omega-3 i omega-6 – czym tak naprawdę są?

Kwasy tłuszczowe możemy najprościej podzielić na nienasycone oraz nasycone, a każde z nich pełni nieco inną rolę w organizmie. Nasycone kwasy tłuszczowe – znajdujące się między innymi w wędlinach, czerwonym mięsie, maśle oraz smalcu – powinny być spożywane w ograniczonych ilościach. Nadmiar może prowadzić do podwyższenia poziomu złego cholesterolu oraz do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób krążenia.

Natomiast kwasy omega-3 i omega-6 należą do NNKT, czyli do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć – choć są one niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Wpierają jego pracę i pozytywnie działają na wiele układów. Trzeba je więc stale dostarczać z zewnątrz, na przykład wraz z pożywieniem lub suplementami. Lekarze są zgodni co do tego, by kwasy omega-6 i omega-3 przyjmować w proporcji od 2:1 do 5:1. Niekiedy można spotkać się z informacją, że wręcz 1:1.

Do grupy kwasów omega-3 należą: kwas dokozaheksaenowy (DHA), kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas alfa-linolenowy (ALA). Natomiast do grupy kwasów omega-6 należą: kwas linolowy (LA), kwas gamma-linolenowy (GLA) oraz kwas arachidonowy (ARA, AA).

Gdzie znajdują się kwasy omega-3 i omega-6? Co warto jeść?

Wspomnieliśmy już, że kwasy omega-3 oraz omega-6 muszą być dostarczane na przykład z pożywienia, to teraz krótko wyjaśnimy, w jakich produktach można je znaleźć. I tak źródłem kwasów EPA oraz DHA są tłuste ryby morskie – makrela, łosoś, szprotki, tuńczyk, śledź, sardynki i pstrąg, a także kawior i owoce morza, a źródłem kwasów ALA są orzechy włoskie, migdały, siemię lniane, zielone warzywa liściaste oraz oleje roślinne, na przykład olej rzepakowy, olej sojowy czy olej lniany.

Natomiast kwasy LA znajdziemy w nasionach słonecznika i sezamu, w pestkach dyni, w awokado, w pistacjach, w orzechach nerkowca, laskowych, arachidowych oraz w oliwie z oliwek i olejach roślinnych – słonecznikowym, sojowym, z pestek winogron, kukurydzianym, z kiełków pszenicy. Kwasów GLA szukajmy zaś w nasionach ogórecznika lekarskiego, w oleju konopnym, a także w nasionach wiesiołka i czarnej porzeczki.

Kto powinien suplementować kwasy omega-3 i omega-6? Czy tylko kobiety w ciąży?

Kwasy omega-3 są niezbędne szczególnie w diecie kobiet ciężarnych, a później w okresie karmienia piersią. Wpływają one na przebieg ciąży, a dokładniej na właściwe kształtowanie się narządu wzroku oraz na prawidłowy rozwój mózgu maluszka. Rekomendowaną przed Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników dawką jest co najmniej 200 mg kwasów omega-3 na dobę, a nawet więcej, gdy je mało ryb oraz gdy istnieje wysokie ryzyko przedwczesnego porodu.

U kogo jeszcze ważne jest dostarczanie odpowiedniego poziomu kwasów omega-3? U noworodków, niemowląt i małych dzieci, u osób cierpiących na niewydolność serca, zmagających się z chorobą niedokrwienną serca oraz z triglicerydemią.

W sytuacji, gdy wyżej wymienieni oraz wszyscy pozostali jedzą niewiele ryb lub są na diecie wegańskiej, zalecana jest regularna suplementacja kwasów omega-3 i omega-9. Znajdziesz je tutaj: https://a-manada.pl/kwasy-omega. Preparaty te zawierają wysokiej jakości składniki – nie tylko kwasy omega, ale i witaminy – oraz charakteryzują się dobrą przyswajalnością.

Rola kwasów omega-3 i omega-6 w organizmie – co musisz wiedzieć?

Wyjaśniliśmy już wiele na temat kwasów omega, jednak pozostała jeszcze jedna – i to bardzo istotna. Mianowicie chodzi o to, jakie znaczenie dla organizmu mają kwasy omega-3 i omega-6, poza wspomnianymi już korzyściami dla dzieci znajdujących się w łonie matki.

Przede wszystkim pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu sercowego, chronią przed zawałem serca, normalizują ciśnienie krwi, wykazują działanie przeciwzakrzepowe, obniżają poziom trójglicerydów, wspomagają pracę mózgu, układu nerwowego i poprawiają koncentrację.

Kwasy te również są silnym antyoksydantem, więc spowalniają proces starzenia się organizmu i dobrze działają na kondycję skórę. Są pomocne w walce z otyłością, łagodzą objawy chorób autoimmunologicznych i działają przeciwzapalnie.

Podsumowując, kwasy omega-3 i omega-6 są potrzebne na co dzień i holistycznie działają na organizm. I nie dotyczy to wyłącznie kobiet ciężarnych. Jeśli nie dostarczasz ich w rybach morskich, orzechach i olejach, to powinnaś zaopatrzyć się w suplementy. Zazwyczaj mają one wygodną do połykania formę kapsułek. Pamiętaj, że zdrowie masz tylko jedno i musisz o nie zadbać, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i móc realizować wszystkie założone przez siebie cele! Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.