Loading...
Zdrowie

Endoproteza stawu biodrowego – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Kobieta po zabiegu wstawienia endoprotezy stawu biodrowego ma rehabilitację

Artykuł partnera.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w leczeniu zmian zwyrodnieniowych. Celem zabiegu jest zastąpienie stawu naturalnego, zmienionego chorobowo przez endoprotezę, która przejmuje funkcje uszkodzonych struktur kostnych. Zniszczone elementy stawu biodrowego (panewka stawowa i głowa kości udowej) są wymienione w trakcie operacji na gładkie implanty tworzące endoprotezę stawu biodrowego. Prawidłowo wykonana operacja endoprotezy stawu biodrowego skutkuje usunięciem dolegliwości bólowych i przywróceniem prawidłowych funkcji ruchowych.

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego (zobacz: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/biodro/endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego/) całkowita polega na usunięciu i wymianie na implant panewki stawowej oraz  głowy i szyjki kości udowej. Endoprotezoplastyka częściowa polega na usunięciu i wymianie tylko głowy kości udowej. Kapoplastyka całkowita polega na usunięciu i wymianie samych powierzchni stawowych i tkanek podchrzęstnych. Wskazaniem do operacji stawu biodrowego są zmiany zwyrodnieniowe lub uszkodzenia stawu w wyniku urazu czy martwicy kości. Główne przyczyny zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym to: wiek, przeciążenia stawu, choroba reumatoidalna, nadwaga, otyłość, wady wrodzone i przebyte złamania stawu. Objawy choroby to przeszywający ból w pachwinie i w biodrze przy poruszaniu, często promieniujący do kolan.

Jak przygotować się do zabiegu endoproteza stawu biodrowego?

Nie należy bagatelizować pierwszych objawów wskazujących na uszkodzenie biodra, bo „przeczekanie” utrudnia leczenie. Po zdiagnozowaniu schorzenia, 6-8 tygodni przed zabiegiem, lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pod kątem chorób przewlekłych, sprawdza poziom hemoglobiny, zleca szczepienie przeciwko żółtaczce oraz zaleca zdrową dietę z dużą ilością warzyw, owoców, białka, bogatą w żelazo. Konieczna jest też kontrola stomatologiczna i wyleczenie ognisk zapalnych w jamie ustnej, które mogą stanowić źródło infekcji.

Pacjent powinien przygotować 2 kule łokciowe (poćwiczyć użytkowanie), pończochy przeciwżylakowe, wygodne obuwie i dres do rehabilitacji oraz żelowe wkładki chłodzące. Warto, zadbać o odpowiednie przygotowanie łazienki, sypialni, usunąć potencjalne przeszkody w postaci chodników, kabli elektrycznych itp. Zalecane jest rzucenie palenia, które  upośledza zdolność gojenia tkanek i zmniejsza wydolność oddechową. Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki takie jak: aspiryna, leki przeciwzapalne, leki przeciwkrzepliwe, niektóre witaminy (E, K) i preparaty ziołowe. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. W dniu przed zabiegiem zastosować lekkostrawną dietę i zadbać o pełne wypróżnienie.

Leczenie operacyjne biodra

W klinikach ortopedii i rehabilitacji, takich jak Szpital Carolina (dawniej Carolina Medical Center), wykonywany jest pełny zakres operacji stawu biodrowego z zastosowaniem implantów produkowanych jedynie w Unii Europejskiej i USA. Operacje endoprotezy stawu biodrowego wykonywane są m.in. z wykorzystaniem spersonalizowanych implantów dopasowanych indywidualnie do konkretnego pacjenta oraz  kapoplastyki biodra, która w znacznym stopniu oszczędza kość. Po zabiegu endoprotezy stawu biodrowego konieczna jest rehabilitacja i ograniczenie aktywności sportowej lub pracy fizycznej z powodu ryzyka zwichnięcia sięgającego 4,5% przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.