Loading...
Kręgosłup

Dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa – dyskopatia

Pytanie:
Witam!
Cierpię na dolegliwości dolnego odcinka kręgosłupa (dyskopatia), jak rownież górnego odcinka. Mam pytanie: czy przy tych dolegliwościach mogę pływać na basenie, np. żabką (na plecach nie umiem) i czy mogę ćwiczyć na rowerze rehabilitacyjnym. Podobno nie zaleca się ani jednego, ani drugiego. Mam 55 lat i rozumiem, że powyższe schorzenia są już nie do wyleczenia.
Pozdrawiam.

Odpowiedź:
Intensywne pływanie żabką określane jest niekiedy jako przyczyna przeciążeń kręgosłupa poprzez wymuszanie pozycji wyprostnej szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Nie powinno się zatem pływać żabką w okresie zaostrzeń choroby kręgosłupa, jednak nie stanowi to przesłanek do całkowitej rezygnacji z korzystania z basenu. Umiarkowane pływanie (np. 2 razy w tygodniu po pół godziny) w okresie braku dolegliwości nie powinno stać się przyczyną pogorszeń. Ponadto polecam pływanie żabką krytą, po ewentualnym wsparciu ze strony instruktora, jeśli Pan do tej pory nie pływał żabką krytą. W schorzeniach kręgosłupa rzeczywiście szczególnie zalecane jest pływanie na grzbiecie, może warto podjąć jeszcze jeden wysiłek edukacyjny teraz, gdy ma Pan szczególną motywację… A w przypadku opanowania nowej umiejętności jaka będzie satysfakcja!!! Polecam spróbować pływania na grzbiecie z płetwami – powinno być znacznie łatwiej. Pływanie ma wyjątkowo dobroczynny wpływ na kręgosłup, toteż włożony wysiłek niewątpliwie zaprocentuje.
Jeśli chodzi o korzystanie z roweru stacjonarnego to proponuję umiarkowanie, poza okresami zaostrzeń dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Jest to dobre ćwiczenie ogólnokondycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.