Loading...
Choroby

Drętwienie małego palca lewej ręki – przyczyny

drętwienie małego palca w lewej ręce

Nasz organizm działa w oparciu o wiele skomplikowanych procesów. Nawet zaburzenie jednego z nich, może powodować niepokojące objawy i prowadzić do rozwoju chorób. Często wymienianą dolegliwością jest mrowienie lewej ręki, cierpnięcie lewej ręki, a nawet drętwienie małego palca u lewej ręki. Często towarzyszy nam to podczas snu, wówczas nie budzi to większego niepokoju. Jednak co w sytuacji gdy drętwieje nam lewa ręka, a także pojawia się ból małego palca u ręki?

Dlaczego drętwieje lewa dłoń?

W zasadzie ciężko stwierdzić, że tego typu przypadłość dotyczy tylko lewej dłoni, bowiem może pojawić się ona w obu rękach i nogach. Powodować to może wiele czynników, zarówno niegroźnych jak i poważniejszych. Postawą jest jednak rozróżnienie ich od siebie. Dlaczego więc drętwieje lewa ręka?

Otóż, jednym z czynników może być przebywanie zbyt długo w jednej pozycji czy praca przy komputerze. Mrowienie ręki lewej powinno więc ustać po zmianie pozycji. Jeśli zaś po przebudzeniu odczuwamy cierpnięcie ręki lewej, może to świadczyć o tym, że śpimy w złej pozycji. Jednak do przyczyn mrowienia w palcach lewej ręki, a także bólu małego palca u ręki, możemy zaliczyć znacznie poważniejsze anomalie.

Lewa ręka drętwieje w wyniku:

  • niedoboru minerałów,
  • niedoboru witamin,
  • niedoboru wapnia,
  • niedoboru magnezu.

Nawracające drętwienie dłoni i drętwienie małego palca u lewej ręki

Zdarza się, że mrowienie ręki lewej, a także drętwienie palców lewej ręki może być objawem problemów z kręgosłupem. Zwykle drętwieje mały palec lewej ręki, wówczas ma to związek z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. W tym przypadku domowe sposoby na mrowienie lewej dłoni nie przyniosą żadnego efektu. Wymagana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który powinien skierować nas na wizytę do ortopedy. Niezbędne będzie także wykonanie prześwietlenia rentgenowskiego. Pozwoli to specjaliście dokładnie zdiagnozować, który z odcinków kręgosłupa odpowiedzialny jest za drętwienie małego palca, a także ogólne drętwienie palców lewej ręki. Jeśli problem z kręgosłupem okaże się poważny, wówczas konieczna jest rehabilitacja. Zdarza się, że gdy lewa ręka drętwieje, może być to sygnał ostrzegawczy, przed poważniejszymi chorobami.

Cierpnie lewa ręka – podłoże neurologiczne

mrowienie w małym palcu lewej ręki
Źródło: Pexels.com

Jeśli wykonaliśmy niezbędne badania kręgosłupa i nie zostały stwierdzone żadne zmiany w jego obrębie, mrowienie ręki lewej i drętwienie małego palca mogą mieć podłoże neurologiczne. Znów niezbędna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, a on powinien nas następnie skierować do neurologa.

Kiedy drętwienie małego palca ręki lewej będzie wskazywać na neurologiczne problemy?

Neurologiczne problemy możemy podejrzewać, gdy lewa ręka drętwieje przez dłuższy czas, a także coraz większe partie ciała ulegają drętwieniu. Należy mieć na uwadze, że w wyjątkowo złych przypadkach, drętwienie małego palca lewej ręki i całej dłoni, może wskazywać na początki padaczki. Szczególnie powinni więc uważać pacjenci po urazach głowy, zapaleniu opon mózgowych i z czynnikami sprzyjającymi występowaniu padaczki.

Na mrowienie lewej dłoni, powinni uważać także pacjenci z:

  • niedożywieniem,
  • alkoholizmem,
  • cukrzycą.

Drętwieje palec lewej ręki – przyczyny kardiologiczne

Okazuje się, że problemy kardiologiczne również mogą powodować cierpnięcie lewej ręki i drętwienie małego palca lewej ręki. Często tego typu objaw, jest zwiastunem nadchodzącego zawału serca. Dodatkowo mrowieniu w palcach lewej ręki towarzyszy wówczas:

  • uczucie duszności,
  • ból za mostkiem,
  • ból w żołądku.

Objawy te nie mijają, nawet po zmianie pozycji.

Zespół Guillaina-Barrego

Jeśli często drętwieje palec lewej ręki może to wskazywać na chorobę nazywaną zespołem Guillaina- Barrego. Jest to schorzenie obwodowego układu nerwowego, które obejmuje, oprócz drętwienia palca lewej ręki, także drętwienie stóp, a następnie ogólne osłabienie siły mięśniowej. Wówczas możemy odczuwać trudność przy zaciskaniu dłoni, unoszeniu rąk, a nawet podczas wychodzenia po schodach. Oczywiście należy niezwłocznie udać się do lekarza, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie w połączeniu z rehabilitacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.