Loading...
Suplementy

Dzienne zapotrzebowanie na wapń naszego organizmu

Produkty z wapnem.

Wapń to pierwiastek, bez którego nasz organizm nie jest w stanie dobrze funkcjonować. To nie tylko materiał budulcowy zębów i kości. Ma on także wpływ na pracę serca i układu krążenia, kontroluje proces krzepnięcia krwi, reguluje pracę układu hormonalnego i nerwowego, jest aktywatorem wielu enzymów, wpływa na proces trawienia, zapewnia przepuszczalność błon komórkowych oraz reguluje kurczliwość mięśni. Wapń należy dostarczać swojemu organizmowi poprzez pożywienie każdego dnia.

Dzienne zapotrzebowanie na wapń

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń? To bardzo dobre pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna spożywać 1000 mg wapnia na dobę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na wapń zmienia się w ciągu życia. W niektórych sytuacjach potrzebujemy go więcej. Chodzi przede wszystkim o okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży (800 – 1200 mg wapnia/doba), okres ciąży i karmienia piersią (1500 mg), czas okołomenupauzalny (1500 mg) i podeszły wiek (1500 mg). Więcej wapnia warto także spożywać w czasie rekonwalescencji i po złamaniach kości – wówczas przyśpieszamy ich regenerację.

Jakie produkty zawierają wapń?

Na szczęście wapń to pierwiastek dostępny w wielu produktach żywieniowych. Jego cennym źródłem jest przede wszystkim nabiał, dlatego warto sięgać po mleko, jogurty naturalne, kefiry, sery i maślanki. Zawierają go także ryby, przede wszystkim sardynki i szprotki. Wapń znaleźć można także w wielu warzywach, jak brokuł, jarmuż, kapusta, awokado, fasolka szparagowa, szpinak czy cebula. Dostarczyć można go organizmowi również poprzez spożycie roślin strączkowych jak biała fasola, soja czy soczewica. Źródłem wapnia są także suszone owoce (m.in. figi i morele), a także nasiona i orzechy. Dobrze więc podjadać mak, sezam, nasiona słonecznika, migdały, orzechy laskowe, pistacje czy pestki dyni. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie alkoholu, kawy, soli i napojów gazowanych zawierających kwas fosforowy. Trzeba także rzucić palenie. Wszystkie te substancje utrudniają wchłanialność wapnia bądź przyśpieszają jego wydalanie z organizmu.

Czy suplementacja wapniem ma sens?

Wydawać by się mogło, że stosunkowo prosto jest pozyskać wapń z pożywienia. W końcu jest on dostępny w tak wielu produktach! Zdarza się jednak, że przy zwiększonym zapotrzebowaniu na wapń, wcale nie tak łatwo jest spożywać dostateczną ilość potraw bogatych w ten pierwiastek. Inna sprawa, że zmiana nawyków żywieniowych i zbilansowanie diety może zająć trochę czasu. W obu przypadkach świetnie sprawdzi się suplementacja wapniem, dzięki której można mieć pewność, że nasz organizm otrzymuje potrzebą ilość tego cennego pierwiastka każdego dnia. Należy jednak sięgnąć po zaufany preparat. Warto zdecydować się na Calperos, który posiada status leku, ale jest dostępny bez recepty. Zawiera on wapń w formie zjonizowanej, która jest najlepiej przyswajana przez ludzki organizm. Calperos ma formę kapsułek twardych, które najlepiej przyjmować w trakcie posiłków. Bywa stosowany zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych. Cieszy się on pozytywną opinią specjalistów i lekarzy, którzy często polecają swoim pacjentom właśnie ten preparat.

Bóle głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie, podatność na złamania kości, drżenie mięśni – to tylko niektóre z objawów niedoboru wapnia. To bardzo ważne, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość tego pierwiastka każdego dnia. Pomaga w tym zdrowia i zbilansowana dieta, pełna warzyw, nabiału, ryb, roślin strączkowych i orzechów. Alternatywą jest suplementacja wapniem. Odpowiednia ilość tego pierwiastka sprawia, że jesteśmy zdrowsi, czujemy się lepiej fizycznie i psychicznie, a także mamy więcej energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.