Loading...
Zdrowie

Dlaczego po stosunku mam infekcje? Jakie leki na infekcje intymne wybrać?

Kobietę boli brzuch przez infekcję intymną po stosunku

Infekcje intymne są powszechne u kobiet, mogą mieć jednak poważne konsekwencje dla zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego, jeśli nie są odpowiednio leczone. Są one często spowodowane przez bakterie, wirusy lub grzyby, a niektóre z najczęstszych infekcji intymnych to chlamydia, rzeżączka, czy grzybica pochwy.

Wiele z tych infekcji przenoszona jest drogą płciową (choć nie tylko) i może być kłopotliwa, jeśli nie jest wyleczona na czas. Czytając ten artykuł, dowiesz się jakich objawów wypatrywać, do kogo się z nimi udać oraz jakie leki na infekcje intymne można stosować. Dowiedz się więcej i zadbaj o swoje zdrowie reprodukcyjne.

Przyczyny infekcji intymnych 

Częstotliwość występowania infekcji zazwyczaj zależy od takich czynników jak odporność kobiety, jej stan zdrowia czy odpowiednie (lub nieodpowiednie) nawyki higieny. Bardzo istotny jest również fakt bliskiego sąsiedztwa odbytu — ok. 60 proc. infekcji występuje z powodu potocznie nazywanych bakterii fekalnych. 

Nieodpowiednia higiena 

Jedną z najczęstszych przyczyn infekcji intymnych u kobiet jest nieprawidłowa higiena okolic intymnych. Nieprawidłowe mycie się może doprowadzić do nadmiernego usuwania naturalnej flory bakteryjnej pochwy, co z kolei może prowadzić do rozwoju infekcji. Częstym błędem jest mycie okolic intymnych gąbką czy myjką, która może być siedliskiem bakterii. Najlepiej i najskuteczniej jest robić to ręką. Bardzo ważny jest również kierunek mycia – od pochwy do odbytu, nigdy odwrotnie. Należy również unikać używania detergentów lub kremów zapachowych w okolicach intymnych, a zamiast tego używać delikatnych, hipoalergicznych mydeł. Pamiętaj, że pochwa ma naturalną florę bakteryjną, która pomaga utrzymać ją w dobrym stanie, dlatego również przesadne mycie może jej zaszkodzić. 

Stosunek seksualny

Bardzo często źródłem infekcji jest, niestety, partner seksualny. Tak samo, jak osobista higiena jest bardzo ważna, tak samo ta partnera (chociażby mycie rąk i okolic intymnych przed stosunkiem), jest bardzo ważne. Oczywiście są niektóre infekcje intymne, takie jak chlamydia i gonorea, które są przenoszone drogą płciową i mogą być łatwo przekazywane między partnerami. W przypadku nieleczenia te infekcje mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych jak, chociażby bezpłodność.  Warto pamiętać, że niektóre infekcje intymne mogą być bezobjawowe, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych i konsultowanie się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów. Wczesne wykrycie i leczenie infekcji intymnych jest kluczowe dla zapobiegania poważnym komplikacjom zdrowotnym.

Jak radzić sobie z nawracającymi infekcjami intymnymi? 

Nawracające infekcje intymne mogą być frustrujące i uciążliwe, jednak istnieją sposoby na ich zarządzanie. Pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyny nawracających infekcji. Może to wymagać konsultacji z ginekologiem, wykonanie badań laboratoryjnych lub zmiana diety czy stylu życia. Przykładem infekcji, która ma częstą tendencję do powracania, jest grzybica pochwy i sromu. Objawami takiej infekcji jest świąd, pieczenie czy podrażnienie okolic intymnych, czy także białe, serowate upławy czy nalot na ścianach pochwy. Infekcję grzybiczą leczy się lekami przeciwgrzybicznymi, jeśli jednak infekcja się wydłuża lub notorycznie nawraca, terapię często rozszerza się o leczenie również pacjenta, stosując leki o szerokim spektrum działania.

Dobre nawyki

Warto jest wyrobić sobie dobre nawyki w dbaniu o własne zdrowie intymne. 

Regularne wizyty u ginekologa oraz badania profilaktyczne również pomagają w zapobieganiu nawracającym infekcjom intymnym. Jeśli masz jakiekolwiek objawy lub wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Wczesne wykrycie i leczenie infekcji intymnych jest kluczowe dla zapobiegania poważnym komplikacjom zdrowotnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.