Loading...
Hobby

Dobrze się zastanów, co trafi do plecaka, czyli co zabrać w góry?

zapakowany duży plecak na wędrówke po górach

Najniższy szczyt górski w naszym kraju to Łysica. Ma 614 m n.p.m. Na drugim końcu znajdują się Rysy, mające 2499 m n.p.m., a pomiędzy tymi dwoma punktami na liście jest kilkadziesiąt pasm Korony Gór Polskich obleganych przez turystów z całego świata. Jak dobrze przygotować się na wyjście w góry?

30 pasm górskich i 80 szczytów należących do Korony Polskich Gór. Jest co podziwiać i czym się zachwycać. Nic dziwnego, że statystyki odwiedzin polskich gór rosną z roku na rok – tylko podczas wakacyjnych miesięcy odwiedzają je miliony osób. Góry są jednak wymagające. I to o każdej porze roku. Warto więc wiedzieć, że do pieszych wycieczek należy się właściwie przygotować. Najważniejsze są oczywiście rozwaga i uważność. Ale musimy również wiedzieć, co zabrać ze sobą w góry.

Jak się przygotować do wyprawy w góry

To, że liczba turystów w górach rośnie z roku na rok, ma również niestety wpływ na liczbę interwencji. Z danych TOPR wynika, że co roku jest ich o kilkaset więcej. Często zdarza się, że turyści angażują ratowników do pracy z bardzo błahych powodów. Źle dobrane obuwie uniemożliwiające wycieczkę, wyczerpani spacerowicze, którzy niewłaściwie ocenili swoje siły czy… brak latarek nocą to przypadki, które dla ratowników stanowią codzienność. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie, co zabrać w góry do plecaka.

Pogoda na górskich szlakach może się gwałtownie zmieniać kilka razy w ciągu doby. Dlatego, jeśli mamy w planach dłuższą wycieczkę, bez względu na porę roku powinniśmy wrzucić do plecaka zarówno czapkę, jak i rękawiczki. Nie zajmują wiele miejsca, a w razie nagłej zmiany aury będą w stanie poprawić nasz komfort i pozwolą zadbać o zdrowie. O czym jeszcze należy pamiętać? W okresie letnim sporym zagrożeniem w górach są burze. Najczęściej występują w godzinach popołudniowych, dlatego na szlak warto wybrać się wcześnie rano. Najwięksi wielbiciele gór potrafią wyruszyć w trasę już o wschodzie słońca. Na szlakach jest wówczas pusto, można więc w pełni sycić się pięknem gór. Jeśli jednak zostaniemy zaskoczeni przez deszcz, przyda się dodatkowy komplet ubrań w wodoodpornym plecaku.

Na co należy uważać w górach?

Fakt, na który w ostatnich latach szczególnie zwracają uwagę doświadczeni taternicy, to… efekty korzystania z mediów społecznościowych. Dla dobrego ujęcia do selfie czy fotografii krajobrazu nieświadomi turyści są gotowi zboczyć z wyznaczonego szlaku. A to może skończyć się zwichnięciem kostki na niestabilnym gruncie lub spotkaniem z dzikim zwierzęciem. Dlatego podstawą górskiej wycieczki powinny być dobrze dobrane buty. Takie, które zabezpieczą stopy, a w przypadku nieoczekiwanego spotkania umożliwią bezpieczne oddalenie. Natomiast tym, co na pewno nie powinno znaleźć się w przygotowanym do górskiej wycieczki plecaku, jest alkohol. Niestety, statystyki wskazują go jako częstą przyczynę wypadków na szlakach. Pogarsza koncentrację i sprawia, że stajemy się mniej uważni, a to najprostsza droga do nieszczęśliwego upadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.