Loading...
Zdrowie

Esperal jako skuteczna metoda zachowania stanu trzeźwości

Kobieta z wszywka alkoholową leży w łóżku i pije wodę

Artykuł partnera.

Osobie uzależnionej bardzo trudno podjąć jest decyzję o zmianie stylu życia oraz rozpoczęciu okresu trzeźwości. Po spożyciu dużej ilości alkoholu w regularnych odstępach czasu, organizm przyzwyczaja się do tej substancji oraz domaga się jej. Dlatego osoba uzależniona po odstawieniu alkoholu odczuwać będzie objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Objawy te są bardzo silne i dokuczliwe. Aby odtruwanie organizmu przeprowadzić w komfortowych i bezpiecznych warunkach, zaleca się jego odbycie w warunkach szpitalnych.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to jeden z rodzajów farmakoterapii, której celem jest pomoc w zachowaniu stanu trzeźwości. Zalecana jest osobom uzależnionym od alkoholu, które podjęły już świadomą decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu i zmianie swojego stylu życia. Osoby te muszą wyrazić świadomą zgodę na zabieg.

Wszywka alkoholowa hamuje rozkład alkoholu w wątrobie. Substancja czynna, która uwalniana jest z podskórnie umieszczonych tabletek, stale uwalniana jest do organizmu. Odpowiada ona za blokowanie enzymu, który rozpoczyna proces rozkładu aldehydu octowego.

Opis metabolizmu alkoholu w organizmie, który nie posiada wszywki alkoholowej: Etanol, który został dostarczony do organizmu na drodze dehydrogenazy alkoholowej zostaje rozłożony do postaci aldehydu octowego. Zostaje wtedy uruchomiony enzym, którego zadaniem jest aktywacja dehydrogenazy aldehydowej. W jej wyniku aldehyd octowy zostaje rozłożony do postaci kwasu octowego, który jest bezpieczny dla organizmu i nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji.

Opisa metabolizmu alkoholu w momencie posiadania wszywki alkoholowej: Etanol dostarczony do organizmu wywołuje wystąpienie silnych reakcji. Początkowy proces rozkładu etanolu wygląda identycznie jak w wyżej opisanym przypadku. Etanol na drodze dehydrogenazy alkoholowej zostaje rozłożony do aldehydu octowego. Substancja czynna wydzielana z Esperalu blokuje natomiast enzym, który odpowiada za aktywowanie procesu dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że aldehyd octowy nie może zostać rozłożony do bezpiecznej formy kwasu octowego. Nagromadzenie się aldehydu octowego w organizmie wywołuje wystąpienie silnych i nieprzyjemnych dolegliwości już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu.

Jak wygląda zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa podawana jest podskórnie przez lekarza chirurga. Doświadczony specjalista przeprowadza zabieg w znieczuleniu miejscowym. Procedura medyczna jest prosta i mało inwazyjna, a jej całość trwa około 30 minut. Podczas zabiegu, lekarz wykonuje nacięcie skóry w okolicy łopatek lub pośladków. Nacięcie wykonane jest tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Chirurg umieszcza w wykonanym otworze od ośmiu do dziesięciu tabletek Esperalu. Tabletki te zawierają substancję czynną, disulfiram, która stale uwalniana jest do krwioobiegu jednostki.

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, który kwalifikuje lub nie , pacjenta na zabieg. Wywiad ten ma na celu ustalenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, poznanie jego schorzeń oraz przyjmowanych leków, a także wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, gdyż niektóre z nich wchodzą w silną reakcję z wszywką alkoholową.

Osoba po zabiegu jeszcze tego samego dnia może wrócić do wykonywania codziennych aktywności oraz obowiązków zawodowych. Nie zaleca się jednak podejmowania się aktywności fizycznej przez okres dwóch tygodni. Po około dwóch tygodniach – zgodnie z zaleceniami lekarza – należy zgłosić się na zdjęcie szwów.

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg ten można powtórzyć jeżeli jest taka konieczność. Wszywkę alkoholową w każdej chwili można usunać z organizmu. Przeprowadza się wtedy zabieg chirurgicznego usuwania Esperalu.

Wszywka alkoholowa jako jedna z metod wspomagających leczenie choroby alkoholowej

Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metoda leczenia choroby alkoholowej. Wszywka alkoholowa nie wpływa na postrzeganie oraz zmianę myślenia. Oznacza to, że uzależniona osoba nadal odczuwać będzie silną chęć spożycia alkoholu a jej zaburzone schematy działań nie zmienią się. Zaleca się, aby wszywka alkoholowa była połączona z terapią leczenia uzależnień. Tylko podjęcie terapii indywidualnej jak i grupowej może zmienić zachowanie człowieka, jego schematy działań, myślenia oraz wyposażyć jednostkę w narzędzia do walki z uzależnieniem.

Wszywka alkoholowa nie wpływa również na postrzeganie, uwagę, czy koncentrację, dlatego osoba, którą posiada Esperal w Tarnowie może prowadzić samochód oraz podejmować się prac zawodowych.

To bezpieczna dla organizmu i skuteczna substancja, która przeciwdziała spożywaniu alkoholu. Dzieje się to za sprawą wywoływania u osób uzależnionych wstrętu i obrzydzenia do alkoholu poprzez występowania negatywnych objawów zdrowotnych po spożyciu tej substancji. Esperal opiera swoje działanie na wywoływaniu u jednostki strachu przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz uciążliwymi objawami. Osoba nie sięga po alkohol, gdyż ma świadomość, że czekają ją nieprzyjemne konsekwencje. Wielu przeciwników stosowania wszywki alkoholowej mówi w tym miejscu o możliwości powrotu do nałogu w momencie usunięcia leku z organizmu. Esperal działa jak przysłowiowy kat nad głową, który sprawia, że jednostka nie wykonuje pewnych działań. Bez niego bardzo szybko i łatwo może powrócić do nałogu.

Wszywka alkoholowa a przeciwwskazania do zabiegu

Wszywka alkoholowa cechuje się wysoką skutecznością w walce z chorobą alkoholową, jednak nie każdy może z niej skorzystać. Istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu. Są nimi:

  • uczulenie na disulfiram lub którykolwiek inny składnik leku
  • posiadanie schorzeń sercowo – krążeniowych jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca
  • zaburzenia psychiczne
  • psychozy za wyjątkiem ostrej psychozy alkoholowej
  • próby samobójcze
  • myśli samobójcze
  • stan upojenia alkoholowego podczas zabiegu
  • spożywanie alkoholu na co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • planowanie ciąży

Osoby, które cierpią na cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego mają całkowity zakaz spożywania alkoholu. W przypadku jego złamania mogą narazić się na nieodwracalne uszkodzenia organizmu i trwałe pogorszenie się swojego stanu zdrowia.

Osoby, które mimo zakazu zdecydują się na spożycie alkoholu muszą liczyć się z doświadczeniem nieprzyjemnych dolegliwości. Są nimi między innymi: bóle i zawroty głowy, wymioty, nudności, biegunka, skoki ciśnienia, potliwość, kołatanie serca, duszności, uczucie lęku czy niepokoju, zwiększona temperatura ciała, zaczerwienienie skóry twarzy. . Dolegliwości te występują już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu i utrzymują się nieprzerwanie do kilkunastu godzin.  Im większa dawka alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy zatrucia alkoholowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.