Loading...
Choroby

Dusznica bolesna, zwana dławica piersiową – przyczyny, objawy, leczenie

Dusznica bolesna

Dusznica bolesna to pojęcie znane niewielu. Słysząc nazwę związaną z dusznością, naturalnie do naszej głowy przychodzi myśl, że problem dotyczy bezpośrednio choroby płuc i problemów z oddychaniem. Prawda jest jednak nieco bardziej zawiła i skomplikowana. W artykule tym postaramy się jak najbardziej klarownie i jasno wyjaśnić, czym jest dusznica bolesna, z czego wynika  to schorzenie, jak można mu zapobiegać, i czy istnieją skuteczne metody jego leczenia.

Co to jest dusznica bolesna?

Dusznica, nie bez powodu nazwana bolesną, jest schorzeniem, które charakteryzuje się przede wszystkim występowaniem napadów silnego bólu w klatce piersiowej, w okolicy serca, ale także bólu bezpośrednio na wysokości mostka. Ból ten określany jest przez doświadczające go osoby jako silny i duszący, utrudniający normalne funkcjonowanie. Według lekarzy ból ten jest także charakterystyczny dla zawału, co potwierdzają zeznania osób zmagających się z dusznicą, a wcześniej doświadczających bóli zawałowych. Symptomy dusznicy przypominające zawał, nie oznaczają, jak wiemy, zawału, pomimo, że podłoże występujących objawów bywa podobne. Bóle w dusznicy mogą jednak sugerować zbliżający się zawał mięśnia sercowego, dlatego nigdy, nie powinniśmy ignorować nawet przejściowych bóli w klatce piersiowej.

Dusznica bolesna objawy

Dusznica bolesna objawy może mieć różne. Do podstawowych objawów w dusznicy bolesnej, należy przede wszystkim przeszywający na wylot klatkę piersiową ból. Chorzy opisują go jako ściskający, palący, rozrywający wnętrze, a nawet dławiący, utrudniający poprawne nabranie powietrza.

Lokalizacja za mostkiem powoduje to, że ból może promieniować także poza klatkę piersiową, na lewą górną stronę ciała, począwszy od żuchwy, poprzez łopatkę, kończąc się na łopatce.

Nierzadkim objawem jest także silne kołatanie serca i jego znacznie przyśpieszona praca, co może skutkować brakiem tchu, uczuciem duszności i wrażeniem omdlenia w każdej chwili.

Powody występowania bólu w dusznicy bolesnej

Główną przyczyną pojawiania się objawów dusznicy bolesnej są zmiany w przepustowości światła naczyń krwionośnych. Na skutek zmian w naczyniach wieńcowych serca, dochodzi do utrudnionego i zaburzonego przepływu krwi przez te naczynia, a co za tym idzie transport i natlenienie komórek jest nieskuteczne i niewystarczające do prawidłowego funkcjonowania.

Mężczyzna z objawami dusznicy bolesnej
Źródło: freepik.com

 Predyspozycje i zwiększona szansa na wystąpienie dławicy piersiowej związane są przede wszystkim z:

  1. Chorowaniem na cukrzycę;
  2. Nadwagą lub otyłością;
  3. Podwyższonym poziomem cholesterolu (szczególnie LDL) we krwi;
  4. Trybem życia bogatym w nadmiar stresu;
  5. Nadmiernym spożyciem alkoholu;
  6. Paleniem papierosów;
  7. Zażywaniem silnych leków lub narkotyków;
  8. Nieodpowiednią, silnie tłustą, kaloryczną i słodką dietą;
  9. Występującą przez długi czas anemią.

Za winowajców dusznicy bolesne uznaje się także:

  • zmniejszony rzut minutowy, który powodowany jest przez wady aortalne, ale także hipotonię czy odwodnienie;
  • nadmierny przerost mięśnia sercowego;
  • tachykardię, która opisywana jest jako przyspieszona akcja serca;
  • zmęczenie organizmu, zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Bóle w przebiegu dusznicy bolesnej zazwyczaj występują w związku z:

  1. Nadmiernymi skurczami naczyń wieńcowych serca, które powodowane mogą być przykładowo zwiększoną i nadmierną reaktywnością naczynia;
  2. Zaburzoną równowagą nerwowego układu autonomicznego, wywołaną zwiększoną agregacją płytek krwi, ale także nadmiernym uwalnianiem przez nie związków, które wywołują skurcz naczyń i zakrzepy, co najczęściej ma miejsce przy jednoczesnym działaniu kilku z tych substancji;
  3. Wzrostem poziomu wapnia we krwi, przy jednoczesnym obniżeniu stężenia magnezu w surowicy.

Dwa wydania dusznicy – stabilna i niestabilna

W zależności od dokładnej przyczyny dusznicy bolesnej, możemy wyróżnić dwa odrębne rodzaje tego schorzenia.

Pierwszy z rodzajów to dusznica stabilna, która występuje w przypadku następstwa, jakie wywołuje przewlekła niewydolność naczyń wieńcowych. W momencie jeśli nie następuje gwałtowne zaostrzenie przebiegu schorzenia, ten rodzaj dusznicy nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia i trwałej utraty zdrowia.

W przypadku dusznicy niestabilnej, wyróżniamy ją jako konsekwencje wywołane ostrym zespołem wieńcowym. Niestabilna dławica piersiowa zaliczana jest do ostrych zespołów schorzeń wieńcowych to efekt zaostrzenia tej choroby. Występowanie niestabilnej dławicy piersiowej, prowadzi nierzadko bezpośrednio do zawału serca, a w konsekwencji nawet do zgonu. Ze względu na słabe rokowania osób ze stwierdzoną dusznicą niestabilną, narażone są one na poważne konsekwencje zamkniętych naczyń krwionośnych.

Diagnostyka bólu w dusznicy bolesnej

W przypadku podejrzeń, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niedobrego, powinniśmy bez wahania zgłosić się do lekarza. Nawet jeżeli okaże się to błaha sprawa, dobrze, aby opinie o tym wydał lekarz specjalista. Zdiagnozowanie lub brak potwierdzenia choroby ze strony lekarza to zawsze dużo lepsza opcja niż zamartwianie się i próba samodzielnego diagnozowania, a co gorsza leczenia się, na własną rękę.

Diagnostyka bólu w dusznicy bolesnej nie jest łatwa. Jak już wspomnieliśmy objawy przypominać mogą zawał i z nim są bardzo często mylone. Aby upewnić się, z czym dokładnie mamy do czynienia, lekarz powinien zlecić nam proste i zupełnie nieinwazyjne badanie, jakim jest EKG. Przy użyciu holtera dokonuje się u pacjenta pomiaru i zapisu pracy serca, monitorując go przez 24 godziny. Jeżeli samo badanie holterowskie nie wystarczy, aby lekarz podjął ostateczną decyzję, co do diagnozy, może zlecić nam dodatkowo koronografię. Zabieg ten polega na założeniu w świetle tętnicy udowej cewnika, który pozwala na ich, mowa tu o tętnicach wieńcowych, obserwację i obrazowanie.

EKG przy diagnozowaniu dusznicy bolesnej
Źródło: freepik.com

Inne stosowane badania w diagnostyce bólu w dusznicy bolesnej to między innymi:

  1. Próba wysiłkowa, może być przeprowadzona na dwa sposoby: echokardiograficzny lub elektrokardiograficzny;
  2. Badanie scyntygraficzne mięśnia sercowego;
  3. Test wywołujący hiperwentylację u pacjenta.

Sposoby leczenia i zapobiegania dusznicy bolesnej

Najczęściej napady bólowe dusznicy zwalcza się bezpośrednio podając choremu nitroglicerynę. Jej zadaniem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych i prawidłowy przepływ krwi. Ważne jest, aby pacjent zaznał spokoju, najlepiej w pozycji półsiedzącej, w miejscu z dostępem do świeżego powietrza i w możliwie spokojnych warunkach. Osoby, które odczuwają bóle dusznicy na skutek zdenerwowania, mogą zostać także wspomagane poprzez podanie im środków o działaniu uspokajającym.

Profilaktyka stosowana w przypadku dusznicy bolesnej powinna obejmować przede wszystkim wykluczenie stresu z życia codziennego. Nie jest to oczywiście proste i możliwe w 100%. Stres jest także poza tym dobrym motywatorem, chodzi jednak o to, aby jego nadmiar nie pojawiał się w codziennym funkcjonowaniu każdego dnia. Jeżeli choroba wywołana jest innymi schorzeniami, to należy doprowadzić swój organizm do takiego stanu, który pozwoli nam na prawidłowe funkcjonowanie. Przykładem niech będzie wyrównana cukrzyca lub suplementacja w przypadku przewlekłej i długotrwałej anemii.

Źródła:

  1. Chemia Medyczna, Patrick Graham L., 2019, wydawnictwo: PWN,
  2. Diagnostyka obrazowa Serce i duże naczynia, Furmanek Mariusz I., Tomasz Hryniewiecki, Ilona Michałowska, 2014, PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.