Loading...
Sport

Fitness to klucz do zdrowia

Ćwicząca kobieta

Najnowsze badania przeprowadzone w Instytucie Badań Fitness w Dallas sugerują, że ludzie otyli wykonujący ćwiczenia fizyczne mają o połowę mniejsze ryzyko śmierci z powodu nadmiernej masy ciała i związanych z nią powikłań niż ludzie o podobnej tuszy nie wykonujący ćwiczeń fizycznych w ogóle.

Wyniki doświadczeń przedstawiono na zjeździe dotyczącym badań nad otyłością, który miał miejsce ostatnio w Londynie. Komentarze ekspertów z Instytutu Żywienia Uniwersytetu Oxfordzkiego są przychylne, powstało nawet stwierdzenie, że otyli mają teraz dwie możliwości uniknięcia powikłań tuszy i związanego z tym zagrożenia życia – albo „zgubią” zbędne kilogramy, albo zamiast ich się pozbywać zaczną ćwiczyć i nie będą musieli stosować drakońskiej diety. Badania dotyczyły 33000 otyłych kobiet i mężczyzn, którzy byli poddawani testom wysiłkowym na bieżni ruchomej – obserwacje prowadzono przez okres 10 lat. Szef Instytutu z Dallas S. Blair przekonuje, że wyniki badań wykazują iż 30 minut szybkiego spaceru dziennie (około 5 – 6 km/h) pozwala ludziom otyłym osiągnąć dobrą formę fizyczną i tym samym zredukować ryzyko chorób związanych z otyłością. Oczywiście aby być w lepszej formie można dołożyć kilka innych form aktywności (tenis) lub spacerować nieco dłużej np. godzinę dziennie.

Podczas badań zaobserwowano, że że częstość wytępowania cukrzycy wśród otyłych, którzy zachowują dobrą formę fizyczną jest podobna jak u ludzi o prawidłowej masie ciała, którzy nie są w dobrej formie fizycznej. Oczywiście wyniki badań nie są stwierdzeniem, że wszystkie choroby związane z otyłością przestaną zagrażać otyłym w dobrej formie fizycznej, ale dzięki ćwiczeniom można poważnie zredukować ryzyko zachorowania na wiele z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.