Loading...
Choroby

Dlaczego warto zainwestować w maseczki z certyfikatem?

Biała maseczka ochronna z certufikatem lezy na stole

Pomimo wręcz identycznego wyglądu i budowy maseczki mogą znacznie się od siebie różnić względem skuteczności ochrony przed bakteriami czy wirusami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego warto się upewnić, że kupujemy maseczki z certyfikatem. Co jeszcze zapewniają certyfikaty? Jakie oznaczenia powinny mieć certyfikowane maseczki? Wyjaśniamy!

Dlaczego warto kupić maseczki z certyfikatem?

Kupując maseczki medyczne z certyfikatem czy też maski FFP2, FFP3 z certyfikatem, możemy mieć pewność, że zostały wcześniej przebadane i spełniają normy wymagane dla wyrobów medycznych lub środków ochrony indywidualnej, czyli:

  • zapewniają deklarowany przez producenta poziom ochrony (skuteczność filtracji),
  • wykazują odpowiedni opór przepływu powietrza podczas oddychania,
  • są odpowiednio odporne na przesiąkanie (maski medyczne) i przeciekanie (maski FFP),
  • została im zapewniona wymagana czystość mikrobiologiczna,
  • zostały przetestowane i dopuszczone do użytku medycznego i prywatnego,
  • nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji i są bezpieczne dla skóry,
  • spełniają wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania oraz ochrony zdrowia i środowiska.

Certyfikowane maseczki, czyli jakie konkretnie?

Istnieją zasadnicze różnice pomiędzy poszczególnymi typami maseczek. Mamy m.in. maseczki medyczne (chirurgiczne) – klasyfikowane jako wyroby medyczne, maseczki filtrujące (FFP1, FFP2 i FFP3) – będące środkami ochrony indywidualnej, i maseczki niemedyczne, np. bawełniane.

Maseczki medyczne i filtrujące muszą zapewniać odpowiedni poziom ochrony, ale też spełniać normy i standardy europejskie w zakresie jakości i bezpieczeństwa. Dla obu typów maseczek te wymagania są inne, dlatego różnią się pod względem przyznawanych certyfikatów i deklaracji.

Z kolei „zwykłe”, np. bawełniane, maseczki certyfikatów mieć nie muszą – nie są to ani wyroby medyczne, ani też środki ochrony indywidualnej, a ich produkcja nie jest regulowana normami. Jeśli natomiast – poza samym spełnieniem obowiązku zakrywania ust i nosa – zależy nam także na ochronie przed zakażeniem, powinniśmy wybrać maseczki certyfikowane: medyczne lub filtrujące. Odpowiednie oznaczenia i deklaracje zgodności gwarantują, że maseczka rzeczywiście zabezpiecza przed bakteriami i wirusami z określoną skutecznością.

Jakie certyfikaty powinna mieć maseczka ochronna? To zależy od jej typu!

Certyfikowane maseczki a oznaczenie CE

Maseczki medyczne i filtrujące (FFP) muszą mieć certyfikat CE, nazywany także znakiem bądź oznaczeniem CE (nazwa pochodzi od Conformité Européenne). Umieszczony na wyrobie znak CE to deklaracja producenta, która potwierdza, że produkt spełnia wymagania norm europejskich. Przed nadaniem znaku CE producent musi przeprowadzić stosowne analizy i poddać wyrób ocenie zgodności z dyrektywami, a na tej podstawie sporządzić dokumentację.

Oznaczenie CE bywa natomiast często mylone z innym i bardzo podobnym znakiem „China Export” (odległość między literami jest mniejsza, zaś belka w „E” wydłużona). Takie oznaczenie narusza prawo i wprowadza konsumenta w błąd, więc warto być w tej kwestii czujnym.

Certyfikatem CE muszą być oznaczone wszystkie produkty pochodzące z określonych grup, a wśród nich są także wyroby medyczne i środki ochrony indywidualnej. Takimi produktami nie są np. maseczki bawełniane, które nie zapewniają ochrony biologicznej – te wyroby nie muszą posiadać oznaczenia CE.   

Jakie oznaczenia mają maseczki chirurgiczne z certyfikatem?

Chirurgiczne maseczki medyczne z certyfikatem CE muszą także spełniać jeszcze inne wymogi. Pierwszym z nich jest zgodność z normą PN-EN 14683:2008 – Maski chirurgiczne – Wymagania i metody badania (lub normą EN 14683:2019).

Maseczki medyczne muszą także uzyskać deklarację zgodności z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2016 r. w sprawie wymagań zasadniczych oraz procedur oceny zgodności wyrobów medycznych (Dz. U. poz. 211) albo deklarację zgodności z wymaganiami dyrektywy 93/42/EWG bądź też deklarację zgodności z wymaganiami rozporządzenia (UE) 2017/745.

W zależności od typu maseczki muszą zapewniać poziom filtracji bakteryjnej na poziomie minimum 95% (typ I) lub minimum 98% (typ II), a także być odporne na przesiąkanie (typ IIR).

Kupując takie maseczki medyczne z certyfikatem oraz deklaracjami zgodności, mamy pewność, że zapewnią odpowiednio wysoką ochronę przed drobnoustrojami.

Jakie oznaczenia mają maski FFP2 i FFP3 z certyfikatem?

Maseczki z kategorii FFP służą do zabezpieczania dróg oddechowych przed wieloma różnymi czynnikami i nazywa się je maskami filtrującymi lub przeciwpyłowymi. W zależności od typu (FFP2, FFP2, FFP3) chronią przed różną wielkością cząsteczek i w określonym stopniu. Jeśli zaś chodzi o ochronę przed wirusami i bakteriami, najwyższą zapewniają maski FFP3 (minimum 99%).

Poza znakiem CE maseczki z grupy FFP muszą też spełniać wymogi europejskiej normy EN 149:1002+AC:2009. W procesie certyfikacji konieczny jest również udział jednostki certyfikującej (np. CIOP), której numer znajduje się obok znaku CE.

Maski FFP3 (a także maski FFP2) z certyfikatem są też stosowane przez służbę zdrowia i w takim wypadku muszą odpowiadać normie PN-EN 14683.

Maseczki bawełniane z certyfikatem

Maseczki bawełniane nie muszą posiadać certyfikatu CE ani deklaracji zgodności z normami. Natomiast zgodnie z zaleceniami np. konsultantów krajowych w dziedzinie chorób zakaźnych powinny nadawać się do prania w temperaturze minimum 60°C oraz posiadać certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100, który wydaje w Polsce Instytut Włókiennictwa.

Certyfikat OEKO-TEX® potwierdza, że materiał nie zawiera szkodliwych substancji (w stężeniach mających negatywny wpływ na zdrowie człowieka), takich jak pestycydy, formaldehyd czy barwniki alergizujące.

FAQ:

Jakie certyfikaty muszą mieć maseczki medyczne (chirurgiczne)?

Maseczki chirurgiczne z certyfikatem muszą posiadać oznaczenie CE oraz deklarację zgodności z normą PN-EN 14683, a także spełniać wymogi europejskich i polskich dyrektyw.

Jakie certyfikaty muszą mieć maseczki FFP1, FFP2, FFP3?

Maseczki z grupy FFP muszą posiadać certyfikat CE, deklarację zgodności z normą EN 149:1002+AC:2009 oraz poświadczenia od odpowiedniej jednostki certyfikującej (np. CIOP).

Jakie certyfikaty muszą mieć niemedyczne maseczki bawełniane?

Maseczki bawełniane nie muszą posiadać certyfikatów (w tym CE). Dobrze jednak wybrać te oznaczone certyfikatem OEKO-TEX® STANDARD 100, który potwierdza bezpieczeństwo materiału (nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.