Loading...
Suplementy

GABA – neuroprzekaźnik. Budowa, działanie, suplementy

GABA suplement diety

GABA to neuroprzekaźnik hamujący, który działa uspokajająco, wyciszająco, a jednocześnie wspomaga regenerację układu nerwowego oraz mięśni.

Kwas gamma-aminomasłowy – czym jest GABA?

Jaki wpływ ma GABA na funkcjonowanie OUN?

Jak GABA może wpływać na samopoczucie? Kiedy warto go stosować?

Suplementy diety – czy warto?

Kwas gamma-aminomasłowy – czym jest GABA?

Kwas gamma-aminomasłowy, znany pod skrótem GABA to jeden z kwasów, który funkcjonuje jako tzw. neuroprzekaźnik hamujący. W praktyce oznacza to, że GANA spowalnia czynność komórek nerwowych. GABA to aminokwas powstający z glutaminianu. W jego produkcji uczestniczy  enzym – dekarboksylaza glutaminianowa. Do syntezy GABA potrzebny jest także kofaktor, którym w tym przypadku jest witamina B6.  Ciekawe jest to, że sam glutaminian jest neuroprzekaźnikiem pobudzającym, powstający z niego GABA ma natomiast działanie przeciwne. Podstawowe efekty działania tego neuroprzekaźnika to spowolnienie, zmniejszenie pobudliwości komórek nerwowych, a więc całego OUN. GABA relaksuje także komórki mięśniowe. Może on działać uspokajająco, ułatwiać wyciszenie i zasypianie. Dzisiaj możliwe jest przyjmowanie go w postaci suplementów.

Warto przypomnieć, że GABA jest znany od dość dawna. Odkryto go już w 1883 roku, natomiast najpierw kwas ten zidentyfikowano w roślinach i różnych mikrobiomach. Jej znaczenie dla ośrodkowego układu nerwowego odkryto dopiero w XX wieku, a w 1950 roku potwierdzono znaczenie GABA dla OUN ssaków. Od tamtej pory prowadzone są cały czas intensywne badania nad wpływem kwasu gamma-aminomasłowego na funkcjonowanie naszych receptorów, komórek nerwowych, a także mięśniowych.

Jaki wpływ ma GABA na funkcjonowanie OUN?

Kwas gamma-aminomasłowy przede wszystkim bardzo intensywnie oddziałuje na układ nerwowy człowieka. Podstawowa funkcja GABA polega na zmniejszeniu pobudliwości neuronów. Dzieje się tak ponieważ do wnętrza komórek napływają jony chlorkowe, które z kolei przyczyniają się do hiperpolaryzacji w komórkach. Ostatecznie prowadzi to do znaczącego zahamowanie przesyłania impulsów między neuronami. Jakie to ma przełożenie na nasze samopoczucie> Przede wszystkim wyhamowanie nieustannej pracy neuronów może przeciwdziałać lub co najmniej zmniejszać uczucie lęku i napięcia w ośrodkowym układzie nerwowym. GABA blokuje także powstawanie drgawek i innych nieprzyjemnych objawów, które mogą pojawiać się przy zbyt intensywnej pracy neuronów. To wszystko sprowadza się do relaksacyjnego, wyciszającego, uspokajającego działania GABA.

Suplement diety.

Jak GABA może wpływać na samopoczucie? Kiedy warto go stosować?

GABA suplementy i działanie ich na układ nerwowy jest bardzo znaczące. Przede wszystkim GABA w istotnym stopniu może wpływać na ludzkie samopoczucie. Oprócz działania typowo przeciwlękowego, które wiąże się także z obniżeniem przez GABA poziomu kortyzolu, kwas ten ma także szerokie działanie uspokajające. Po suplementy z GABA sięgają także osoby, którym zależy na maksymalnie głębokiej regeneracji, wyciszeniu, ale i odbudowie mięśni, ponieważ kwas ten relaksuje również komórki mięśniowe. Dodatkowe działanie na OUN to:

  • poprawa jakości snu
  • ułatwienie zasypiania,
  • wsparcie nocnej regeneracji organizmu,
  • poprawa poziomu koncentracji.

Warto dodać także, że GABA wykazuje działanie anaboliczne i pozytywnie wpływa na produkcję hormonu wzrostu.

Suplementy diety – czy warto?

Suplementy GABA są coraz bardziej popularne. Sięgają po nie bardzo różne osoby z zupełnie odmiennymi problemami i potrzebami. Z pewnością jest to rozwiązanie cenne dla osób zmagających się z wysokim poziomem stresu, borykające się z bezsennością, nieustannie towarzyszącym im stresem, a także napięciem mięśniowym, które z niego wynika. Nie tylko jednak oni mogą suplementować GABA. Sięgają po suplementy z tym kwasem również sportowcy i kulturyści, którym zależy na głębokiej regeneracji mięśni i ich jednoczesnym wzroście. Warto pamiętać, że suplementy z GABA zawierają także inozytol i niacynę, które również wspomagają układ nerwowy, przewodzenie impulsów, regenerację po wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.