Loading...
Hobby

Dlaczego warto kupić rower?

Kobieta jeździ na rowerze.

Rower to znakomity pojazd, jednak nie wszyscy potrafią się do niego przekonać. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, które powinny przekonać osoby wahające się. Miejmy nadzieję, ze skutecznie, bo jednak cykliści to wspaniali ludzie!

Rower pomaga utrzymać kondycję

Pierwsze i najważniejsze to kwestie związane z dobrą formą, a więc pośrednio także z utrzymywaniem sylwetki oraz z dbaniem o ogólny stan zdrowia. O ile do treningów sportowych wielu osobom trudno się zebrać, to już codzienne dojeżdżanie na rowerze do pracy jest bardzo łatwym do wyrobienia nawykiem. Proste? Oczywiście! Tym bardziej, że specyfika tego środka transportu sprawia, ze pomimo wyraźnej pracy nóg, kolana nie są tak obciążone jak przy bieganiu (choć uwaga – warunkiem jest odpowiednie ustawienie wysokości siodełka).

Wracając jednak do wsparcia w utrzymaniu formy i ułatwieniu w utrzymaniu dobrej sylwetki… Korzystając z roweru, pracuje się nie tylko mięśniami nóg. Aktywność tego typu oddziałuje również na mięśnie brzucha, a to z kolei ma znaczenie przeciwkontuzyjne.

Rowery omijają korki

Wielką zmorą osób korzystających z samochodów są korki. Problem ten jest dotkliwy na wiele różnych sposobów. Korki nie tylko drażnią same w sobie, lecz również uniemożliwiają precyzyjne planowanie czasu dojazdu. Tymczasem rowery w korkach nie tkwią – cykliści bez problemu je omijają, nie tracąc czasu.

Co równie istotne – w przypadku wielu miast osoby zmotoryzowane nawet bez korków na drodze napotykają na problem ze znalezieniem wolnych miejsc parkingowych. Zdarza się, ze krążenie w pobliżu miejsca docelowego i szukanie wolnego miejsca do pozostawienia samochodu, zajmuje ponad kwadrans. Co gorsza – czasem trzeba jeszcze za to miejsce zapłacić, ponieważ darmowe parkingi zostały już pozajmowane. Również i w tym zakresie rowery okazują swoją przewagę. Jedyne, co jest potrzebne, to dobre zabezpieczenie pojazdu, na przykład kłódka typu U.

Jeżdżąc rowerem nie przejmujesz się kosztami benzyny

Niezależnie od powyższego, rower pozwala tez sporo zaoszczędzić. Nie musisz tankować i stresować się kolejnymi podwyżkami cen benzyny. Nie musisz również pamiętać o regularnym odnawianiu ważności biletu okresowego. Rower to rower, wsiadasz na niego i jedziesz.

Rowerem można jeździć nie tylko po drogach

równie istotne w tym wszystkim jest to, że rower to pojazd nadający się wielu rodzajów aktywności – nie tylko do dojeżdżania do pracy. Oczywiście, w zależności od preferowanego sposobu korzystania, najlepiej sprawdzą się różne jego rodzaje.

Obok rowerów miejskich, przeznaczonych typowo do łatwej kontroli otoczenia na ulicy (co ułatwia chociażby budowa tego typu rowerów, wymuszająca jazdę w pozycji wyprostowanej, dzięki czemu łatwiej rozglądać się na boki), można znaleźć rowery szosowe (idealne do dłuższych wycieczek na utwardzonych drogach, choć już z priorytetem na szybkość jazdy) oraz trekkingowe, dobre do wycieczek po bezdrożach i leśnych ścieżkach (przy okazji lepiej chroniące łańcuch przed zabłoceniem i mające lepszą amortyzację). Z kolei dla osób pragnących jeździć po terenie mającym dużo przewyższeń, najlepszym wyborem będą rowery górskie, których amortyzacja jest najmocniejsza, a konstrukcja odpowiednio wzmocniona, aby pojazd mógł wytrzymać częste wstrząsy.

Rzecz jasna rower trekkingowy i tak nada się do jazdy po mieście, a użytkownicy modeli miejskich poradzą sobie na dłuższych odcinkach szosowych, niemniej mowa tu o pewnej optymalizacji pod kątem ulubionych aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.