Loading...
Psychika

Fobia społeczna – jak sobie z nią radzić?

Mężczyzna na psychoterapii z fobią społeczną

Fobia społeczna to zaburzenie lękowe w ogromnym stopniu utrudniające codzienne komfortowe funkcjonowanie. Warto reagować i szukać pomocy.

  1. Przyczyny fobii społecznej
  2. Objawy fobii społecznej
  3. Fobia społeczna – kto jest najbardziej narażony?
  4. Co może pomoc w leczeniu fobii społecznej?

Fobia społeczna wywołuje strach w trakcie pozornie zwyczajnych czynności. Kontakt z nieodpowiednimi osobami, przedmiotami lub sytuacjami jest dla osoby cierpiącej ogromną i realną trudnością. Należy mieć to na uwadze, obcując z pacjentem.

Przyczyny fobii społecznej

Fobia społeczna nie ma ściśle określonych przyczyn. Wpływa to na brak konkretnych zaleceń odnośnie działań i sytuacji, których unikanie pozwoli jej uniknąć.

Niemniej jednak wielu lekarzy uważa, że jedną z przyczyn wystąpienia fobii społecznej jest nadaktywność ciała migdałowatego. Wpływa ono na układ limbiczny oraz odczuwanie emocji, w tym strachu.

Bardzo istotne są także czynniki genetyczne. Jeśli w bliskiej rodzinie ktoś cierpi na fobię społeczną, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo zachorowania.

Także warunki psychologiczne, zwłaszcza w dzieciństwie mają ogromny wpływ. Negatywnie oddziałują takie zachowania jak prześladowanie oraz wyśmiewanie przez rodzinę lub rówieśników. Także nadopiekuńczość i kontrola skierowana w stronę dzieci może mieć negatywny wpływ na rozwój fobii.

Objawy fobii społecznej

Do objawów fobii społecznej najczęściej zalicza się niechęć do wystąpień, wychodzenia z domu oraz uczestniczenia w sytuacjach społecznych. Jest to jedno z zaburzeń lękowych objawiających na znacznie więcej sposobów.

W przebiegu można zaobserwować także drżenie rąk, nadmierną potliwość, czasem występuje także obawa utraty kontroli lub poczucie drętwienia. Osoby cierpiące na fobię społeczną skarżą się także uczucie dławienia w gardle, kołatanie serca, uczucie suchości w gardle oraz utrudnione oddychanie. Pierwsze obawy są zwykle dość łagodne i nie budzą niepokoju. Nie należy jednak ich ignorować zarówno u dzieci, jak i w życiu dorosłym.

Fobia społeczna – kto jest najbardziej narażony?

Tego rodzaju zaburzenia lękowe mogą dotknąć praktycznie każdego. Często występują wspólnie z chorobami psychicznymi, takimi jak depresja, ale mogą wystąpić również u pacjentów chorujących przewlekle, np. na nowotwory.

Niemniej jednak tendencja do fobii objawia się zazwyczaj w dzieciństwie i okresie młodzieńczym. Wiele zależy od relacji z rówieśnikami oraz rodzicami. Ich zachowanie może mieć ogromny wpływ na rozwój fobii, zwłaszcza u osób mających np. zaburzenia serotoniny.

Co może pomoc w leczeniu fobii społecznej?

Leczenie fobii społecznej powinno odbywać się wielokierunkowo. Terapia poznawczo behawioralna pomaga w przypadku najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Z tego względu profesjonalna psychoterapia uznawana jest za podstawę w leczeniu zaburzeń lękowych tego rodzaju.

W jej trakcie pacjent może na nowo nauczyć się radzić sobie w stresujących sytuacjach i opracować odpowiednie sposoby reagowania na wystąpienie objawów. Może polegać to na wyobrażaniu sobie sytuacji i wspólnych szukaniu rozwiązania. Następnym krokiem jest wdrażanie tych metod w codziennym życiu.

Leczenie farmakologiczne jest stosowane w specyficznych sytuacjach. Niektóre leki pozwalają na uregulowanie poziomu serotoniny. Jest to kluczowe u pacjentów chorujących dodatkowo na depresję. Czasem stosuję się także leki objawowe, np. na przyspieszone bicie serca lub nadmierną potliwość.

Fobia społeczna obniża jakość życia oraz negatywnie wpływa na liczne relacje społeczne. Nieleczona może prowadzić do całkowitego odizolowania pacjenta, a także myśli samobójczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.