Loading...
Zdrowie

E-recepta online krok po kroku. Sprawdź, jak uzyskać receptę przez Internet.

Kobieta w aptece wydaje leki z e-recepty

E-recepta to cyfrowa forma recepty, która funkcjonuje w Polsce od kilku lat. Istnieje wiele zalet z jej wprowadzenia zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy. Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu? Czy recepta elektroniczna jest bezpieczna? Dowiedz się więcej!

Co to jest e-recepta i jak działa?

E-recepta to cyfrowa wersja istniejącej recepty papierowej. Od 1 stycznia 2020 roku recepty wystawiane są obligatoryjnie w formie elektronicznej. Zaletą tej cyfrowej recepty jest to, że mogą być łatwo udostępniane i dostępne dla lekarza i apteki pacjenta. Elektroniczne recepty istnieją już od jakiegoś czasu. E-recepta online to nie tylko wygoda dla pacjentów, ale także dla lekarzy. W przeciwieństwie do recept papierowych, e-recepty są mniej podatne na zgubienie lub zniszczenie. Wystawienie e-recepty jest proste i zajmuje mniej czasu niż wystawienie recepty papierowej. Ponadto lekarz będzie mógł w przyszłości zapewnić więcej opcji leczenia, ponieważ będzie mógł dokładnie zobaczyć, jakie leki pacjent otrzymywał do tej pory. System przechowuje historię przepisanych leków na receptę, dzięki czemu lekarz widzi czy lek przynosi oczekiwane efekty, czy nie. Wystawienie e-recepty jest proste i zajmuje mniej czasu niż wystawienie recepty papierowej. Dodatkowy czas lekarza zostaje zaoszczędzony i może być przeznaczony na lepsze zbadanie pacjenta.

Jakie są zalety wprowadzenia e-recepty?

Recepta elektroniczna to cyfrowa forma recepty, którą można dostarczyć pacjentowi drogą elektroniczną, co przyspiesza proces i zapewnia poprawność recepty. Jeśli lekarz przepisał Ci leki, możesz złożyć wniosek o e-receptę online. Dzięki temu unikniesz konieczności osobistej wizyty w gabinecie lekarskim lub czekania na receptę w aptekach.

Jednym z najważniejszych aspektów e-recept jest to, że są one wystawiane elektronicznie i nie można ich zgubić. Oznacza to, że pacjenci nie będą musieli się martwić, że ich recepta zostanie zgubiona, i będą mogli łatwo uzyskać dostęp do swoich recept z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Eliminuje również problem nieczytelnych lub fałszywych recept oraz zapewnia wygodę pacjentom.

Najważniejszą zaletą jest to, że e-recepta zmniejsza liczbę wizyt u lekarza. Recepty elektroniczne są również wystawiane łatwiej niż tradycyjne recepty papierowe, co oznacza przyspieszenie całego procesu i zmniejszenie kolejek. Może to być szczególnie korzystne dla pacjentów mieszkających na odległych obszarach lub mających problemy z przemieszczaniem się. Wprowadzenie e-recept jest mile widzianą zmianą w opiece zdrowotnej, którą docenia wielu pacjentów.

Jak otrzymać e-receptę?

Proces uzyskiwania e-recepty jest bardzo podobny do procesu uzyskiwania recepty papierowej. Należy odwiedzić placówkę medyczną i odbyć wizytę z lekarzem. Wówczas lekarz ma możliwość przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem oraz podstawowych badań. Pod koniec wizyty lekarz przechodzi do wypełnienia e-recepty. Wykonuje to na swoim komputerze. Gdy recepta jest już wystawiona, istnieje kilka możliwości przekazania jej pacjentowi. Najbardziej popularne jest otrzymanie przez pacjenta SMS z 4-cyfrowym kodem dostępu, który należy przekazać w aptece. Kolejne metody to wiadomość e-mail z załączonym plikiem PDF zawierającym e-receptę lub otrzymanie powiadomienia w aplikacji mojeIKP (IKP – Internetowe Konto Pacjenta). Część osób nadal uważa, że otrzymuje tradycyjne, papierowe recepty od swojego lekarza, natomiast nie jest to możliwe. Wszystkie wystawiane recepty muszą znaleźć się w internetowym systemie. Papierowe recepty, które otrzymują pacjenci podczas wizyt w gabinecie, są wyłącznie wydrukiem z systemu.

Odwiedzenie placówki medycznej nie jest jedynym sposobem uzyskania e-recepty. Obecnie możliwe jest wystawianie recept online np. podczas teleporady. Do powstania tej metody znacznie przyczyniła się pandemia, podczas której znacznie ograniczono możliwość przemieszczania się ludzi. Teleporada może odbyć się poprzez wideo rozmowę, czat lub rozmowę telefoniczną z lekarzem. Pacjent ma wówczas możliwość uzyskania porady lekarskiej bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo ceniona opcja zwłaszcza przez pacjentów, dla których opuszczenie domu podczas choroby mogłoby przynieść negatywne skutki dla zdrowia.

Kolejny sposób ogranicza do minimum kontakt pacjenta z lekarzem. Natomiast jeśli interesuje Cię e-recepta lekarz musi wiedzieć, przez jakie choroby przechodzisz i w jakim celu chcesz ją otrzymać. Aby otrzymać te dane, wiele placówek medycznych udostępnia na swojej stronie internetowej formularz, w którym możliwe jest przekazanie wszystkich informacji lekarzowi. Formularz ten zawiera podstawowe pola służące do identyfikacji tożsamości pacjenta, jak: imię, nazwisko, numer PESEL oraz takie, które dostarczą lekarzowi informacji o stanie zdrowia pacjenta. Recepta bez wychodzenia z domu jest obecnie możliwa do uzyskania przez każdego pacjenta w potrzebie. Natomiast warto pamiętać, że kontakt telefoniczny bądź wypełnienie formularza na stronie internetowej placówki nie zastąpią tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim.

Jak długo ważna jest e-recepta?

Standardowa e-recepta jest ważna przez 30 dni. Istnieją jednak określone warunki, które mogą przedłużyć lub skrócić ważność e-recepty. Najkrócej ważna jest e-recepta wystawiona na antybiotyki. Jej ważność wynosi zaledwie 7 dni, wynika to z faktu, że leki te muszą być szybko zażyte przez pacjenta, aby przyniosły oczekiwane efekty. Inny czas realizacji dotyczy również recept wystawionych na preparaty immunologiczne. Pacjent ma wówczas 120 dni na realizację e-recepty. Najdłużej ważna jest e-recepta wystawiona dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Ich ważność wynosi 365 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.