Wartości odżywcze drożdży

Chcąc zacząć mówić o właściwościach drożdży, nie można nie wspomnieć o ich wartościach odżywczych, które w przypadku tego produktu spożywczego są jego mocną stronę. Najlepsze są drożdże browarnicze, inaczej zwane piwowarskimi. Niemniej jednak, te powszechnie dostępne, popularne drożdże piekarskie, także posiadają wspaniałe właściwości i nie ustępują swoimi wartościami odżywczymi tym stosowanym w branży piwowarskiej.

Kaloryczność drożdży jest nieduża. Zaledwie 92 kcal w 100 gramach tego produktu, nie wpłynie znacząco na nasz bilans energetyczny, nawet jeśli należymy do grona osób skrupulatnie liczących ilość kilokalorii w posiłkach. Jeśli nie skupiamy się na wartościach energetycznych drożdży, to może od razu warto przejść do tego, co w nich najistotniejsze.

Drożdże – właściwości, indeks glikemiczny, tłuszcze

Drożdże właściwości
Źródło: freepik.com

Ilość tłuszczu, nie przekraczająca 2% i ponad 10% białka sprawiają, że drożdże są doskonałym źródłem tego drugiego. Białko to jest pełnowartościowe i bardzo dobrze przyswajalne przez organizm, dlatego bez obaw może być spożywane przez osoby będące na diecie, mającej zapewnić im wypracowywanie masy mięśniowej.

Wszystkim osobom, które słyszały o dużej zawartości witamin i minerałów, obecnych w drożdżach, należy się kilka słów, potwierdzających te informacje. Jest absolutną prawdą stwierdzenie, że w produkcie tym znajdziemy całą paletę makro- i  mikroelementów, oraz witamin, głównie z grupy B, ale nie tylko.

Głównymi minerałami obecnymi w ich składzie są fosfor, cynk, żelazo (bardzo istotne dla pań, szczególnie tych zmagających się z jego niedoborem występującym powszechnie w anemii), ale także potas, selen czy chrom. Fosfor i cynk są głównie odpowiedzialne za piękny i zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci, ale o dokładnych właściwościach prozdrowotnych drożdży za moment.

Drożdże wartości odżywcze

Lista poniżej przedstawia zebrane wartości odżywcze tradycyjnych drożdży (świeżych) w 100 gramach produktu:

Wartość energetyczna – 92 kcal.
Białko – 11,3 g.
Błonnik – 7,4 g.
Węglowodany – 14,5 g.
Tłuszcze – 1,59 g, w tym:
Nasycone kwasy tłuszczowe – 0,26 g;
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe – 0,34 g;
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – 0,99 g.5.

Bogactwo witamin, z grupy B, ale nie tylko, przedstawia się następująco, zaczynając od tych występujących w największej ilości:

zawartość witaminy B3 (niacyny) – 8,27 mg,
zawartość witaminy B2 (ryboflawiny) – 1,06 mg,
zawartość witaminy B1 (tiaminy) – 0,77 mg,
zawartość witaminy B6 (pirydoksyny) – 0,42 mg,
zawartość folianów – 1,407 µg,
zawartość witaminy E (tokoferolu) – 0,81 mg.

Dodatkowo w drożdżach znajdują się duże ilości biotyny (witaminy H) oraz kwasu pantotenowego (witamina B5), korzystnie wpływających chociażby na stan włosów czy wzmocnienie całego organizmu.

Drożdże właściwości i zawartość minerałów

Idąc tą samą ścieżką, zawartość minerałów, malejąco, prezentuje się następująco:

potas – 592 mg;
fosfor – 272 mg;
magnez – 61 mg;
sód – 41 mg;
wapń – 30 mg;
żelazo – 5 mg;
cynk – 2,79 mg;
jod – 0,6 µg.

Jak widać, wysoka zawartość poszczególnych pierwiastków w drożdżach, nie jest w żadnym stopniu podkoloryzowana. Dzięki temu, że są one bogato składnikowym produktem, można mówić o ich właściwościach, które zdecydowanie pomagają w codziennym dbaniu o swoje zdrowie.

Właściwości zdrowotne drożdży

Zakwas z drożdży
Źródło: freepik.com

Włosy, skóra i paznokcie to tematy wokół, których najczęściej skupia się zainteresowanie Pań, w kontekście rozmów o właściwościach drożdży. Ich właściwości prozdrowotne, o których wiadomo od bardzo wielu lat, po dzień dzisiejszy wykorzystywane są w codziennej pielęgnacji. Działanie drożdży, pomagające w utrzymaniu świetnej kondycji włosów możliwe jest dzięki witaminom z grupy B, a także biotynie (witaminie H) i pierwiastkom takim jak cynk, selen, czy fosfor. Dzięki takim składnikom włosy szybciej i w większym zagęszczeniu rosną, dodatkowo wzmacnia się ich struktura, przez co są mniej podatne na zniszczenia i złamania. Duża dawka witamin stopuje także nadmierne wypadanie włosów, a w niektórych przypadkach nawet ich siwienie. Podobne działanie, składniki odżywcze drożdży wykazują w stosunku do paznokci i skóry. Wzmocniona płytka paznokcia jest mniej podatna na uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Ponad to paznokcie szybciej rosną i zdecydowanie rzadziej się rozdwajają.

Wygląd skóry, a dokładniej poprawa jej stanu to także zasługa wyżej wymienionych witamin i minerałów. Promienna, gładka i dobrze odżywiona cera, zdecydowanie zależy od naszej diety, a bogactwo witamin w drożdżach, pomaga zachować odpowiednie proporcje spożywanych przez nas składników odżywczych. W przypadku stosowania drożdży, w celu poprawy stanu cery, produkt ten polecany jest głównie osobom, które zmagają się z problemem zmian trądzikowych, oczywiście nie zapominając o konsultacji z dermatologiem w pierwszej kolejności i w razie konieczności, podjęcia odpowiedniego leczenia.

Czy drożdże są zdrowe?

Mówiąc o właściwościach prozdrowotnych, nie można jednak skupić się tylko i wyłącznie na korzyściach płynących z jedzenia drożdży, w odniesieniu do wyglądu zewnętrznego. Bogactwo kwasu pantotenowego i chromu w świeżych drożdżach piekarskich wspomaga organizm w stanach przewlekłego zmęczenia, ale także, szczególnie w przypadku chromu, reguluje gospodarkę cukrową. Dzięki temu mikroelementowi, ułatwiony jest transport glukozy do konkretnych komórek organizmu, w zależności od ich zapotrzebowania. Dzieje się tak, ze względu na to, że chrom jest jednym z elementów czynnika tolerancji glukozy i wraz z hormonem – insuliną, uczestniczy właśnie we wspomnianym procesie.

Spożywanie drożdży ze względu na wysoką zawartość witamin z grupy B pomaga także w poprawie kondycji osób żyjących w przewlekłym stresie. Witaminy B odpowiadają bowiem za prawidłową pracę układu nerwowego wspierając jego działanie, w tym także przewodnictwo nerwowe, dzięki czemu polecane są osobom zmagającym się z zaburzoną pracą tego układu, bądź właśnie stresującym trybem życia.

Drożdże – stosowanie

Drożdże można stosować zarówno zewnętrznie, chociażby pod postacią maseczek nakładanych na skórę twarzy, szyi czy dekoltu, ale także przygotowując z nich odżywcze maski na włosy czy paznokcie. Drugą opcją jest wykorzystanie drożdży poprzez odżywienie organizmu od wewnątrz. 
Przeglądając internet, można natknąć się na niejedną dyskusję na popularnych forach, gdzie uczestnicy czatów, wymieniają się wzajemnie metodami na użycie drożdży i spostrzeżeniami, jakich doświadczają po takich kuracjach. Przykładem terapii drożdżami w kontekście stosowania ich zewnętrznie mogą być dwa przepisy na domowe maski, mające za zadanie oczyścić skórę twarzy, ale także dać efekt lekkiego ujędrnienia i odżywienia cery.
  1. Łyżkę świeżych drożdży piekarskich (około 5-10g) rozpuścić w ciepłym, ale nie gorącym mleku lub wodzie. Uzyskaną papkę nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy, szyi lub dekoltu i pozostawić na około 20-25 minut. Po upływie tego czasu, maseczkę należy zmyć dokładnie ciepłą wodą, a następnie dodatkowo opłukać twarz zimną wodą, aby zamknąć pory obecne na skórze.
  2. Maseczka nadaje się do każdego rodzaju cery, jednak w przypadku posiadania skóry o skłonnościach do przesuszeń, drożdże dobrze jest rozpuścić, zamiast w mleku czy wodzie, w oliwie z oliwek.
  3.  Łyżkę płynnego, lub stałego, ale podgrzanego do uzyskania płynnej konsystencji, miodu należy dobrze rozetrzeć z łyżką (5-10g) świeżych drożdży. Podobnie jak w przypadku pierwszej maseczki, mieszankę należy nałożyć na twarz i okolice na około 15-20 minut, po czym zmyć ciepłą wodą. I tak jak w poprzednim przepisie, w momencie gdy nasz cera jest cerą typowo suchą, do papki z drożdży i miodu możemy dołożyć kilka kropli oliwy, co dodatkowo oprócz oczyszczenia i wygładzenia skóry, nawilży ją.
O tym czy drożdże są zdrowe można przekonać się łatwo, przyglądając się ich wartością odżywczym. Kwestia bezpieczeństwa ich spożywania to jednak nieco inna sprawa. O ile wykorzystanie drożdży do celów kulinarnych czy przygotowywania masek na twarz i włosy nie budzi wątpliwości, o tyle przygotowywanie napoju drożdżowego może nieco niepokoić. Na szczęście nie ma się tym co przejmować, jeśli tylko zastosujemy się do reguł, które zapewnią nam bezpieczeństwo spożywania drożdży w praktycznie niezmienionym stanie.
Aby przygotować napój drożdżowy wystarczy nam około 1/3 do pół kostki (100 gramowej) świeżych drożdży, oraz 100-150 ml wrzątku bądź gorącego mleka. Bardzo ważna jest temperatura płynu jakim zalewamy rozkruszone drożdże, ponieważ zależy nam na całkowitym ich zabiciu. Spożywanie surowych drożdży może skończyć się dla nas nieprzyjemnościami ze strony układu pokarmowego, ponieważ spożyte na świeżo drożdże mogą zacząć fermentować w przewodzie pokarmowym.
Zabite gorącym płynem należy dobrze wymieszać do całkowitego rozpuszczenia i wypić. Istotne jest niedosładzanie napoju, ponieważ zabijając niejako smak drożdży, zabijemy wtedy także ich pozytywne właściwości. Napój nie należy do najsmaczniejszych, ale jest bardzo zdrowy.
Kurację drożdżami najlepiej przeprowadzić w okresie 3 tygodni, po czym przez tydzień zrobić przerwę i dalej kontynuować, przez kolejne 3 tygodnie. Wersja dla wytrwałych polega na piciu napoju przez 3 miesiące z jednomiesięczną przerwą, przed kolejnym okresem 3 miesięcy spożywania drożdży.
Dla tych, którzy nie są jednak w stanie wyobrazić sobie picia rozpuszczonych drożdży, w aptekach i drogeriach możliwe jest kupno tabletek drożdżowych, o równie korzystnym działaniu. Minusem jest nieco droższa cena i konieczność spożywania dość dużej dawki (około 10-12 tabletek dziennie).

Źródła:

  1. Yeast Biotechnology: Diversity and Applications, Satyanarayana, Gotthard Kunze
    Springer, 2009;
  2. Żywienie człowieka. Tom 1. Podstawy nauki o żywieniu, Gawęcki Jan, PWN, 2010.