Loading...
CiążaUroda

Farbowanie włosów w ciąży – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Farbowanie włosów w ciąży

Zmiana kolorów włosów to najszybszy sposób na nowy wizerunek. W związku z tym na koloryzację włosów decyduje się mnóstwo osób w bardzo różnym wieku. Mimo że na zmianę koloru włosów decydują się dzisiaj także mężczyźni, to jednak najliczniejszą grupę stanowią kobiety. Od lat wiele emocji budzi farbowanie włosów przez kobiety w ciąży. Czy farbowanie włosów w ciąży nie jest szkodliwe dla dziecka?

Czy przyszłe mamy mogą farbować włosy?

Farbowanie włosów jest jednym z najstarszych zabiegów fryzjerskich. Już w czasach starożytnych decydowano się na zmianę kolorów włosów wykorzystując do tego celu preparaty pozyskane z roślin. Takim preparatem jest na przykład henna stosowana także dzisiaj. Farby syntetyczne do włosów pojawiły się dopiero w XX wieku. Na rynek wprowadziła je jedna z niemieckich firm.

Wiele kobiet, które na co dzień farbuje włosy, stosują nie tylko wspomnianą hennę, ale także ziołowe płukanki. W tym jednak przypadku zmiana koloru nie jest bardzo znaczna. Zwolenniczki naturalnych sposobów farbowania włosów obawiają się, że zawarty w syntetycznych farbach amoniak jest szkodliwy. Od pokoleń więc przekazywana jest informacja, że farbowanie włosów w ciąży jest zabiegiem mającym szkodliwy wpływ na rozwijający się płód. Zawarty w farbach do włosów amoniak ma powodować na ciele i włosach dziecka plamy. Co więcej, ma nawet powodować zmianę koloru włosów. Czy tak jest rzeczywiście? Czy można farbować włosy w ciąży, czy lepiej wstrzymać się z tym zabiegiem do czasu narodzin dziecka?

Farbowanie włosów podczas ciąży: co na ten temat mówią lekarze?

Zdania na temat tego, czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe są podzielone nie tylko wśród kobiet spodziewających się dziecka, ale także wśród lekarzy. Dzieje się tak mimo licznych badań, które udowodniły, że amoniak jest substancją, która może – wprawdzie w bardzo niewielkich ilościach, ale jednak – przenikać do organizmu matki. Jednak do tej pory nie udało się znaleźć bezpośrednich i wiarygodnych dowodów na to, że amoniak wywiera szkodliwy wpływ na rozwój płodu.

Brak jednoznacznych potwierdzeń sprawia, że większość lekarzy jest zdania, iż na farbowanie w ciąży nie powinny się decydować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Pierwsze dwanaście tygodni ciąży to czas najważniejszej fazy rozwoju. W tym czasie rozwija się najwięcej funkcji życiowych. Pierwszy trymestr ciąży przez lekarzy traktowany jest jako okres ochronny. W związku z tym odpowiedź na pytanie czy można farbować włosy w ciąży brzmi można, ale w ciągu pierwszych dwunastu tygodni należy z niego raczej zrezygnować. Włosy można farbować także w okresie połogu.

Jak stosowany do rozjaśniania włosów utleniacz działa na organizm?

Stała koloryzacja jest zabiegiem fryzjerskim, który w Polsce cieszy się wśród pań największą popularnością. Podobnie jak trwała koloryzacja działa zabieg rozjaśniania włosów. Co więcej, zabieg ten często wykonywany jest przed koloryzacją. Przyszłe mamy pytają więc nie tylko o to, czy można farbować włosy w ciąży, ale także o to, czy możliwe jest rozjaśnianie włosów w ciąży. Zabieg rozjaśniania włosów wykonywany jest przy użyciu utleniacza. Jego śladowe ilości mogą pozostać na skórze, a nawet przeniknąć do organizmu kobiety w bardzo niewielkiej ilości. Nie jednak możliwości, aby preparat ten przeniknął do krwiobiegu. W związku z tym rozjaśnianie włosów w ciąży można uznać za zabieg bezpieczny.

Jak bezpiecznie farbować włosy w ciąży?

Żaden z producentów farb do włosów nie ma swojej ofercie produktów, które byłyby specjalnie przeznaczone dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy, które decydują się na farbowanie w ciąży mają dzisiaj do wyboru wiele metod – rozjaśnianie i trwała koloryzacja to tylko jedne z nich.

Przezorne mamy mogą zdecydować się na szampony lub spraye koloryzujące. Te pierwsze dają efekt na kilka tygodni, spraye zmywają się szybciej. Toczące się od lat dyskusje na temat szkodliwości farbowania włosów w ciąży wymusiły na producentach tych preparatów ograniczenie ilości drażniących i szkodliwych substancji chemicznych wykorzystywanych do produkcji farb do włosów. Ze składu farb do włosów dostępnych obecnie na rynku wyeliminowanych zostało wiele składników.

Dzięki temu na rynku są dzisiaj dostępne farby bardziej przyjazne dla skóry. W składzie wielu z nich pojawiły się też roślinne wyciągi i olejki, których zadaniem jest ochrona struktury włosa przed zniszczeniem. Kilka lat temu na rynku pojawiły się też farby, w których składzie nie ma amoniaku. Panie, które interesuje farbowanie w ciąży powinny wybierać tego typu farby. Farby do włosów w ciąży oferuje bardzo wielu producentów.

Co więcej, doskonałe, nie zawierające amoniaku farby do włosów w ciąży dostępne są w pełnej kolorystyce. Ich producenci gwarantują też, że efekt utrzyma się przez kilka tygodni. Jedną z bardzo bezpiecznych opcji jest farbowanie wspominaną już henną. Farby do włosów w ciąży z henną zawierają wyciągi roślinne, są więc bezpieczne dla przyszłych mam. Co więcej, farby te nie wysuszają skóry głowy, za to odżywiają cebulki i sprawiają, że włosy są zdrowsze i mocniejsze.

Bezpieczne rozjaśnianie i farbowanie włosów w ciąży

Czy w ciąży można farbować włosy
Źródło: freepik.com

Rozjaśnianie włosów w ciąży powinno odbywać się w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu – najlepiej przy otwartym oknie. Dzięki temu unika się wdychania szkodliwych, duszących oparów. Także farbowanie włosów powinno odbywać się w takich samych warunkach. Dodatkowo należy:

  1. Wybrać odpowiednią, najlepiej nie zawierającą amoniaku farbę;
  2. Upewnić się przed zabiegiem, że na skórze głowy nie ma żadnych otarć, zadrapań czy ranek;
  3. Ograniczyć farbowanie włosów do niezbędnego minimum. Najlepiej na zabieg decydować się nie częściej niż co pięć tygodni. Na bardzo niewielkie ryzyko powikłań narażają się te panie, które w czasie ciąży zdecydują się farbować włosy trzy czy cztery razy. Czas między kolejnymi zabiegami można jednak wydłużyć, jeśli wybrana zostanie farba w kolorze zbliżonym do naturalnego – wtedy odrosty nie będą mocno widoczne.

Aby fryzjerka mogła przyszłej mamie stworzyć najbardziej optymalne warunki podczas wykonywania zabiegu koloryzacji włosów, a przede wszystkim nie narażać jej na wdychanie szkodliwych oparów, należy koniecznie poinformować ją o ciąży. Panie, które farbują samodzielnie włosy w domu, muszą pamiętać jeszcze o kilku innych, bardzo istotnych szczegółach. Jeśli farbują włosy pierwszy raz lub zdecydowały się na zmianę marki farby, na dwadzieścia cztery godziny przez koloryzacją, koniecznie muszą zrobić próbę uczuleniową.

Zasada samodzielnego farbowania włosów jest bardzo prosta. Należy bezwarunkowo przestrzegać instrukcji na opakowaniu. Nie należy skracać ani tym bardziej wydłużać czasu trzymania preparatu na głowie. Po zabiegu – zarówno w salonie fryzjerskim, jak i w domu – skóra głowy musi zostać dobrze umyta.

Za bezpieczny zabieg dla kobiet, które spodziewają się dziecka uznaje się robienie pasemek. W trakcie tego zabiegu na pasma włosów zakładana jest specjalna folia aluminiowa, która ogranicza kontakt farby ze skórą w znaczny sposób.

Włosy po farbowaniu: jak je pielęgnować?

Pasma włosów poddane koloryzacji czy rozjaśnianiu wymagają szczególnej troski. Farbowanie włosów farbami syntetycznymi nie jest zabieg dla nich obojętnym. Niektórych zniszczeń i płowienia koloru można jednak uniknąć. Większość farb do włosów ma odczyn zasadowy. Ich pH wynosi ponad 7. Dzięki temu rozpulchniają włosy, co umożliwia wniknięcie barwnika w strukturę włosa. Kwaśne płukanki zamkną łuski. To sprawi, że pasma będą mniej podatne na utratę barwnika. Stosując płukanki i specjalne odżywki do farbowanych włosów można sobie zapewnić piękny kolor na dłużej.

Zabieg rozjaśniania i koloryzacji włosów opiera się na działaniu wielu substancji chemicznych, w tym także barwników. Kobietom w ciąży zależy na ładnym wyglądzie, ale wiele z nich zastanawia się, czy farbowanie włosów w ciąży jest zabiegiem bezpiecznym dla dziecka. Substancje chemiczne, które znajdują się w składzie farb i rozjaśniaczy do włosów mogą zostać wchłonięte przez skórę, ale w bardzo, bardzo niewielkich ilościach. Tak niewielka ilość nie jest więc postrzegana jako zagrożenie dla dziecka. Prawdopodobnie więc farbowanie w ciąży jest zabiegiem bezpiecznym. Mimo wszystko zalecana jest jednak bardzo duża ostrożność. Co więcej, wielu lekarzy jest zdania, że zabieg koloryzacji włosów nie powinien być wykonywany w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży. Decydując się na koloryzację włosów w ciąży, warto postawić przede wszystkim na naturalne preparaty, farby, które nie zawierają amoniaku ewentualnie na pasemka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.