Loading...
Choroby

Echo serca (echokardiografia) – wskazania do badania, przygotowanie i przebieg

lekarz ze sztucznym sercem w dłoniach

Echo serca (inne nazwy to: echokardiografia, USG serca, UKG) to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala na ocenę pracy serca. Jest to technika diagnostyki obrazowej polegająca na badaniu struktur serca i dużych naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków najczęściej o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Na monitorze wyświetla się obraz powstający w wyniku odbicia fali ultradźwiękowej od badanych struktur, który można zarejestrować na płycie DVD lub wydrukować. Interpretacja wyników badania pozwala na ocenę struktur anatomicznych serca oraz na ocenę ruchu mięśnia sercowego i zastawek wewnątrz sercowych, przepływu krwi w obrębie przedsionków i komór serca, dużych naczyń sercowych i naczyń wieńcowych. Badanie jest nieszkodliwe, bez skutków ubocznych, jest powtarzalne, szeroko dostępne a wynik dostarcza kardiologowi wiele cennych informacji i pozwala zaplanować dalsze leczenie. Badanie echa serca jest obok EKG najważniejszym badaniem w pracy kardiologa.

Echokardiografia – wskazania do wykonania badania

Echo serca jest badaniem wskazanym jest dla osób, u których występują zaburzenia w pracy tego narządu, oraz u osób u osób cierpiących na poważne choroby serca. Echokardiografię wykonuje się u pacjentów z: chorobą niedokrwienną, zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem wsierdzia, choroba zakrzepową, po przebytych zawałach i zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym. Wykonany echokardiogram jest pomocny w wykrywaniu uszkodzeń spowodowanych zawałem serca, niewydolności serca, problemów z zastawkami, kardiomiopatii, zapalenia wsierdzia i wrodzonych chorób, czyli wad serca mających wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Funkcjonuje kilka rodzajów badania echa serca jak: echokardiografia przezprzełykowa, obciążeniowa, śródoperacyjna, kontrastowa. Najczęściej i powszechnie wykonywanym obrazowania serca jest echokardiografia przezklatkowa wykonywana przez ścianę klatki piersiowej.

Przygotowanie do badania i przebieg echokardiografii

Przed badaniem należy poinformować lekarza czy kiedykolwiek wystąpiły problemy z sercem i jakie leki aktualnie przyjmujemy. Informacje te są istotne dla prawidłowej interpretacji wyników badania. Sposób przygotowania zależy od rodzaju planowanego badania. W przypadku echa przezklatkowego wymagane jest tylko rozebranie się powyżej pasa i położenie się na plecach. W przypadku badania serca pod obciążeniem wskazane jest również powstrzymanie od posiłku przed badaniem i posiadanie wygodnego stroju i obuwia. Standardowe badanie przezklatkowe wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach a pacjent nie powinien się poruszać. Lekarz nanosi na skórę żel ułatwiający rozchodzenie się fal ultradźwiękowych i przykłada do ciała głowicę urządzenia odbierająca fale dźwiękowe. Na monitorze wyświetla się obraz serca pozwalający na wykrycie nieprawidłowości. Badanie trwa kilkanaście minut. Echokardiografia przezprzełykowa wymaga stawienia się do badania na czczo, nie wcześniej niż cztery godziny po ostatnim posiłku. Badanie przezprzełykowe wymaga znieczulenia miejscowego gardła i wprowadzenia, przez jamę ustną sondy w okolice mięśnia sercowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.