Loading...
Choroby

Flebolog, czyli lekarz naszych żył

Lekarz w gabinecie

W ostatnich latach widzimy niestety, że Polacy coraz mniej o siebie dbają – nie wykonują badań, nie ruszają się i bardzo źle się odżywiają. Można to zrzucić oczywiście na sytuację w kraju, problemy z pracą i tego typu sprawy – ale to, jak się o siebie troszczymy to tylko nasz wybór. Jeżeli człowiek chce uprawiać więcej sportu i lepiej jeść to zawsze znajdzie na to czas – wystarczy spojrzeć na osoby pełniące bardzo poważne role, której dalej znajdują moment na to, aby zadbać o swój organizm i zdrowie. Najczęściej niestety winne są tutaj nasze wymówki – łatwiej jest nam uznać, że nie mamy czasu niż wstać wcześniej czy zrezygnować z jakiejś formy rozrywki.

Jeżeli jednak nie zmienimy swojego podejścia to musimy przygotować się na to, że niedługo flebolog stanie się bardzo często odwiedzanym przez nas lekarzem. Kto to jest? Jest to specjalista od żył, który zajmuje się związanymi z nimi schorzeniami – a te są zwykle bardzo poważne. Nie lekceważ tego aspektu swojego zdrowia i jeżeli tylko widzisz u siebie objawy żylaków lub zakrzepicy – natychmiast zapisz się do flebologa. Potem może być już za późno.

Dlaczego bagatelizujemy choroby żył?

Zwykle nie zwracamy na nie uwagi, ponieważ przez długi czas objawy nie są bardzo męczące – widzimy nowe żyłki, które nagle zaczęły być bardziej widoczne. Czujemy trochę większe zmęczenie nóg i ich ociężałość. Nie mamy jednak czasu się tym przejmować, bo przecież jesteśmy zabiegani – a potem tworzy się zakrzep i nagle musimy jechać do szpitala z zagrożeniem życia. Tego właśnie powinniśmy starać się uniknąć – a jedynym sposobem są regularne badania. Nie musisz nawet wykonywać ich od razu u flebologa – idź do swojego internisty i opowiedz mu o swoim trybie życia oraz o obecnych objawach. To on powie Ci, co musisz robić dalej.

Pamiętaj, że choć żylaki występują bardzo powszechnie i przestaliśmy zwracać na to uwagę – nieleczone mogą stać się naprawdę niebezpieczne. Nie jest to tylko problem estetyczny. Obserwuj widoczne na nogach “pajączki”, opuchliznę, zasinienia – wszystko będzie miało znaczenie podczas wizyty u flebologa.

Jak może przebiegać taka wizyta?

Nie obawiaj się, bo nie spotka Cię tutaj nic złego – flebolog na początku na pewno zada Ci wiele pytań i postara się zorientować w sytuacji. Możesz spodziewać się badania USG Dopplera, które najczęściej wykonuje się w przypadku problemów z żyłami – jest ono bezbolesne i bardzo skuteczne. Odpowiadaj szczerze na pytania – być może zlecone zostaną Ci masaże lub zabieg z wykorzystaniem lasera. Leczenie flebologiczne warto powierzyć specjalistom. W Warszawie polecamy Centrum Medyczne Medispace.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.