Loading...
JedzenieSport

Forma na lato – zdążysz ją osiągnąć?

Ćwicząca kobieta

Do lata pozostał już niecały miesiąc. Czy zdążysz przez ten niezwykle krótki czas poprawić swoją sylwetkę i zaprezentować na plaży fit figurę? Miesiąc to bezsprzecznie zbyt mało czasu, by można było mówić o znaczących przemianach. Niemniej jednak, jeśli nie obijałeś/aś się cały rok, wówczas może okazać się, że ciężka praca pozwoli zrzucić kilka zbędnych kilogramów i wysmuklić sylwetkę.

Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci dostarczyć nowe bodźce organizmowi, a tym samym zmaksymalizować wydajność treningów i diety. Pamiętaj jednak, że nie ma cud treningu i diety, które pozwolą Ci osiągnąć zadowalające rezultaty błyskawicznie i obyć się bez wysiłku, wyrzeczeń i silnej woli.

Nowy trening – nowe bodźce

Jeśli długo trenujesz tym samym planem treningowym, wówczas mięśnie oraz organizm adaptują się do stałego obciążenia i tych samych ćwiczeń. Jeśli Twoje treningi nie sprawiają Ci już trudności i zwyczajnie nie czujesz, że są dla Ciebie wyzwaniem, wówczas warto wprowadzić nowy plan treningowy, który zaangażuje grupy mięśni pod zupełnie innym kątem. Możesz również dodać dodatkową serię ćwiczeń lub dołożyć ciężaru.

Jeśli Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, pomyśl o treningach interwałowych, które pozwolą w krótkim czasie wykonać pełną i wymagającą jednostkę treningową. Trening interwałowy opiera się na wykonywaniu wybranego ćwiczenia (przysiadów, jazdy na rowerze, biegania, wiosłowania na wioślarzu itd.) w dwóch prędkościach: kilkanaście sekund o możliwie maksymalnej intensywności oraz kilkanaście sekund o intensywności na poziomie 50 – 60%. Stosuj interwały zgodnie ze swoim stanem zdrowia, wydolnością i stopniem zaawansowania.

Śniadanie białkowo – tłuszczowe

Jeśli Twoje śniadanie składa się w głównej mierze z węglowodanów, warto pomyśleć o zastąpieniu go śniadaniem białkowo – tłuszczowym. Badania pokazują, iż jedzenie dużej ilości węglowodanów z rana skutkuje podniesieniem cukru we krwi i wyrzutem kortyzolu, co determinuje późniejsze występowanie głodu.

Jedz regularnie

Spożywanie posiłków o regularnych porach podkręca metabolizm i pozwala na bieżąco spalać zjadane kalorie. Warto jeść co 2 – 3,5 godziny. Kalorie oraz makroskładniki warto rozprowadzić równomiernie na 4 – 5 posiłków spożywanych w ciągu dnia.

Jedz wolniej

Im wolniej jesz, tym szybciej poczujesz sytość podczas spożywania posiłku. Wiąże się to z receptorami w mózgu, które regulują poczucie sytości. Dzięki wolniejszemu spożywaniu posiłków będziesz w stanie szybciej się nasycić, jedząc dwukrotnie mniejszą ilość jedzenia.

Porzuć słodkie napoje

Zdecydowana większość napoi zawiera mnóstwo cukrów, przez co nawet jedna szklanka napojów, nektarów lub innych przetworzonych soków może znacząco zaburzyć bilans kaloryczny. O wiele lepszym rozwiązaniem jest picie zwykłej wody, herbat i ziół lub od czasu do czasu napojów o zerowej zawartości kalorii.

Więcej porad o tym, jak szybko schudnąć do lata możesz przeczytasz w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.