Loading...
CiałoZdrowie

Drętwienie palców u rąk – możliwe przyczyny, objawy, leczenie

Dłoń z drętwiejącymi palcami

Drętwieniem palców nazywane jest uczucie mrowienia i ograniczenie wrażliwości na bodźce czuciowe. Jest to powszechne zjawisko. W większości przypadków jest spowodowane przez tymczasowy ucisk na nerw zaopatrujący czuciowo i ruchowo określoną okolicę dłoni.

Mrowienie i parestezje palców pojawiają się bardzo często w przypadku incydentalnego ucisku na tę okolicę ciała. Na przykład poprzez długotrwałe podpieranie się na ręce w pozycji leżącej. Wówczas zjawisko drętwienia ma charakter fizjologiczny i nie wymaga konsultacji lekarskiej. Dopiero w przypadku częstego pojawiania się podobnego odczucia bez wyraźnej przyczyny, należy podjąć odpowiednie kroki.

Drętwienie i mrowienie palców sugeruje najczęściej występowanie niezidentyfikowanego problemu neurologicznego lub ortopedycznego. Postawienie odpowiedniej diagnozy jest wówczas pierwszym krokiem do rozwiązania problemu i pozbycia się nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie są najczęstsze przyczyny drętwienia palców? Czym się charakteryzują i jak przebiega ich leczenie?

Zespół kanału nadgarstka, czyli schorzenie aspirujące do miana choroby cywilizacyjnej

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną pojawienia się mrowienia, drętwienia i upośledzenia czucia w obrębie ręki jest zespół kanału nadgarstka, opisywany w literaturze również jako „zespół cieśni nadgarstka”. Schorzenie to polega na ucisku struktur anatomicznych nadgarstka na nerw pośrodkowy.

Mechaniczne drażnienie nerwu obwodowego powoduje pojawienie się obrzęku i bólu w tej okolicy. Natomiast w późniejszym etapie struktura nerwowa zostaje uszkodzona na tyle, że manifestują się objawy parestezji, mrowienia i zaburzeń czucia.

W diagnostyce zespołu kanału nadgarstka niezwykle ważne jest dokładne zlokalizowanie dolegliwości. Nerw pośrodkowy odpowiada bowiem za czucie i ruch pierwszych trzech palców ręki. Kciuk, palec wskazujący i środkowy są wówczas najczęściej objęte procesem mrowienia, który z kolei nie dotyczy pozostałych paliczków. Obecność tego rodzaju sprecyzowanych objawów, pozwala z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić obecność zespołu kanału nadgarstka u danej osoby.

Najczęstszą przyczyną rozwinięcia się schorzenia jest utrzymywanie długotrwałej pozycji zgięciowej w stawach śródręczno-nadgarstkowych. Z tego powodu wielu specjalistów uważa zespół kanału nadgarstka za chorobę cywilizacyjną. Jej występowanie jest nierozerwalnie związane z ilością czasu spędzanego przy komputerze. Nieprawidłowe ustawienie wysokości fotela skutkuje wymuszeniem określonej pozycji, przez co pracownicy biurowi są grupą zawodową najbardziej narażoną na rozwinięcie się schorzenia.

Dodatkowo zespół kanału nadgarstka występuje bardzo często u osób trenujących na siłowni lub pokonujących długie trasy rowerowe. Obie czynności również prowokują mechaniczne uszkodzenie nerwu pośrodkowego. Przez co objawy mogą pojawić się w trakcie trwania aktywności fizycznej lub zaraz po jej zakończeniu.

Podstawą diagnostyki zespołu kanału nadgarstka jest wykonanie kilku testów prowokacyjnych. Polegają one na utrzymaniu biernego zgięcia nadgarstków, co powoduje nagłe pojawienie się mrowienia palców u rąk. Leczenie schorzenia można podzielić na terapię zachowawczą i operacyjną.

W większości przypadków specjaliści ortopedii zalecają wizytę u fizjoterapeuty i stosowanie terapii manualnej, której celem jest odbarczenie uciśniętego nerwu. W przypadkach odpornych na leczenie zachowawcze podejmuje się decyzję o chirurgicznym uwolnieniu nerwu pośrodkowego.

Drętwienie palców u rąk
Źródło: Pexels

Udar mózgu – nie lekceważ objawów!

Dużo poważniejszym schorzeniem, którego objawy bardzo często obejmują drętwienie i mrowienie palców jest udar mózgu. Do pojawienia się zmian niedokrwiennych lub krwotocznych w obrębie tego narządu dochodzi ze względu na zatamowanie naczynia krwionośnego odpowiedzialnego za transport natlenowanej krwi do mózgu lub poprzez jego pęknięcie.

W pierwszych minutach i godzinach incydentu udarowego pojawią się niespecyficzne objawy. Początkowo nie sugerują poważnego stanu neurologicznego. Bełkotliwa mowa, ból głowy i drętwienie palców ręki jest rzadko kojarzone z udarem mózgu. Jednak objawy te najczęściej nasilają się z każdą minutą.

To niebezpieczna sytuacja, która wymaga błyskawicznej reakcji medycznej i wdrożenia odpowiednich procedur. Z tego powodu jeśli występuje podejrzenie udaru mózgu, którego objawem jest miedzy innymi drętwienie palców u rąk, należy niezwłocznie wezwać wykwalifikowaną pomoc medyczną.

Inne ortopedyczne przyczyny mrowienia palców i ręki

Do możliwych przyczyn drętwienia i mrowienia palców u rąk zalicza się również wszelkiego rodzaju urazy, których następstwa mogły przyczynić się do pojawienia się zaburzeń neurologicznych. Mikrozłamania i pęknięcia kości bardzo często nie manifestują się dużym bólem, jednak szkody kontuzji tego typu, do których może dojść w organizmie człowieka w końcowym etapie mogą mieć poważne skutki. Z tego powodu w przypadku podejrzenia uszkodzenia aparatu kostnego spowodowanego przez upadek lub stłuczenie, należy wykonać odpowiednie badania obrazowe, aby wykluczyć wystąpienie ucisku na jeden z nerwów.

Niespecyficzne objawy drętwienia palców u rąk mogą występować również w przebiegu łokcia tenisisty i golfisty. Najpowszechniejsze objawy obu schorzeń obejmują najczęściej okolicę nadkłykci kości ramiennych, jednak ze względu na możliwość wystąpienia bólu przeniesionego, pacjent może odczuwać dolegliwości w dystalnych częściach kończyny górnej.

Mężczyzna z problemem drętwienia palców
Źródło: Pexels

Cukrzyca – niebezpieczna przyczyna mrowienia palców u ręki

Poważnym schorzeniem, którego objawy są manifestowane poprzez pojawiające się drętwienia kończyn, w tym także ręki, jest polineuropatia cukrzycowa. Przyczyną takiego zjawiska jest uszkodzenie nerwów obwodowych przez wysokie stężenie cukru we krwi.

Oznacza to, że jeśli u osoby z wysokim poziomem cukru nagle pojawiły się dolegliwości obejmujące drętwienie kończyn, to należy niezwłocznie udać się na konsultacje lekarską, ponieważ może to świadczyć o poważnym problemie związanym z przewlekłą chorobą.

Znalezienie przyczyny drętwienia kończyn nie zawsze jest oczywistą sprawą, nawet po przeprowadzeniu serii szczegółowych badań, jednak polineuropatia cukrzycowa to niebezpieczne schorzenie, którego efekty mogą doprowadzić do wielu groźnych powikłań.

Drętwienie prawej i lewej ręki – jaka jest różnica?

Najczęstszym problemem, związanym z odpowiednią diagnostyką przyczyny mrowienia palców u rąk, jest rodzaj kończyny objętej objawem. W przypadku mrowienia i drętwienia lewej ręki bardzo często wskazuje się na związek z układem krwionośnym, a dokładniej z mięśniem sercowym. Incydenty niedokrwienne tego narządu powodują promieniowanie bólu i mrowienia właśnie do lewej kończyny górnej oraz palców ręki. Z kolei pojawienie się mrowienia i drętwienia prawej ręki wskazuje na pochodzenie neurologiczne objawu.

Uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego manifestowane są bowiem właśnie po tej stronie ciała. Oczywiście sama informacja, która ręka jest objęta drętwieniem, nie pozwala jednoznacznie wskazać przyczyny takiego zjawiska. Warto zachować spokój i dokładnie obserwować swoje ciało. Jeśli nasilanie się niepokojących zmian bardzo szybko postępuje i towarzyszy im szereg innych objawów neurologicznych lub kardiologicznych, należy niezwłocznie poszukać pomocy medycznej.

W większości przypadków drętwienie palców lewej lub prawej ręki mija samoistnie, w momencie kiedy nerw zostanie odbarczony i uwolniony spod ucisku struktur kostnych.

Drętwienie palców u rąk
Źródło: Pexels

Inne przyczyny drętwienia rąk

Schorzenia ortopedyczne, choroby układu nerwowego i urazy to tylko niektóre z potencjalnych przyczyn pojawienia się drętwienia kończyny górnej. Objaw ten występuje również bardzo często u kobiet w ciąży, osób chorych na tężyczkę lub w przebiegu rzutów stwardnienia rozsianego.

Przyczyn mrowienia rąk można szukać również w chorobach układu hormonalnego, takich jak na przykład Hashimoto. Niezależnie od przyczyny, drętwienie palców rąk to niebezpieczny objaw, który może wskazywać na nieprawidłowości i toczący się proces chorobowy w organizmie, dlatego z pewnością nie można go lekceważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.