Loading...
Zdrowie

Dlaczego należy unikać spania w soczewkach?

Młoda kobieta przed snem ściągneła soczeki

Artykuł partnera.

Zapewne wiele osób, które są użytkownikami soczewek kontaktowych, słyszało o soczewkach miesięcznych lub dwutygodniowych, których nie trzeba ściągać na noc. Pytanie jednak brzmi, w jakim stopniu są one bezpieczne dla naszych oczu?

Trochę fizjologii, czyli jaką rolę w naszym oku pełni rogówka?

Rogówka jest warstwą wysuniętą najbardziej z przodu oka. Jak nietrudno jest się domyślić, pełni ona przede wszystkim funkcje ochronne. Dzięki jej obecności, do wnętrza oka nie przedostają się drobnoustroje i zabrudzenia, z którymi na co dzień ma styczność właśnie rogówka. Należy jednak zaznaczyć, iż tę funkcję może spełniać jedynie całkowicie zdrowa rogówka. W celu zapewnienia jej jak najlepszej kondycji musi być spełnione kilka warunków. Jednym z podstawowych jest odpowiednie odżywienie tej warstwy, co wiąże się przede wszystkim z jak najlepszym dostępem do tlenu atmosferycznego, gdyż tylko w taki sposób dostaje się on do rogówki. W tym miejscu pojawia się problem spania w soczewkach kontaktowych.

Dlaczego spanie w soczewkach jest złe?

Wyróżniamy kilka rodzajów soczewek kontaktowych, z których jedne lepiej, a inne trochę gorzej przepuszczają tak ważny dla rogówki tlen. Niezależnie jednak od rodzaju soczewek, jakie na co dzień nosimy, przepuszczanie gazów jest największe w momencie, kiedy nasze oczy są otwarte. Zamknięcie na dłuższy czas oczu z założonymi soczewkami bardzo ogranicza dopływ tlenu, a tym samym może powodować wiele chorób oczu biorących swoje źródło właśnie w niedotlenionej rogówce. Do chorób spowodowanych przenoszeniem soczewek należą:

  • Bakteryjne zapalenie rogówki – jest wywoływane najczęściej przez Staphylococcus aureus lub Pseudomonas aerguinosa. Osobami o zwiększonym ryzyku na zachorowanie są użytkownicy soczewek kontaktowych o przedłużonym czasie noszenia z jednoczesnym uszkodzeniem (choćby niewielkim) rogówki lub zaburzeniami układu odpornościowego. Nie oznacza to jednak, że osoby w pełni zdrowe nie są narażone na bakteryjne zapalenie rogówki. Długo utrzymujące się nieleczone zapalenie rogówki może spowodować trwałe jej uszkodzenie. Leczenie polega zazwyczaj na stosowaniu kropli do oczu z antybiotykami, niekiedy także steroidowych.
  • Zapalenie rogówki spowodowane Acanthamoebą – jest to bardzo poważna infekcja rogówki, która w największym stopniu dotyczy osób, które nie zdjęły soczewek kontaktowych przed kontaktem oczu z wodą. Z tego właśnie powodu należy pamiętać o zdejmowaniu soczewek przed wejściem na basen, a także nieprzemywaniu ich wodą z kranu. Leczenie zazwyczaj polega na podawaniu kropli do oczu, lecz w niektórych przypadkach może być konieczna operacja.
  • Grzybicze zapalenie rogówki – jak nietrudno się domyślić, grzyby uwielbiają wilgotne i ciepłe środowisko. Z tego też powodu wybierając się do krajów o takim klimacie, należy zachować szczególną ostrożność, używając soczewek kontaktowych. Wyobraźmy sobie jednak, że zasypiamy z soczewkami na oczach. Jakie warunki wytworzą się podczas snu pod naszymi powiekami? Bez wątpienia będzie ciepło i wilgotno… a to oznacza idealne warunki do rozwoju grzybów. Grzybicze zapalenie rogówki jest niestety bardzo poważnym schorzeniem i może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Nie popadajmy jednak w paranoję – najczęściej przypadki grzybiczego zapalenia rogówki są związane z innymi przyczynami, np. uszkodzeniem rogówki przez zanieczyszczone przedmioty. W wyniku przenoszenia soczewek zdecydowanie częściej rozwija się bakteryjne niż grzybicze zapalenie rogówki.

Objawy infekcji oczu i jak się przed nią chronić

Objawy infekcji oka są zazwyczaj dość charakterystyczne i należą do nich:

  • nadmierne łzawienie,
  • zaczerwienienie oczu,
  • zamazany obraz,
  • wypływająca wydzielina z oka.

W przypadku wystąpienia powyższych lub jakichkolwiek innych niepokojących objawów ze strony oczu należy natychmiast zgłosić się do lekarza okulisty. Najlepszą ochroną przed infekcjami oczu jest pielęgnacja soczewek, która wiąże się z utrzymaniem odpowiedniej higieny oczu (więcej o tym w https://kodano.pl/poradnik/vademecum-uzytkownika-soczewek.html).

Czy jest się czego bać?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. W szczególności w przypadkach, kiedy pojawią się pierwsze oznaki infekcji. Pamiętajmy jednak, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego też tak ważna jest odpowiednia higiena oczu i pielęgnacja noszonych soczewek.

Czy jest jakiś „złoty środek”?

Jeśli masz problemy z utrzymaniem czystości soczewek wielokrotnego użytku albo przypominasz sobie o ich ściągnięciu w momencie zasypiania, to warto zastanowić się nad zastosowaniem jednodniowych soczewek kontaktowych (patrz https://kodano.pl/soczewki-jednodniowe.html). Dzięki temu rozwiązaniu zużyte soczewki można od razu wyrzucić i nie tracić czasu na ich mycie przed snem.

—————

Źródło informacji:

https://www.healthline.com/health/eye-health/sleeping-with-contacts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.