Loading...
Dom i rodzina

Fotowoltaika dla rolnika, jakie niesie korzyści?

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolnika

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach rolnych rośnie wraz z modernizacją ich funkcjonowania i wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Im bardziej nowoczesne jest gospodarstwo rolne, tym więcej energii potrzebuje. Skutecznym sposobem na zoptymalizowanie kosztów związanych z jej pozyskaniem jest fotowoltaika dla rolnika. Co zyskuje gospodarstwo rolne zaopatrzone w tego typu instalację? Czy można uzyskać na nią jakieś dofinansowanie?

Fotowoltaika dla rolnika w praktyce

Decyzję o montażu elektrowni słonecznej w gospodarstwie podejmuje coraz więcej rolników. Podyktowana jest ona potrzebą obniżenia kosztów energii, które niestety są coraz wyższe. W ubiegłym roku prąd podrożał o kilkadziesiąt procent, a prognozy na nadchodzące miesiące i lata nie są wcale optymistyczne i przygotowują nas na kolejne podwyżki. Są one szczególnie odczuwalne tam, gdzie zużycie prądu jest duże. I niestety gospodarstwa rolne zaliczają się do tego typu podmiotów.

Dlatego też fotowoltaika dla rolnika jest rozwiązaniem, które cieszy się dużą popularnością. Nie bez znaczenia jest tutaj oczywiście możliwość uzyskania dofinansowania na jej montaż, o czym wspomnimy jeszcze w dalszej części artykułu.

Równocześnie gospodarstwo rolne jest doskonałym miejscem dla tego typu instalacji. Z reguły dysponuje ono dużą przestrzenią oraz infrastrukturą, na której można zamontować panele fotowoltaiczne. Może być to instalacja fotowoltaiczna naziemna, która pozwoli wykorzystać nieużytki rolne lub instalacja dachowa, zamontowana na budynkach gospodarczych.

Korzyści dla gospodarstwa rolnego z fotowoltaiki

Największą korzyścią, jaką niesie ze sobą fotowoltaika dla rolnika, to możliwość obniżenia rachunków za energię nawet o kilkadziesiąt procent. Ponadto elektrownia słoneczna w gospodarstwie jest również zabezpieczeniem przed rosnącymi cenami prądu, które w ciągu jednego roku mogą osiągać nawet swoją dwukrotność. W takiej sytuacji gospodarstwa rolne wyposażone w instalację fotowoltaiczną i tak będą produkować swój własny prąd, który zawsze będzie tańszy.

Wspomnieć należy również o niezależności energetycznej, jaką dają panele fotowoltaiczne oraz możliwości wykorzystania nieużytków rolnych w praktyczny i przynoszący faktyczne korzyści sposób. Ponadto tak jak już wspomnieliśmy, koszty założenia instalacji fotowoltaicznej także można obniżyć, korzystając z dofinansowań oraz ulg podatkowych. Jakie dotacje może uzyskać rolnik przy zakładaniu fotowoltaiki?

Dofinansowania i dotacje na fotowoltaikę dla rolnika

Energia słoneczna zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii. Z tego też powodu rolnicy, którzy zdecydują się na instalacje fotowoltaiczne, mogą często liczyć na dofinansowanie i dotacje. Państwa UE wspierają bowiem wprowadzanie rozwiązań ekologicznych.

Programami, które aktualnie umożliwiają uzyskanie dopłat do instalacji fotowoltaiki dla rolnika, są:

  • Agroenergia,
  • Program Czyste Powietrze

Rolnicy mogą również odliczyć 25% kosztów instalacji od podatku rolnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.