Loading...
Jedzenie

Dobry i świeży sok, czyli jaki?

Kilka świeżo wyciśniętych soków stoi na stole

Soki owocowe i warzywne wcale nie są produktem o jednoznacznej reputacji. Owszem, wielu specjalistów żywienia podkreśla, że znajdziemy w nich cenne dla naszego organizmu witaminy i składniki mineralne, a regularne ich spożywanie dostarcza błonnika, przyspiesza przemiany metaboliczne i nawadnia. Na drugim biegunie znajdują się osoby, które twierdzą, że świeży sok wcale nie jest taki zdrowy, a już na pewno powinny stronić od niego osoby na dietach redukcyjnych, cukrzycowych i z niskim indeksem glikemicznym. Jak jest naprawdę?

Jak wybrać dobry produkt? Zadania z pewnością nie ułatwiają producenci, którzy umieszczają na opakowaniach trudne do rozszyfrowania etykiety. Najbezpieczniejszy z pewnością będzie świeży sok tłoczony na zimno bez dodatku cukru. Gdzie go szukać?

Jak wybrać dobry sok?

W czasie zakupów nietrudno się pomylić – zwłaszcza, gdy nie przyjrzysz się dokładnie etykietom. Okazuje się, że umieszczony na opakowaniu przymiotnik „jabłkowy” wcale nie oznacza, że w kartonie czy butelce znajduje się sok jabłkowy. Może to być równie dobrze napój lub nektar. Dlaczego tak się dzieje?

Zgodnie z przepisami unijnego prawa, w składzie soku mogą znajdować się wyłącznie owoce lub warzywa. Niedopuszczalny jest dodatek wody, cukru lub, co gorsza, konserwantów, barwników i sztucznych aromatów. To, że pijesz właśnie sok, potwierdza umieszczona informacja „sok 100%”. Wielu producentów stara się jednak obejść te obostrzenia, wykorzystując marketingowe hasła typu „100% pomarańczy”, „100 proc. smaku” albo „same owoce”. Takie deklaracje w praktyce nie oznaczają wartościowego produktu.

Jak zatem rozpoznać dobry sok? Najzdrowsze i najsmaczniejsze są świeże soki: niepasteryzowane, mętne, produkowane ze świeżych owoców. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać substancje odżywcze zgromadzone w owocach, wybieraj takie właśnie produkty. Nie oznacza to absolutnie, że zawsze musisz brać osobisty udział w wyciskaniu soków.

Wartość świeżo wyciskanych soków – dlaczego warto po nie sięgać?

Świeże soki to prawdziwa bomba witaminowa! Zamiast inwestować w suplementy, wprowadź do swojej diety aromatyczny i zdrowy płyn. Picie soków ugasi pragnienie, pobudzi naturalne procesy metaboliczne, dostarczy cennych składników odżywczych, błonnika i antyoksydantów.

Aby w pełni korzystać z tego bogactwa, warto zwrócić uwagę na jakość soku. Możesz przygotowywać go samodzielnie za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej lub wybrać gotowy dobrej jakości sok HPP (o tej technologii więcej za chwilę), bez konserwantów i cukru, tłoczony na zimno. Okazuje się, że pijąc „owoce i warzywa w płynie”, w 15 minut przyswoisz aż 90% substancji bioaktywnych: niektóre zawierają mangan (banany), przeciwutleniacze (ananasy), flawonoidy (truskawki) czy witaminę C (kiwi). Płyn jest łatwiej trawiony i w mniejszym stopniu obciąża układ pokarmowy niż owoce spożywane w całości.

W kontekście soków często pojawia się pytanie, czy osoby na dietach mogą je pić. Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że będą sięgać właśnie po świeże soki, które zawierają rozpuszczalny błonnik. Warzywa są w tym przypadku lepszym pomysłem niż soki owocowe ze względu na niższą zawartość naturalnie występujących cukrów. Uważaj również na kaloryczność.

Sok HPP – co to takiego?

Jeśli chcesz kupować świeżo wyciskane soki, koniecznie zainteresuj się sokami powstającymi metodą HPP – z ang. High Pressure Processing. W procesie tym wykorzystuje się wysokie ciśnienie zamiast wysokiej temperatury. Dzięki temu możliwe jest zachowanie niemal 100% wartości i właściwości owoców i warzyw zawartych w soku, ale termin przydatności do spożycia wynosi nawet kilka tygodni. Dzięki temu zamknięty świeży sok nie wymaga pasteryzacji i konserwantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.