Loading...
Hobby

Efekty specjalne na wielkim ekranie

Efekty specjalne

Od kilku lat obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania produkcjami filmowymi z wykorzystaniem ogromnej ilości efektów specjalnych. Nawet jeśli nie czekamy z wielkim utęsknieniem na najnowsze produkcje Marvela, a kategoria Science Fiction nie jest w naszym guście, to wcale nie znaczy, że nie mamy z nimi styczności.

Efekty specjalne w kinie

Obecnie efekty specjalne są praktycznie w każdym filmie. Jednak sposób ich powstawania zmienił się tak bardzo, że wypada powiedzieć raczej efekty wizualne.

Efekty wizualne

Powstają one dzięki ogromnej rzeszy grafików komputerowych, którzy pracując na programach takich jak Eyon Fusion tworzą wybuchy i wyczyny kaskaderskie, będące poza ludzkim zasięgiem. Natomiast efekty specjalne (starzy brat) powstają na planie filmowym i są rejestrowane na taśmie.

Film bez efektów

Każdy film, czy to dramat, czy komedia ma grać na uczuciach. Czego nie da się zapisać na taśmie, to wszystko doda się w post produkcji.

Łzy są bardziej błyszczące, światło przyciemnione, kolory poprawione, a muzyka odpowiednio wzruszająca. Obraz ma grać na sercu widza jak Carlos Santana na gitarze. Także nawet romanse, czy reportaże mają dodane efekty, wizualne. Nie ma obecnie filmów bez efektów (prawdopodobnie).

Jak się ogląda filmy z efektami

Lepiej wiedzieć, czy nie wiedzieć nic na temat efektów specjalnych stosowanych w filmach? Po seansie w kinie, kiedy każdą scenę przerabiamy pod kątem obecności efektów, to chyba lepiej nie mieć takiej wiedzy.

Jednak jeśli idziemy na film naszpikowany efektami po brzegi i nastawiamy się na świetne widowisko, to jak najbardziej. Dzięki temu możemy ocenić film przez pryzmat jakości efektów jak i całości. Czy została zgrana z fabułą, czy to była raczej prezentacja slajdów możliwości załogi od CGI (Obrazy Generowane Komputerowo).

Kiedy powstały filmy z efektami

Jeśli zastanawiacie się, kiedy powstały pierwsze filmy z efektami, to tak naprawdę trzeba cofnąć się do samego początku kina.

Pierwszy film z efektami specjalnymi

Już jedna z pierwszych produkcji, „Podróż na Księżyc” 1902 fr. była naszpikowana efektami specjalnymi (jak na tamte czasy). To był prawdziwy hit, tamtych lat. Obecnie każde produkcje mają mnóstwo efektów, które pozwalają im zdobyć jak największą rzeszę odbiorców. O to właśnie w tym wszystkim chodzi. Film mamy „kupić”, z przyjemnością.

Film to sztuka, która powinna wywoływać w nas uczucia. Jeśli chodzi o film, który nie wywołuje w nas reakcji to znaczy, że nie został zbyt dobrze dograny. Czegoś mu brakuje i powoduje to, w nas widzach niedosyt treści, brak głębszych emocji. Takiego seansu nie pamiętamy zbyt długo. Wiadomo, każdy może mieć subiektywną, inną od naszej, ocenę produkcji.

Artykuł powstał we współpracy z OH Kino z Wrocławia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.