Loading...
Jedzenie

Dlaczego warto wybierać naturalne miody organiczne?

Kilka słoików naturalnego, organicznego miodu stoi na stole

Artykuł partnera.

Dobroczynne właściwości produktów pszczelich są znane od wieków. Najcenniejszy z nich – miód – to jedna z kluczowych substancji stosowanych w medycynie naturalnej. Pomaga zwalczać infekcje i stany zapalne. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego oraz krwionośnego. Uspokaja i relaksuje, pozytywnie wpływa też na stan naszej skóry, włosów i paznokci.

Nie każdy jednak wie, że miód miodowi nierówny. Nie tyle chodzi tu o rodzaj czy gatunek, a o sposób pozyskiwania tej cennej substancji. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać jej moc, powinieneś sięgnąć po surowy miód organiczny nierozgrzewany. To właśnie on ma najwięcej wartości odżywczych. Dowiedz się, dlaczego!

Organiczny miód naturalny ma lepszy skład

Pszczoły produkują miód od zawsze w ten sam sposób, który podpowiada im sama natura. Zbierają nektar roślin albo spadź i przenoszą je do ula. Tam wzbogacają naturalne substancje swoimi enzymami, przenoszą nektar z jednej komórki do drugiej odparowując wodę aż do zgęstnienia i przybrania postaci surowego miodu.

Naturalny miód pszczeli jest niezwykle bogaty w cenne składniki odżywcze. Zawiera mnóstwo witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. W miodzie „prosto z ula” znajdziesz witaminy z grupy B, witaminę C oraz PP, a także miedź, cynk, żelazo i magnez. Zawiera on również flawonoidy, białko oraz aktywne enzymy pszczół działające jak naturalny probiotyk.

Na taki surowy miód czekają nie tylko pszczoły, ale i pszczelarze. Ich zadaniem jest jego wydobycie i konfekcjonowanie w taki sposób, aby nie uronić nic z wartości odżywczych. Zebrany prosto z pasieki, nieprzetworzony, surowy miód organiczny jest najcenniejszy. I to dosłownie, bo nie tylko przynosi najwięcej korzyści naszemu zdrowiu, ale również sporo kosztuje.

Nie jest jednak idealny – jak wiele wytworów natury – może zawierać grudki i dość szybko ulega krystalizacji. Dlatego niektórzy producenci, przygotowując miód do sprzedaży, filtrują go z zanieczyszczeń, a także poddają obróbce termicznej w wysokiej temperaturze dla uzyskania gładkiej, płynnej konsystencji.

Miod-z-pasieki.jpg
Źródło: sklep.pasiekazpasja.pl

Niestety, w ten sposób pozbywają się też cennych składników, takich jak pyłek pszczeli czy enzymy. Zdarza się również, że „przy okazji” podgrzewania miód jest rozcieńczany wodą albo dodaje się do niego sacharozę. Przez takie działanie produkt traci na wartości pod względem składu i właściwości. Nie jest już miodem organicznym.

Naturalny miód organiczny nierozgrzewany – smak

Smak miodu zależy od jego rodzaju i konsystencji. Dlatego każdy może znaleźć swój ulubiony. Sięgając po miód organiczny masz pewność, że wybierasz produkt najbliższy naturze. O bogatym składzie, nierozcieńczony i nie fałszowany.

Jeśli zależy Ci na łagodnym, słodkim smaku, wypróbuj jasne gatunki miodu: rzepakowy lub faceliowy. Osoby o wrażliwym podniebieniu są w stanie wyczuć w organicznym miodzie lipowym ostro-słodki zapach kwiatu lipy, a w akacjowym woń kwitnącej akacji.

Szukasz czegoś bardziej wyrazistego? Nierozgrzewany miód gryczany, spadziowy albo leśny wyróżniają charakterystyczne, lekko ostre nuty. Dlatego te gatunki polecane są jako dodatek do sałatkowego dressingu czy wytrawnych dań.

Pyszny-miod-organiczny.jpg
Źródło: sklep.pasiekazpasja.pl

Naturalne miody organiczne najlepiej spożywać jednak na surowo. Produkty kremowane idealnie nadają się do smarowania pieczywa, płynne możesz wykorzystać do polania deseru, owsianki czy naleśników.

Jak produkowany jest miód organiczny nierozgrzewany?

Bardzo ważne jest, aby podczas produkcji miód nie był pozbawiany wartościowych składników. Jest to możliwe dzięki tłoczeniu na zimno a sam proces produkcji dzieli się na kilka etapów.

Pierwsza faza polega na zebraniu z ula plastrów z surowym miodem, który następnie zbiera się z ramek poprzez wirowanie. Taki miód „prosto z wirówki” można wlać do słoików, gdzie ulegnie krystalizacji. Jeśli jednak zależy nam na konsystencji, która pozwoli łatwo smarować pieczywo, jest na to sposób – i to bez zubażania składu końcowego produktu.

Odwirowany miód zlewa się do beczek i czeka aż ulegnie pełnej krystalizacji. Wtedy wyłupuje się go za pomocą specjalnych łopat i umieszcza w zbiorniku maszyny tłoczącej na zimno. Skrystalizowany miód jest tam mechanicznie rozcierany w temperaturze nie przekraczającej 36°C, co pozwala na jego rozluźnienie bez rozgrzewania.

Produkcja-miodu.jpg
Źródło: sklep.pasiekazpasja.pl

W ten sposób pszczeli produkt uzyskuje smarowną konsystencję z lekko wyczuwalnymi grudkami zachowując jednocześnie pełnię wartości odżywczych. Tłoczony na zimno miód umieszcza się w słoikach, waży i etykietuje. Ten rodzaj produktu uznaje się za najzdrowszy i kupić go można wyłącznie w profesjonalnych pasiekach.

Gdzie można kupić miód organiczny nierozgrzewany z pewnego źródła?

Naturalne miody organiczne oferuje Pasieka z Pasją Hawran. Pełen asortyment jej produktów znajdziesz w sklepie internetowym. Możesz być pewien ich jakości, ponieważ wszystkie są miodami nierozgrzewanymi. Tłoczenie na zimno pozwala zachować najcenniejsze naturalne substancje (m.in. enzymy pszczele), które w temperaturze powyżej 40°C giną.

Z polskiej, rodzinnej pasieki Hawran otrzymujesz więc najbardziej wartościowy rodzaj „pszczelego złota”, który zachowuje 100% naturalnych składników i wartości prozdrowotnych. Szukasz miodu organicznego ze sprawdzonego źródła? Dobrze trafiłeś!

Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony sklep.pasiekazpasja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.