Loading...
Zdrowie

Dlaczego zdjęcie RTG jest ważne przy leczeniu kanałowym?

Zrobione zdjęcie RTG zębów u stomatologa

Leczenie kanałowe zęba jest zawsze czymś, po co sięga się w ostateczności. Gdy jednak do takiej dojdzie, warto zadbać o to, aby zostało ono wykonane w sposób prawidłowy i skrupulatny. Tak, aby problem z zębem nie pojawił się w przyszłości, a każda nieprawidłowość została zaadresowana w jego trakcie. Jednym z istotnych działań wykonywanych w towarzystwie tego typu leczenia jest wykonywanie zdjęcia RTG. Dlaczego jednak jest one tak ważne?

Dlaczego zdjęcie RTG ma tak duże znaczenie?

Istnieje kilka przyczyn tego, że dziś zdjęcia RTG stanowią codzienność w pracy praktycznie każdego gabinetu stomatologicznego. Wynika to przede wszystkim z korzyści, jakie płyną z ich wykonywania oraz całkowitego bezpieczeństwa, z jakim wiąże się cały proces. 

Dobrze wykonane zdjęcie RTG pozwoli dokładnie zdiagnozować konkretny problem i pomoże lekarzowi stomatologowi ustalić najlepszy jego zdaniem sposób na poradzenie sobie z nim. Dzięki niemu można bezinwazyjnie wykryć między innymi:

  • pękniętego zęba, wraz z oszacowaniem skali jego uszkodzeń,
  • zatrzymanie ósemki, bardzo często dające poważne objawy, jednak ciężkie do wykrycia,
  • zmiany zapalne w kości – zmiany zapalne nie muszą dotyczyć zęba, ale i ogólniej — kości szczęki lub żuchwy,
  • resorpcję korzenia, która w wielu przypadkach prowadzi do konieczności usunięcia zęba,
  • zmiany próchnicze, często praktycznie niemożliwe do wykrycia przy standardowym przeglądzie stomatologicznym.

Zdjęcie RTG pozwala reagować szybko na zmiany, które pojawiły się w obrębie jamy ustnej pacjenta. Dzięki niemu unika się błądzenia i szukania problemu, często żmudnego i długotrwałego. Na oszczędności czasu skorzystać może tak stomatolog (mniejsza ilość wymaganej pracy), jak i sam pacjent (mniejsza liczba wizyt i mniejsza ingerencja w jego uzębienie, na przykład przy szukaniu problemu).

Czy wykonywanie tego typu zdjęć jest szkodliwe?

Jeszcze jakiś czas temu mówiło się, że zdjęcia RTG powinno się wykonywać wyłącznie w absolutnej konieczności – tylko przez to, że proces ich wykonywania jest szkodliwy i naraża człowieka na promieniowanie negatywnie oddziałujące na organizm. Podczas gdy jeszcze kiedyś mogła to być prawda, dziś technologia poszła gwałtownie do przodu.

Drogie i profesjonalne maszyny są zatem nie tylko skuteczne w tym, co robią, ale też całkowicie bezpieczne. Bez obaw można zatem wykonywać zdjęcia wielokrotnie, również na jednym pacjencie i w czasie jednej wizyty. Jak potwierdziły wielokrotnie przeprowadzane badania, nie odbija się to negatywnie na zdrowiu człowieka.

Zdjęcia RTG są prawdziwą podstawą w leczeniu kanałowym zęba. Zwłaszcza tego bardziej problematycznego, cierpiącego na mniej oczywiste dolegliwości. Dzięki nim można mieć pewność, że problem zaadresuje się prawidłowo i bez zbędnej zwłoki przystąpi się do radzenia sobie z nim. W przypadku zębów czas ma znaczenie – a RTG w doskonały sposób pozwala go zaoszczędzić. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.