Loading...
ChorobyTrudne tematy

Eutanazja – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Świeca, strzykawka i maseczka

Eutanazja to pojęcie, która wśród wszystkich ludzi na świecie wzbudza ogromne kontrowersje. Jedni są jej przeciwni, a drudzy jak najbardziej są jej zwolennikami. Kiedy poruszany jest ten temat, to pojawiają się również aspekty prawne, polityczne, a nawet religijne. Co to jest eutanazja? Czy w Polsce można ją wykonać? Jak wygląda sytuacja w innych państwach? Jak to wygląda w przypadku zwierząt? O tym wszystkim można przeczytać w poniższym tekście!

Co to jest eutanazja?

Śmierć na życzenie tym właśnie jest eutanazja. Nazwa zaciągnięta została z języka greckiego i w prostym tłumaczeniu oznacza dobrą śmierć. Zgodnie z definicją mozna przeprowadzić eutanazję chorym i cierpiącym na schorzenie nieuleczalne. Osoba chora może osobiście o nią żądać bądź mogą zrobić to najbliżsi członkowie rodziny. Pierwszy przypadek śmierci na życzenie pojawił się już w V wieku p.n.e. w komedii Kratinosa.

Tym sposobem podzielono eutanazję na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest dobrowolna śmierć na życzenie. W tym przypadku to pacjent świadomie podejmuje decyzję o tym, że chce zakończyć swoje cierpienie i odejść. Natomiast drugim jest eutanazja niedobrowolna, czyli taka, kiedy chory nie może sam zdecydować o sobie, ponieważ np. jest w śpiączce. Decyzję o śmierci podejmuje rodzina.

Należy także wspomnieć o ortotanazji, czyli bierną śmierć na życzenie. W tej sytuacji lekarze nie podtrzymują życia pacjenta przy pomocy medycznego sprzętu. Poza tym próby leczenia nie przynoszą żadnych rezultatów.

Czynna eutanazja ma miejsce wtedy, kiedy z powodu współczucia lub żądania chorego dochodzi do zabójstwa, lub samobójstwa.

Można także wyróżnić następujące rodzaje eutanazji:

  • Samowolna. Przeprowadzona zostaje przez osoby trzecie. Pacjent ani jego bliscy nic o tym nie wiedzą.
  • Samobójcza. Chory działa na własną rękę i bez niczyjej pomocy odbiera sobie życie.
  • Legalna. Przeprowadzona przez osoby do tego uprawnione, bez wiedzy bliskich i samego pacjenta.
Świeca - eutanazja
Źródło: Pixabay

W Polsce dobra śmierć jest całkowicie zakazana. Nie można także ulec prośbom chorego i cierpiącego i z tego powodu dokonać zabójstwa lub pomóc w popełnieniu samobójstwa. Takie przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Natomiast w niektórych krajach Europy śmierć cierpiących z powodu nieuleczalnej choroby jest możliwa, ale na zróżnicowanych zasadach.

Albania jest pierwszym państwem na naszym kontynencie, w którym wprowadzono eutanazję chorym śmiertelnie. I jest ona całkowicie legalna. Z tym że pacjent musi samodzielnie przyjąć leki nasenne w śmiertelnej dawce. Podobnie jest także w Luksemburgu i Szwajcarii. Nie trudno więc zauważyć, że chory musi być w tym przypadku świadomy swojego czynu.

Natomiast w Holandii i Belgii śmierć na życzenie możliwa jest już od 12 roku życia. Pod warunkiem, że rodzice złożą stosowne oświadczenie, a personel medyczny stwierdzi, że cierpienie z powodu choroby jest nie do zniesienia i nie istnieją żadne szanse na to, by dziecko wróciło do zdrowia. Pacjent, który skończył 16 lat, sam może podjąć decyzję! Jest to możliwe wyłącznie przy obecności lekarza.

Co ciekawe, w 2020 roku do holenderskiego parlamentu został złożony wniosek o prawo do eutanazji dla osób powyżej 75 roku życia.

W Belgii jeszcze kilkanaście lat temu przysługiwała eutanazja chorym, którzy byli pełnoletni i kilkukrotnie się jej domagali. Po zmianie aspektów prawnych prawo do śmierci na życzenie mają wszyscy nieuleczalnie pacjenci bez względu na wiek.  Jednakże cierpienie z powodu choroby musi być niemożliwe do uśmierzenia, a szanse na powrót do zdrowia nie istnieją.

W Niemczech dobra śmierć nie jest legalna, ale w razie prośby pacjenta można przestać sztucznie podtrzymywać go przy życiu.

Poza Europą eutanazja jest legalna w Japonii i kilku stanach w USA.

W artykule, który został opublikowany na łamach tygodnika powszechnego pt. „Sposoby na dobrą śmierć”, autorka szczegółowo opisała, jak obecnie społeczeństwo podchodzi do umierania. Według niej ludzie postawili widoczną granicę między życiem a śmiercią. Wskutek czego osoby zdrowe i cieszące się życiem nie rozmawiają na temat śmierci, a wręcz go unikają. Poza tym, jeśli w najbliższym gronie ktoś ciężko zachoruje i cierpi z powodu bólu, to zostaje oddany pod opiekę personelu medycznego, zamiast ostatnie dni spędzić w domu. W artykule „Sposoby na dobrą śmierć” wyraźnie zaznacza, że osoby umierające zostały odseparowane od zdrowych. Jeśli przyjrzeć się jej tłumaczeniom nie można nie przyznać racji. Niegdyś w większości przypadków to kapłan był ostatnią osobą widzianą przed śmiercią, dziś można powiedzieć, że jego miejsce zajął lekarz bądź opiekun z hospicjum.

Zgodnie z przeprowadzonym sondażem, który można także znaleźć w „Sposoby na dobrą śmierć”, 65% Polaków boi się bólu związanego ze śmiercią. Zaledwie 2% mniej wskazało, że obawia się pozostawienia bliskich.

Pacjentka w szpitalu
Źródło: Pixabay

Co o eutanazji mówią prawa pacjenta?

Pewnie wiele osób zastanawia się, jak w prawach pacjenta określono eutanazję. W końcu zgodnie z nimi każda osoba może decydować o własnym zdrowiu, ma możliwość wglądu do dokumentacji medycznej, czy nie zgodzić się z opinią w szpitalu. Gdzie w takim razie w prawach pacjenta znajduje się punkt o dobrowolnej śmierci? W tym momencie należy odnieść się do Etyki Lekarskiej, która jasno wskazuje, że zadaniem personelu medycznego jest za wszelką cenę ratowania życia i zdrowia pacjentów. Zgodnie z Etyką lekarze, czy inni pracownicy szpitala nie mają prawa decydować o odbieraniu życia pacjentowi!

W prawach pacjenta uwzględniono, że może liczyć na nienaruszalność i godność. Z drugiej strony może zaniechać leczenia i terapii, jeśli nie przynoszą żadnych rezultatów.

Czy możliwa jest eutanazja zwierząt?

W przypadku zwierząt sprawa wygląda odrobinę inaczej. Z reguły dotyczy kwestii etycznych. Zarówno lekarza, jak i właściciela. Każdy opiekun, który ma zwierzę domowe nie myśli o jego odejściu, dopóki nie pojawią się jakieś problemy zdrowotne. Ostateczną decyzję podejmuje weterynarz. Przede wszystkim musi wziąć pod uwagę stan zdrowia zwierzęcia. Jeśli istnieją jakiekolwiek szanse na jego uratowanie, to lekarz powinien dołożyć wszelkich starań, żeby tak się stało. Jak zwierzę cierpi i nie ma szans na życie, to weterynarz może go uśpić. Nie ma takiej możliwości, jeśli przychodzi do niego właściciel, który życzy sobie śmierci zwierzaka bez powodu. Zgodnie z prawem śmierć zwierzęcia może nastąpić, dopiero w momencie, gdy cierpi i nie da się z tym nic zrobić. W niektórych przypadkach chore zwierzę przez chorobę może wymagać specjalnej opieki, więc weterynarz winien jest opiekunowi szerokie tłumaczenia, które wyjaśnią jak postępować. Jeżeli właściciel będzie przekonany, że nie podoła opiece, to będzie konieczne rozważenie uśpienia.

Bywają też sytuację, kiedy zwierzaka właściciel uśmiercić z powodu jego agresji. W takim wypadku weterynarz z całą pewnością powinien odmówić i skierować psa na szkolenie oraz wizytę u behawiorysty w celu ustalenie przyczyny takiego zachowania. Lekarz może posłużyć się klauzulą sumienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.