Opublikowane w kwietniowym numerze „Neurology” wyniki badań przeprowadzonych przez badaczy pod kierunkiem dr. Konstantine K. Zakzanis z Uniwersytetu w Toronto jednoznacznie wskazują na uszkodzenie funkcji pamięci przez popularny w USA narkotyk, zwany ekstazą.
Obserwacje przeprowadzono na niedużej grupie młodych ludzi – 15 osobach w wieku 17-31 lat, którzy zażywali ekstazę średnio 2-4 razy w miesiącu. Wykonane u nich testy sprawności intelektualnej wykazały, że niektóre funkcje uległy pogorszeniu. Wszyscy badani zobowiązali się odstawić narkotyk 2 tygodnie przed każdym testem. Osoby zażywające ekstazę wykazywały wyraźne zaburzenia pamięci wstecznej (retrospektywnej).
Istnieje uzasadnione podejrzenie, że długotrwałe zażywanie tego narkotyku prowadzi do postępującego uszkodzenia pamięci. Nie wiadomo w jakim stopniu wywiera szkodliwe działanie ekstaza kupowana na ulicy, mająca różne dawki substancji aktywnej. Wymaga też wyjaśnienia zagadnienie czy utrata pamięci spowodowana zażywaniem ekstazy ma charakter trwały.
Mrika
Raczej chyba żaden narkotyk nie ma dodatniego wpływu na organizm ludzki. Chodzi o pieniądze w tym interesie i złudne wrażenie przyjemności. Można jednak zbudować o substancji opinię złą w sensie doznań i wtedy powinien zadziałać efekt placebo, na który ludzie zażywający substancję psychoaktywne są podatni.
Oliwia23
Wszystkie narkotyki są niebezpiecznie i najlepiej nie spożywać ich wcale.