Loading...
Dom i rodzina

Dzieci, a języki obce

Dziecko w okularach z książką

Przeprowadzone w 2012 roku badania wśród opinii publicznej na zlecenie Parlamentu Europejskiego wskazały, że aż 98 procent Europejczyków przekonana jest o wpływie znajomości języków obcych na przyszłość ich dzieci. 88 procent z nich potwierdziło także, że rozwinięte umiejętności lingwistyczne przynoszą korzyści. Dlatego nie dziwi fakt, że rośnie grono rodziców, którzy rozważają posłanie swoje pociechy na zajęcia językowe. Powstaje wtedy pytanie kiedy najlepiej rozpocząć samodzielną edukację lub zapisać dziecko do szkoły językowej?

Hipoteza okresu krytycznego

Amerykański językoznawca Eric Heinz Lenneberg w publikacji „Biological Foundations of Languages” próbował przekonać o istnieniu tzw. okresu krytycznego. Według jego hipotezy zdolność przyswajania języka kończy się wraz z nastaniem okresu dojrzewania. Po przekroczeniu tej granicy żaden język obcy nie może być przyswojony w takim stopniu jak język ojczysty, bez względu na to ile włożymy w to wysiłku, motywacji i czasu.

Kolejni naukowcy poszerzali badania, dochodząc do wniosku, że czas i sposób utraty zdolności opanowania wymowy, leksyki i składni danego języka są zróżnicowane. Najszybciej człowiek traci łatwość w opanowaniu wymowy, a więc nabywania charakterystycznego dla każdego języka akcentu. Następnie ograniczona zostaje zdolność do przyswajania struktur gramatycznych, a kolejno umiejętność nauki nowych słów. Wielu naukowców całkowicie lub częściowo podważa  hipotezę okresu krytycznego. Wykładowca Uniwersytetu Maryland Robert De Keyser twierdzi, że pomimo istnienia wieku krytycznego, dorośli są w stanie nauczyć się biegle władać językami obcymi. Ciężko jednoznacznie stwierdzić kto ma rację. Najczęściej przyjmuje się, że dzieci łatwiej chłoną nowe języki, ale i w wieku dorosłym istnieje szansa na rozwinięcie swoich zdolności lingwistycznych.

Skuteczna metoda nauki dla dzieci

Niestety nie ma prostej odpowiedzi kiedy dzieci powinny zacząć naukę nowych języków. Pewne jest, że w pierwszych latach swojego życia pociechy szybciej przyswajają nowe informacje, są doskonałymi obserwatorami i naśladowcami, niezależnie czy mają kilka miesięcy, czy kilka lat. Wielu praktykujących nauczycieli przekonuje, że wiek przedszkolny, czyli 4-5 lat jest optymalnym okresem do rozpoczęcia nauki.

W zależności z jaką grupą wiekową przyjdzie pracować powinno się odpowiednio dostosować metody nauczania. Dzieci w wieku 2-3 lat uczą się w sposób nieświadomy i pomocna jest ich ciekawość świata, kiedy to chcą wszystkiego dotknąć, spróbować. Na tym etapie dzieci uczą się poprzez patrzenie, słuchanie i powtarzanie. Konieczne jest zapewnienie im różnorodnych zadań wraz z ćwiczeniami ruchowymi, pamiętając że dzieci w tym wieku szybko się męczą i ciężko im się skupić na jednej rzeczy przez dłuższy czas.

Inaczej pracuje się z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Pociechy są już wtedy bardziej samodzielne. Można wprowadzać ramy czasowe zajęć i wykorzystać ich umiejętność dłuższego skupienia się na danej czynności. Dzieci w tym wieku powoli nabywają umiejętności pisania i rysowania. Dlatego w proces nauki warto wprowadzać ćwiczenia plastyczno-artystyczne, które wzbudzą zainteresowanie uczniów i wpłyną na skuteczność zajęć poprzez angażowanie większej ilości zmysłów.

Ciężko wskazać jedną skuteczną metodę nauki języka. Istotne jest wybranie odpowiedniej szkoły językowej tak, aby program był realizowany zgodnie z możliwościami dziecka, by nie zniechęciło się już na początku swojej edukacyjnej drogi. Wiele szkół językowych oferuje zajęcia nie tylko dla dorosłych, ale właśnie dla najmłodszych. Takie zajęcia proponuje także szkoła językowa w Poznaniu. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko miało łatwiejszy start w przyszłości warto rozważyć zapisanie go na lekcje z języka.

Artykuł pomogła zredagować Szkoła Językowa w Poznaniu – AlfaDirect.pl.

One comment
  1. Marylin

    Jeśli uczycie się języków obcych to po prostu rozmawiajcie czasem w obcym języku w domu. Zobaczycie jakie cuda zdziała ta metoda na Wasze pociechy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.