Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Efekt nocebo?

Chyba wszyscy znamy efekt placebo (łac. zadowolę) czyli pożądaną reakcję organizmu na dany lek nie mający jej wywoływać. Przypuszcza się, że efekt ten ma źródło w podświadomym pozytywnym nastawieniu pacjenta do lekarza i jego metod leczniczych, ale także w tak zdawałoby się mało istotnej kwestii jak nazwa, kolor i kształt tabletki.

Sądzono, że efekt placebo może być albo pozytywny, albo nie ma go wcale. Wielkim zaskoczeniem okazało się odkrycie, że negatywne nastawienie pacjenta do leczenia jak i wygląd tabletek mogą wywoływać niepożądane efekty czyli nocebo (łac. będę szkodzić). Fakt ten może wyjaśnić wiele objawów ubocznych leków, zupełnie niespodziewanych i niezrozumiałych. Przykładowo pacjenci częściej skarżą się na zawroty głowy i senność po niebieskich niż po różowych tabletkach, które wraz z czerwonymi i żółtymi określane są przez nich jako pobudzające. Pewnym wyjaśnieniem zarówno efektu placebo jak i nocebo może być spostrzeżenie dr Barskiego ze szpitala w Massachusetts. Twierdzi on, że podczas choroby zwracamy po prostu częściej uwagę na samopoczucie i mamy tendencję do przypisywania wszystkich objawów albo chorobie, albo zażywanemu lekowi.

Jednak nie zawsze przyczyną dolegliwości jest lekarstwo, „przecież na co dzień też nieraz boli nas głowa albo czujemy się słabi.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.