Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

E-recepta bez wychodzenia z domu – jak to działa?

lekarka siedząca przy biurku w swoim gabinecie

E-recepta jest opcją, do której wszyscy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. To obecnie główna forma – tradycyjne druki są wypisywane przez lekarzy jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Rozwiązanie elektroniczne ma kilka zalet: jest wygodne, łatwodostępne, ogranicza błędy w wydawaniu przepisanych leków. Dodatkowym plusem jest fakt, ze – inaczej niż w przypadku recepty papierowej – dokument można otrzymać bez wychodzenia z domu. Przepisane leki może także odebrać ktoś z rodziny.

E-recepta sporą popularność zyskała w czasie głównego nasilenia pandemii koronawirusa. Wygoda rozwiązania sprawia, że opcja cieszy się niezmienną popularnością również obecnie.

Czym są e-recepty?

Poprzez e-receptę rozumie się elektroniczny odpowiednik dokumentu wcześniej wypisywanego przez lekarza na specjalnym druku. Mogą stanowić efekt tradycyjnej konsultacji lekarskiej lub być pokłosiem teleporady lub kontaktu mailowego z lekarzem.Opcja jest chętnie wykorzystywana również przez lekarzy, którzy chcą zachować ciągłość terapii, ale z pewnych względów nie mają możliwości przyjęcia ich osobiście w gabinecie – wówczas wystarczy rozmowa telefoniczna, wypełnienie formularza na stronie przychodni lub mail, aby kontynuacja leczenia została przepisana.

W jaki sposób wypisywana jest recepta online? Odbywa się tradycyjna konsultacja lekarska z wywiadem, która może zostać zastąpiona wypełnieniem formularza. Następnie wypisywana jest recepta elektroniczna na potrzebne leki widoczna w internetowym koncie pacjenta. Później w aptece wystarczy podać czterocyfrowy kod oraz pesel.

Kiedy można otrzymać receptę?

E-recepty mogą być stosowane w różnych sytuacjach, zarówno u nowych pacjentów, jak i przy kontynuacji leczenia – na konkretny lek. Najczęściej na tę opcję decydują się osoby, którym potrzebne są:

  • leki wypisane przez lekarza wcześniej, istniejące w systemie w historii leczenia,
  • tabletki antykoncepcyjne,
  • antykoncepcja awaryjna.

E-recepty są także bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku chorób wstydliwych, w których pomoc medyczna jest ważna, ale często trudno przełamać lęk. Konsultacja online ułatwia mówienie o takich problemach, a w kilka chwil internetowe konto pacjenta wzbogaci się o receptę, po wykupienie której można udać się do apteki.

Przedłużanie recepty online

Wiele przychodni odgórnie proponuje e-receptę wtedy, gdy chodzi tylko o przedłużenie terapii. Ma to wiele sensu, zwłaszcza przy chorobach przewlekłych lub pojawiających się cyklicznie, na przykład dolegliwości alergicznych. Jeśli potrzebne są ci preparaty immunologiczne czy po prostu chcesz zaopatrzyć się w ilość leku potrzebna do kolejnej konsultacji medycznej, konsultacja online – na przykład taka, jaką proponuje HaloDoctor.pl – będzie bardzo dobrym pomysłem.

Jeśli potrzebujesz szybkiej pomocy lub z jakichś względów nie możesz pojawić się w gabinecie lekarskim, e-recepta jest godna polecenia.

Recepty online a recepty transgraniczne

Z wystawieniem e-recepty na odległość często wiąże się sporo wątpliwości. Uspokajamy: to rozwiązanie honorowane w dowolnej aptece. Na podstawie konsultacji może zostać wystawiona również recepta transgraniczna – to tradycyjna recepta papierowa honorowana na terenie całej Unii Europejskiej. Dana apteka powinna jednak spełniać wymagania opisane w przepisach: między innymi w polskim Prawie Farmaceutycznym oraz opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.