Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Embrionalne komórki macierzyste nie tak pierwotne jak sądzono

Wielkie debaty na temat wartości i integralności człowieka mogą okazać się zbędne. Tak zwane komórki pnia, najbardziej pierwotne w ludzkim organizmie i zdolne do przekształcania się w każdą tkankę, a otrzymywane z niechcianych embrionów (występują też w dojrzałym mózgu i szpiku kostnym) nie spełniają pokładanych w nich nadziei.

Posiadają bowiem pewien bagaż genetyczny, który zaburza ich prawidłowe podziały. Zamiast nich łączą się z napotkanymi dorosłymi komórkami, tworząc tzw. komórki hybrydy. Zawierają one dwa razy więcej DNA niż komórki prawidłowe. Spośród wszystkich komórek nieprawidłowe stanowią tylko niewielką grupę, ale w pewnych warunkach mogłyby zdominować liczebnie resztę i stać się prawdziwym zagrożeniem dla całego organizmu. Pod dużym znakiem zapytania stają więc projekty nowych i skutecznych sposobów leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego, a także innych schorzeń jak choroba Parkinsona czy choroby serca.

Odkrycie to może jednak odpowiedzieć w jaki sposób komórki macierzyste jednej tkanki potrafią przekształcić się w inną. Badania należy jeszcze powtórzyć na komórkach ludzkich jednak do tej pory wyniki na modelach mysich były bardzo zbliżone do ludzkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.