Loading...
Zdrowie

Esperal – czego należy unikać po wszyciu wszywki alkoholowej?

Mężczyzna uzależniony od alkoholu pije wino w barze

Artykuł partnera.

Osoby uzależnione potrzebują pomocy, aby wyjść z nałogu. Jedną z form leczenia uzależnień jest zastosowanie wszywki alkoholowej. Esperal zaszywany jest w organizmie osoby uzależnionej  od alkoholu, a jego zadaniem jest powstrzymywania jednostki od spożywania tej substancji. Jak to się dzieje? Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu? Czego nie wolno po zabiegu? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Esperal – co to w ogóle jest?

Esperal w Koninie, czyli inaczej wszywka alkoholowa to jedna z metod wspomagających leczenie choroby alkoholowej. Jego działanie zostało przypadkowo odkryte w XX wieku przez duńskich naukowców. Dostrzegli oni, że u osób przyjmujących Esperal i alkohol występują nieprzyjemne dolegliwości. Przeprowadzili badania, a jego wyniki wykazały, że zawarta w tabletkach Esperalu substancja czynna blokuje rozkład alkoholu. Odkrycie to umożliwiło stosowanie wszywki alkoholowej do leczenia choroby alkoholowej.

Esperal – jak wygląda zabieg?

Esperal zaszywany jest pod skórą pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Wykonywany jest przez doświadczonego chirurga. Lekarz wykonuje nacięcie tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Specjalista podpowięziowo umieszcza od ośmiu do dziesięciu tabletek z substancją czynną.

Zabieg trwa około pół godziny. Jego przeprowadzenie wymaga świadomej zgody pacjenta. Lekarz przed tą prostą procedurą medyczną przeprowadza z pacjentem wywiad w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań oraz poznania ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń oraz przyjmowanych leków.

Zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny. Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do wykonywania codziennych aktywności oraz obowiązków zawodowych. Esperal nie wpływa na postrzeganie, koncentracje czy uwagę dlatego osoby posiadające wszywkę alkoholową mogą prowadzić samochód oraz podejmować się różnych  aktywności zawodowych. Po zabiegu zaleca się jednak, aby pacjent przez okres czternastu dni nie podejmował się aktywności fizycznej oraz stosował się do zaleceń lekarza.

Esperal – jak to działa?

Tabletki, które zostały zaszyte zawierają w sobie substancję czynną, disulfiram. Jest ona stale uwalniana do krwi jednostki. Jej zadaniem jest hamowanie procesów metabolicznych alkoholu w organizmie. Oznacza to, że rozkład alkoholu jest blokowany. Zadaniem substancji czynnej jest blokowanie enzymu odpowiadającego za uruchomienie procesu dehydrogenazy aldehydowej. Jej celem jest rozkład aldehydu octowego do kwasu octowego. Aldehyd octowy jest szkodliwy dla organizmu, zaś kwas octowy jest zupełnie bezpieczny dla człowieka.

Metabolizm alkoholu u osoby, która nie posiada wszywki alkoholowej wygląda następująco. Spożyty etanol rozkładany jest na drodze dehydrogenazy alkoholowej do postaci aldehydu octowego. Później dzięki dzięki aktywacji enzymu odpowiadającego za uruchomienie dehydrogenazy aldehydowej, aldehyd octowy zostaje rozłożony do bezpiecznego kwasu octowego.

Nagromadzenie się w organizmie aldehydu octowego powoduje silne zatrucie alkoholowe. Jednostka odczuwa wtedy bardzo nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszą jej przez długi okres czasu.

Esperal – a spożywanie alkoholu

Decydując się na zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej należy mieć świadomość, że podczas okresu działania Esperalu (czyli od ośmiu do dwunastu miesięcy) nie wolno spożywać alkoholu. Zakaz ten jest niezbędny w celu zachowania zdrowia oraz bezpieczeństwa pacjenta. Złamanie tego zakazu skutkuje bardzo silnym zatruciem alkoholowym. Już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu jednostka doświadcza nieprzyjemnych objawów, które nieprzerwanie mogą utrzymywać się do kilkunastu godzin. Nieprzyjemne dolegliwości to między innymi: kołatanie serca, potliwość, przyśpieszona akcja serca, skoki ciśnienia, zwiększona temperatura ciała, zaczerwieniona skóra twarzy, wymioty, nudności, biegunka, drgawki, drżenie mięśni, osłabienie, lęk, niepokój, męczliwość i inne. Należy pamiętać, że im większa spożyta dawka alkoholu tym dłuższe i silniejsze objawy zatrucia alkoholowego.

W przypadku spożycia znacznej ilości alkoholu, osoba uzależniona naraża się na doświadczenie nieodwracalnych zmian w organizmie. u Osoby tej  może wystąpić marskość wątroby, zapaść a nawet zgon.

Należy pamiętać, że decydując się na zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej należy być również szczególnie uważnym na spożywane produkty. Warto wyrobić w sobie wrażliwość i skrupulatność czytania etykiet. Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu może wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Pacjenci powinni szczególnie uważać na słodycze zawierające alkohol, ciasta nasączone alkoholem, sosy wykonane na bazie alkoholu lub octu. Skonsultować z lekarzem należy przyjmowane leki, gdyż niektóre z nich wchodzą w silną reakcję z alkoholem. Należy unikać także leków, które zawierają alkohol – mowa tutaj głównie o syropach.  Warto również czytać etykiety kosmetyków oraz perfum. Stosowanie balsamów, kremów i perfum stworzonych na bazie alkoholu lub zawierających w sobie ta substancje spowodować może silne podrażnienia skóry lub reakcje alergiczne. Należy także zwrócić szczególną uwagę na płyny do płukania jamy ustnej – bardzo często zawierają one alkohol.

Już mała dawka alkoholu zawarta w cukierku może wywołać silny i wielogodzinny ból głowy.

Osoby stosujące terapię awersyjną jaką jest wszywka alkoholowa powinny unikać także spożywania piwa bezalkoholowego. Co prawda nie zawiera ono alkoholu jednak jest substytutem alkoholu, który może zachęcić do sięgania po napoje wysokoprocentowe.

Esperal – przeciwwskazania do zabiegu

Nie każda osoba uzależniona, która podjęła decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu i wyraziła świadomą zgodę na zabieg, kwalifikuje się na zabiegu. Przeciwwskazaniem do podskórnego podania wszywki alkoholowej jest uczulenie na disulfiram lub jakikolwiek inny składnik leku. Kolejnym przeciwwskazaniem jest stan upojenia alkoholowego osoby zgłaszającej się na zabieg lub spożywającej alkohol na co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem. Osoba, ktore nie poinformuje lekarza o spożywaniu alkoholu na kilka godzin przed zabiegiem, borykać się będzie z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz nieprzyjemnymi dolegliwościami. Kolejnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest okres ciąży, karmienia piersią oraz planowania ciąży w najbliższej przyszłości. W tym przypadku ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz. Osoby, które posiadają schorzenia sercowo – krążeniowe również nie mogą poddać się tej procedurze medycznej. Wszywki alkoholowej nie można również stosować u osób, które posiadają próby samobójcze, mają myśli samobójcze, zaburzenia psychiczne czy psychozy. Tutaj wyjątkiem jest jednak ostra psychoza alkoholowa.

Osoby, które pomimo posiadania schorzeń takich jak cukrzyca, epilepsja, choroby serca czy choroby układu oddechowego decydują się na wszywkę alkoholową, mają całkowity zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkuje pogorszeniem się ich stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.