Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Dlaczego warto stosować olej rzepakowy?

pole rzepaku, z którego wytwarza się olej rzepakowy

Rzepak kwitnie głównie latem i jest znany ze swojej jaskrawożółtej barwy. Jednak to z jego czarnych nasion pozyskiwany jest olej, który posiada szerokie zastosowanie, nie tylko w kuchni. Często go nie doceniamy, a badania wykazały, że jest on jednym z najzdrowszych olejów dostępnych na rynku. Nieprzypadkowo nazywa się go płynnym złotem. Niewątpliwą zaletą stosowania oleju rzepakowego jest jego przystępna cena i szeroka dostępność. Jako, że jest to produkt lokalny, kupimy go taniej, niż importowaną z zagranicy oliwę z oliwek, olej z awokado czy orzechów makadamia. Jednak to nie koniec jego zalet. Co jeszcze kryje w sobie płynne złoto?

Korzystny wpływ na urodę

Olej rzepakowy to także bogactwo witamin E i K, które korzystnie wpływają na wygląd i stan skóry, redukując trądzik i zaczerwienienia. Jest to zasługa jego przeciwzapalnych właściwości. Może też niwelować pierwsze oznaki starzenia. Wszystko za sprawą zawartych w nich witamin, które działają jak antyoksydanty i chronią organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Olej rzepakowy nadaje się nie tylko do spożycia. Wymieszany z ulubionym olejkiem eterycznym zamieni się w świetny, naturalny kosmetyk, który odżywi i nawilży skórę. Świetnie sprawdzi się także stosowany na włosy i pomoże pozbyć się suchych i łamliwych pasemek, nadmiernego puszenia się włosów, a nawet zwalczy łupież.

Olej rzepakowy w trosce o zgrabną sylwetkę i zdrowe ciało

Osoby walczące z nadwagą oraz te, które dbają o figurę powinny na stałe wprowadzić olej pozyskiwany z rzepaku do swojego menu. Badania wykazały, że zawiera on mniej tłuszczów nasyconych w porównaniu z popularną oliwą z oliwek. Jest to zatem świetne rozwiązanie przy kontrolowaniu wagi. Płynne złoto, jak mówi się często o oleju rzepakowym, zawiera zarówno kwasy tłuszczowe omega- 3 jak i omega- 6. Jest zatem bardzo zdrowy. Jego spożywanie chroni przed chorobami serca, Alheizmerem, czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. Stwierdzono również, że stosowanie oleju pozyskiwanego z rzepaku może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, a także obniża poziom cukru we krwi. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe jednonasycone dbają również o utrzymanie prawidłowego poziomu ciśnienia tętniczego oraz redukują ilość złego cholesterolu, zwanego LDL.

Zalety rafinacji

Olej rzepakowy rafinowany jest poddawany procesowi oczyszczenia, nie tracąc przy tym swoich cennych właściwości. Rafinacja sprawia również, że olej się nie utlenia i nie jełczeje podczas przechowywania. Można go również poddawać obróbce termicznej w wyższych temperaturach niż inne, tłoczone na zimno oleje. Dzięki temu znajduje on szereg zastosowań w kuchni. Nadaje się do smażenia, pieczenia, gotowania, a wszystko to bez utraty cennych dla zdrowia zalet. Olej pozyskiwany z rzepaku sprawdzi się także spożywany w temperaturze pokojowej jako dodatek do sałatki. Jego łagodny smak idealnie komponuje się z innymi składnikami i jest niemal nie wyczuwalny w jedzeniu. Więcej o rafinowanym oleju rzepakowym przeczytasz na stronie olejrzepakowy.com.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęcił Was do sięgnięcia po olej rzepakowy nie tylko w kuchni, ale jako i świetne remedium na urodowe problemy. Na rynku dostępne jest wiele olejów jak ten z czarnuszki, z awokado, pestek malin, czy orzechów makadamia. I chociaż ich stosowanie wiąże się z zaletami, warto sięgać po to, co lokalne. Olej rzepakowy jest często przez nas niedoceniany, a jak wspomnieliśmy już wcześniej, ma bogaty wachlarz zdrowotnych właściwości i przystępną cenę. Zamiast sięgać po sprowadzane z zagranicy produkty, warto sięgnąć po skarb Europy, jakim jest olej pozyskiwany z rzepaku. W tym duchu powstał projekt finansowany przez Unię Europejską, który ma na celu promować stosowanie oleju rzepakowego. Mamy nadzieję, że dzięki temu płynne złoto na stałe zagości w Waszych domach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.