Zęby są twardymi tworami anatomicznymi, znajdującymi się w jamie ustnej. Jest to dość istotna część układu pokarmowego, służąca rozdrabnianiu jedzenia. Dorosły, zdrowy człowiek ma 32 zęby. U niektórych po okresie dojrzewania mogą pojawić się trzecie zęby trzonowe, czyli nic innego jak popularne ósemki. Ten, kto miał z nimi do czynienia, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo są to problematyczne zęby przede wszystkim przez zwiększoną podatność na próchnicę. Ze względu na usytuowanie ich mycie nie należy do najprostszych, w związku, z czym zalegają na nich resztki jedzenia prowadzące do namnażania się bakterii, a tym samym stanów zapalnych zębów. To jednak nie wszystkie problemy, z jakimi muszą zmagać się pacjenci gabinetów stomatologicznych. Bardzo często zdarza się, że nie wyrzynają się całkowicie lub rosną pod nieprawidłowym kątem. Jeżeli dentysta uzna, że istnieje taka zasadność, pacjent kierowany jest na chirurgiczne usuwanie ósemek. Czy usuwanie ósemek jest bolesne? Jak przygotować się właściwie do zabiegu?
Dlaczego ósemki trzeba wyrywać?
Trzecie zęby trzonowe inaczej nazywane zębami mądrości czy ósemkami są pozostałością po poprzednich stadiach ewolucji człowieka, kiedy ten żywił się zupełnie innego rodzaju pokarmem niż teraz. Tak naprawdę zęby te nie są człowiekowi do niczego potrzebne, dlatego też na drodze naturalnej ewolucji zanikają stopniowo, przybierając mniej rozwiniętą formę. To stanowi właśnie główne źródło problemów z tymi zębami między innymi przez to, że dostęp do nich jest utrudniony i często nie pojawiają się w swojej w pełni rozwiniętej formie. To z kolei sprawia, że utrzymanie właściwej higieny może być niemożliwe. A jak wiadomo, brak odpowiedniej higieny prowadzi do rozwijania się groźnych i bardzo bolesnych stanów zapalnych dziąsła. Wiele osób zmaga się również z tym, że ósemki wyrzynają się w nieprawidłowym kierunku i popychają sąsiednie zęby, przez co pojawia się efekt krzywego zgryzu. U dorosłych osób ósemki potrafiły nawet odwrócić efekty wieloletniego leczenia ortodontycznego.
Czy można zapobiec problemom wynikającym z pojawienia się zębów mądrości? Jak najbardziej tak, niezbędne są jednak do tego regularne wizyty w gabinecie dentystycznym i poddawanie zębów stałemu monitorowaniu.
Dzięki temu w wielu przypadkach możliwe będzie podjęcie decyzji o usunięciu ósemki, zanim jeszcze wystąpią nieprzyjemne i bolesne dolegliwości z nią związane.
Jak przygotować się do zabiegu wyrywania ósemek?
Ekstrakcja ósemki to zabieg, który być może nie jest specjalnie skomplikowany, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania.
Pierwszym i najważniejszym elementem przygotowań jest wykonanie tzw. panoramy, czyli zdjęcia pantomograficznego. Co to takiego? To po prostu zdjęcie RTG ukazujące obie szczęki w sposób, który umożliwi lekarzowi precyzyjne określenie położenia zęba oraz jego korzeni. To bardzo ważny etap mający wpływ na skuteczność całego zabiegu. Jeżeli zajdzie taka konieczność, dentysta może skierować pacjenta na tomografię komputerową czy badanie krwi. Nie jest to standardowa procedura, ma miejsce jedynie w ściśle określonych przypadkach, gdzie w związku ze stanem zdrowia pacjenta konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, by potwierdzić, że nie ma u niego przeciwwskazań do przeprowadzenia chirurgicznego usunięcia zęba.
Nie bez znaczenia jest dobór terminu zabiegu. Warto w miarę możliwości zapisywać się na niego gdy za oknem panują niskie temperatury – takie warunki będą sprzyjały szybszemu gojeniu się rany po zabiegu. W przypadku cukrzyków i osób z problemem krzepliwości krwi wskazane jest przeprowadzenie ekstrakcji w godzinach porannych.
Przez 2-3 dni po zabiegu warto w miarę możliwości powstrzymać się od wszelkiego rodzaju aktywności, skupić na regeneracji i odpoczynku. Warto pamiętać, że jest to najbardziej newralgiczny okres, w którym opuchlizna może utrudniać codzienne funkcjonowanie, a ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu na tym etapie jest jeszcze bardzo duże.
Wyrywanie 8 to jeden z tych zabiegów, przed którymi warto najeść się porządnie, ponieważ mogą pojawić się problemy z przyjmowaniem pokarmów nawet przez kilkanaście godzin po usunięciu zęba. Duży problem mogą mieć palacze, ponieważ po ekstrakcji zakazane jest przez dłuższy czas palenie tytoniu. Zakaz ten dotyczy również zawierających nikotynę gum do żucia czy pastylek do ssania.
Wiele osób chce przed zabiegiem dodać sobie odwagi, sięgając po coś mocniejszego do picia. To duży błąd. Alkohol może wchodzić w interakcje ze środkami znieczulającymi. Efektem tego może być nie tylko osłabienie ich działania, ale i wystąpienia poważnych dolegliwości kardiologicznych.
Czy usuwanie ósemek boli?
Zabieg usuwania ósemek przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a to oznacza, że:
- jest całkowicie bezbolesny,
- w czasie jego trwania pacjent odczuwa jedynie minimalny dyskomfort. Całość trwa około pół godziny. W tym czasie lekarz nie tylko usuwa ząb, ale również oczyszcza i opatruje miejsce, z którego został usunięty.
Ze względu na zastosowane znieczulenie mogą pojawić się po zabiegu zawroty głowy, zmiany ciśnienia czy ogólne osłabienie. Dlatego tak ważne jest, by po wyjściu z gabinetu nie przemęczać się, a po prostu odpocząć.
Co można robić po zabiegu ekstrakcji?
Po zabiegu, gdy znieczulenie już przestaje działać, pojawia się ból i dyskomfort. To nie sprzyja pojawieniu się apetytu, jednak by organizm mógł się zregenerować, potrzebuje posiłku. Należy pamiętać o tym, że nie można jeść wszystkiego. Po zabiegu przez jakiś czas zakazane są pokarmy wymagające gryzienia, gorące dania, alkohol, napoje gazowane i kwaśne. Wszystko to może doprowadzić do podrażnienia rany, a tym samym większego bólu i trudności w gojeniu się miejsca po wyrwanym zębie. Co zatem można jeść po ekstrakcji? W menu powinny znaleźć się przede wszystkim zupy i jogurty, można sięgać także po jedzenie dla niemowląt. Najważniejsze jest to, by spożywane pokarmy były w temperaturze pokojowej. Można za to pić zimne napoje czy nawet zjeść lody. Zimno nie tylko sprzyja zmniejszeniu się opuchlizny, ale również przyspiesza proces gojenia się rany.