Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

„Ekstaza” zaburza pamięć

Opublikowane w kwietniowym numerze „Neurology” wyniki badań przeprowadzonych przez badaczy pod kierunkiem dr. Konstantine K. Zakzanis z Uniwersytetu w Toronto jednoznacznie wskazują na uszkodzenie funkcji pamięci przez popularny w USA narkotyk, zwany ekstazą.

Obserwacje przeprowadzono na niedużej grupie młodych ludzi – 15 osobach w wieku 17-31 lat, którzy zażywali ekstazę średnio 2-4 razy w miesiącu. Wykonane u nich testy sprawności intelektualnej wykazały, że niektóre funkcje uległy pogorszeniu. Wszyscy badani zobowiązali się odstawić narkotyk 2 tygodnie przed każdym testem. Osoby zażywające ekstazę wykazywały wyraźne zaburzenia pamięci wstecznej (retrospektywnej).

Istnieje uzasadnione podejrzenie, że długotrwałe zażywanie tego narkotyku prowadzi do postępującego uszkodzenia pamięci. Nie wiadomo w jakim stopniu wywiera szkodliwe działanie ekstaza kupowana na ulicy, mająca różne dawki substancji aktywnej. Wymaga też wyjaśnienia zagadnienie czy utrata pamięci spowodowana zażywaniem ekstazy ma charakter trwały.

2 comments
  1. Mrika

    Raczej chyba żaden narkotyk nie ma dodatniego wpływu na organizm ludzki. Chodzi o pieniądze w tym interesie i złudne wrażenie przyjemności. Można jednak zbudować o substancji opinię złą w sensie doznań i wtedy powinien zadziałać efekt placebo, na który ludzie zażywający substancję psychoaktywne są podatni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.