Loading...
Sport

Elektryczne rowery górskie – zalety i wady w porównaniu do rowerów tradycyjnych

Mężczyzna jedzie na elektrycznym rowerze górskim

Rowery elektryczne górskie stanowią coraz częstszy widok na trudno dostępnych dla zwykłych jednośladów trasach i szlakach. Jakie zalety wpływają na ich popularność? Czy górskie rowery elektryczne mają jakieś wady w porównaniu do swoich tradycyjnych odpowiedników? Wyjaśniamy!

Na czym polegają zalety rowerów elektrycznych górskich?

„Górale” doskonale zadomowiły się w Polsce w latach 90., kiedy ze względu na swoją innowacyjność i uniwersalność stanowiły pierwszy wybór, zwłaszcza dla miłośników jednośladów. Obecnie stawiają na nie głównie świadomi rowerzyści, którzy uwielbiają jazdę po wymagającym terenie. Coraz częściej przesiadają się oni na rowery górskie elektryczne. Dlaczego?

Przygoda bez ograniczeń

Nie tylko w wysokich górach, ale również w lasach okalających polskie aglomeracje nie brakuje tras rowerowych, których pokonanie wiąże się ze sporym wezwaniem. Zwykle trudności zapewniają strome podjazdy na kiepskiej nawierzchni, a niekiedy sama długość trasy. Wybór roweru elektrycznego pozwala nawet mniej wytrenowanym adeptom kolarstwa przeżyć tę wspaniałą przygodę, często wzbogaconą pięknymi widokami!

Nowoczesność

Elektryczne rowery górskie to modele z najwyższej półki. Ich wyróżnikiem nie jest tylko obecność silnika zapewniającego dodatkową moc, ale również wyposażenie w najwyższej klasy podzespoły, rozwiązania dedykowane profesjonalistom i ergonomiczną, dopracowaną ramę.

Uniwersalność

Robert elektryczny górski może służyć swojemu użytkownikowi także do codziennej jazdy po mieście. Chociaż szerokie opony naturalnie spowalniają kolarza na gładkiej nawierzchni, efekt jest w pełni niwelowany przez wsparcie silnika. Z tego powodu elektryczny góral stanowi wybór uniwersalny.

Czy rower elektryczny górski ma jakieś wady?

Doszukiwanie się wad w rowerach elektrycznych górskich przypomina poszukiwanie igły w stogu siana. Wytężając umysł da się wskazać dwie „niedoskonałości”, choć nieco wyrwane z kontekstu.

Waga roweru

Silnik elektryczny stanowi dodatkowe obciążenie jednośladów, co można odebrać jako wadę, ale z drugiej strony gwarantowana przez niego moc w pełni rekompensuje wpływ tego czynnika, pod warunkiem, że silnik pozostaje uruchomiony.

Zasięg roweru elektrycznego

Przeciętny rower elektryczny legitymuje się pojemnością baterii w przedziale 500 – 750 Wh, co przekłada się na zasięg do około 150 km. Później rower wymaga naładowania. Ponad 100 km to całkiem sporo, chociaż zdecydowanie za mało na kilkudniowe wyprawy rowerowe. Warto jednak pamiętać, że napęd elektryczny nie musi być używany przez cały czas, a w dodatku na rynku dostępne są już modele z podwójną baterią, co oznacza zwiększenie zasięgu do nawet 300 km.

Z punktu widzenia niejednego użytkownika górski rower elektryczny stanowi strzał w dziesiątkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.