Loading...
Choroby

Esperal w Poznaniu – jak postępować po zabiegu?

Mężczyzna trzyma w dłoni kielich z alkoholem

Artykuł partnera.

Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. Istnieje bardzo cienka granica między piciem alkoholu towarzysko a nałogowym piciem alkoholu. Należy pamiętać, że nie ma jednej bezpiecznej dawki alkoholu, która chroni przed uzależnieniem. Dla każdego niebezpieczna jest inna ilość alkoholu. Wraz z rozwojem uzależnienia stale rośnie potrzeba spożywania alkoholu. Jego długotrwałe spożywanie powoduje poważne  wyniszczenie organizmu. Jedną z metod, które pomagają w leczeniu choroby alkoholowej jest stosowanie wszywki alkoholowej.

Kto może skorzystać z Esperalu?

Esperal w Poznaniu przeznaczony jest dla osób, które są uzależnione od alkoholu. Aby móc skorzystać z tej metody wspomagającej leczenie choroby alkoholowej należy mieć ukończone osiemnaście lat oraz wyrazić świadomą zgodę na zabieg.  Oznacza to, że zabieg nie może być wykonany na życzenie osób trzecich lub bez zgody i wiedzy pacjenta.

Skorzystanie z zabiegu zalecane jest dla osób które zmagają się z problemem alkoholowym. Potrzebują one jednak dodatkowego wsparcia i motywacji w wytrwaniu w swoim postanowieniu.

Jak przygotować się do zabiegu wszywki alkoholowej?

Zabieg ten nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent musi pamiętać o zachowaniu abstynencji. Zabiegu nie można wykonać jeśli pacjent jest pod wpływem alkoholu lub jeśli spożywał alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Przed zabiegiem, chirurg przeprowadza krótki wywiad medyczny z pacjentem. Jego celem jest zebranie niezbędnych informacji o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, przyjmowanych przez niego lekach, schorzeniach oraz ewentualnych przeciwwskazaniach do zabiegu.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa choć bardzo skuteczna, niestety nie może być zastosowana u wszystkich potrzebujących. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest spożycie alkoholu w dniu przed zabiegiem. Esperalu nie można zastosować również u osób, które mają uczulenie na disulfiram lub inny składnik leku. Zabiegu nie można wykonać również u osób, które posiadają schorzenia sercowo – krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze lub choroba niedokrwienna serca. Przeciwwskazaniem jest chęć próby samobójczej. Wszywki alkoholowej nie można zastosować u osób, które mają zaburzenia psychiczne, myśli samobójcze lub psychozy. Wyjątek stanowi tutaj jednak ostrą psychoza alkoholowa.

Stosowanie wszywki alkoholowej nie jest zalecane u kobiet w ciąży, kobiety które karmią piersią czy kobiet, które planują zajście w ciążę w niedalekiej przyszłości. Ostateczna decyzja w tych przypadkach należy jednak do lekarza.

Osoby, które posiadają schorzenia takie jak cukrzyca, epilepsja, choroby serca czy choroby układu oddechowego nie mogą spożywać alkoholu. Połączenie alkoholu z Esperalem w ich przypadku może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne oraz rozwój choroby.

Jak wygląda zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?

Podskórne podanie wszywki alkoholowej to prosty i mało inwazyjny zabieg. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki znieczuleniu miejscowym zabieg jest bezbolesny. Po podaniu znieczulenia lekarz nacina skórę pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniejsza. W powstałym otworze lekarz umieszcza od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek z substancją czynną, która stałe uwalniana jest do krwiobiegu pacjenta. Substancja czynna nosi nazwę disulfiram. Po zakończonym zabiegu lekarz zakłada pacjentowi szwy.

Zabieg trwa do dwudziestu minut. Wykonuje go doświadczony lekarz chirurg.

Jak postępować po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej?

Po zakończonym zabiegu podania Esperalu pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Esperal to bezpieczną substancja, która nie wpływa na postrzeganie, uważność czy koncentrację, dlatego osoby posiadające wszywkę alkoholową mogą prowadzić pojazdy mechaniczne czy podejmować się aktywności zawodowej. Zabieg ten nie wymaga okresu rekonwalescencji czy hospitalizacji. Zaleca się jednak, aby pacjent przez około czternaście dni nie podejmował się wykonywania aktywności fizycznej. Jest to spowodowane tym, aby rana mogła się prawidłowo zagoić.

Po zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarza, odpowiednio dbać o ranę – jej higienę i pielęgnację.

Czego nie wolno po zabiegu?

Po zabiegu podskórnego podania Esperalu nie wolno spożywać alkoholu. Należy pamiętać, iż każda próba przepicia wszywki kończy się niepowodzeniem i występowaniem przykrych konsekwencji zdrowotnych. Osoba posiadająca zaszyty Esperal nie może spożywać alkoholu pod żadną postacią. Należy pamiętać, że substancja ta znajduje się również w produktach spożywczych między innymi takich jak cukierki, ciasta czy sosy. Należy uważnie czytać etykiety wybieranych produktów i eliminować wszelkie produkty, które posiadają alkohol. Warto pamiętać, że nawet minimalna dawka alkoholu zawarta w cukierku może spowodować wielogodzinny ból głowy.

Po zabiegu podskórnego podania Esperalu nie zaleca się spożywania napojów 0.0%. Co prawda nie zawierają one alkoholu jednak są jego substytutem. Mają bardzo podobny smak, zapach, kolor, konsystencję czy opakowanie co może zachęcić osobę uzależnioną do spożywania alkoholu.

Należy również uważnie i skrupulatnie studiować etykiety kosmetyków. Warto jest wyeliminować wszelkie kosmetyki, które zawierają alkohol lub wykonane są na jego bazie. Najczęściej są to balsamy, kremy, perfumy czy płyny do płukania jamy ustnej.

Co się stanie, gdy po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej jednostka spożyje alkohol?

Decydując się na zabieg podskórnego podania Esperalu należy pamiętać o tym, że wiąże się to z zakazem spożywania alkoholu. Złamanie tego zakazu bardzo szybko przyniesie negatywne konsekwencje. Już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu, jednostka doświadczyć może silnego bólu głowy, zawrotów głowy, skoków ciśnienia, kołatania serca, przyspieszonej akcji serca, potliwości, zmian temperatury ciała, zaczerwienionej skóry twarzy, uczucia lęku, uczucia niepokoju, wymiotów, nudności, biegunki, drżenia mięśni, drgawek, czy duszności. Objawy te mogą utrzymywać się nieprzerwanie do kilkunastu godzin od spożycia alkoholu. Są bardzo silne, nieprzyjemne i frustrujące. Osoby uzależnione boją się ich doświadczać na własnej skórze dlatego bardzo często z tego powodu nie sięgają po alkohol. Osoby, które mimo zakazu spożyły alkohol zazwyczaj odczuwają silny wstręt do tej substancji.

Im większa dawka spożytego alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy silnego zatrucia alkoholowego. W przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu jednostka naraża własny organizm na nieodwracalne zmiany i rozwój chorób. Wywołać może to między innymi marskość wątroby, zapaść czy zgon jednostki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.