Co roku wiele kobiet umiera z powodu raka piersi. Regularnie przeprowadzane badania profilaktyczne, pozwalające odpowiednio wcześnie zdiagnozować chorobę i rozpocząć leczenie, części z nich mogłyby uratować życie. Mammografia to niezwykle ważny element dbania o zdrowie, którego nie należy zaniedbywać.
Rezonans magnetyczny piersi – na czym polega?
Jest to nowoczesna metoda diagnostyczna, umożliwiająca wykrycie nawet niewielkich, kilkumilimetrowych zmian, w tym raka piersi. Cechuje się bardzo dużą, sięgającą 97% czułością i niejednokrotnie okazuje się znacznie skuteczniejszy niż badanie USG, czy standardowa mammografia. Dzięki wysokiej jakości uzyskanego obrazu możliwa jest jeszcze lepsza niż do tej pory diagnostyka. Podczas wykonywania badania wykorzystywane jest oddziaływanie pola magnetycznego – nie używa się do niego promieniowania rentgenowskiego – dzięki czemu jest bezpieczne i nieinwazyjne.
Jak wygląda badanie?
Rezonans magnetyczny piersi zawsze wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. Badanie trwa ok. 40- 45 minut. Pacjentka w czasie jego trwania leży na brzuchu, a piersi umieszczane są w specjalnie zaprojektowanej do tego cewce. Podczas badania konieczne jest dożylne podanie kontrastu, który umożliwia dokładne scharakteryzowanie ewentualnych, powstałych w piersi zmian. Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetyczne jest bezbolesne. Po zakończeniu badania z kontrastem zaleca się jednak 30-minutowy odpoczynek.
Kto powinien wykonać rezonans magnetyczny piersi?
Ten rodzaj mammografii skierowany jest do kobiet, które należą do grupy podwyższonego ryzyka, szczególnie nosicielek mutacji genu BARCA1 i BARCA2 oraz osób, u których podczas profilaktycznego badania USG czy mammografii wykryto trudne do zdiagnozowania zmiany. Stosuje się go również u pacjentek, które przebyły zabiegi operacyjne piersi lub mają wszczepione implanty.
Jakie są przeciwwskazania?
Rezonans magnetyczny nie powinien być przeprowadzany u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży oraz u pacjentek, w których organizmie wykryto obecność metalowych elementów, np. protez, czy implantów. Ze względu na konieczność podania kontrastu, badania nie wykonuje się u osób cierpiących na choroby układu moczowego, wiążące się z podwyższonym poziomem kreatyniny.
Jak przygotować się do badania?
Mammografia rezonansem magnetycznym powinna być przeprowadzana między 6 a 14 dniem cyklu miesiączkowego. Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną muszą odstawić ją przynajmniej miesiąc przed terminem badania. Do tego rodzaju rezonansu magnetycznego używa się kontrastu, dlatego ważne jest, aby pacjent był na czczo. Konieczne jest również usunięcie metalowych elementów, takich jak spinki, kolczyki, łańcuszki itp.
Jakie są zalety mammografii rezonansem magnetycznym?
Badanie to jest niezwykle czułe, dzięki czemu pozwala na szybką diagnostykę różnorodnych zmian, nawet jeśli są one bardzo niewielkie. Umożliwia wykrycie ognisk chorobowych niedostrzeżonych lub trudnych do zweryfikowania podczas tradycyjnego badania. Pozwala to na szybkie rozpoczęcie leczenia, a w wielu sytuacjach również uratowanie życia.